BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nő az elutasítottsága Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásának

A magyar közvélemény egyértelműen elutasítja Ukrajna soron kívüli, gyorsított uniós tagfelvételét. Közben nő a gyorsított folyamat elutasítottsága más országokban is.

A magyar közvélemény egyértelműen elutasítja Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását – írta szombaton megjelent cikkében a Magyar Nemzet.

BRUSSELS-EUROPEAN-COMMISSION-UKRAINE
A magyarok döntő többsége nem ért egyet Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásával / Fotó: Hans Lucas via AFP

A lap idézi a Századvég 2025. áprilisi közvélemény-kutatását, amely szerint a magyarok 72 százaléka szerint Ukrajna gyorsított csatlakozása az Európai Unióhoz hazánk számára inkább hátrányos lenne. Azoknak a hányada, akik előnyösnek ítélnék ezt, 22 százalékra tehető. A Nézőpont Intézet májusi kutatása szerint pedig nőtt az ukrán uniós tagság elutasítottsága hazánkban áprilishoz képest: 62-ről 67 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint inkább rossz lenne az ukrán EU-csatlakozás.

A többi tagállamban sem aratna osztatlan sikert Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása

A Századvég Alapítvány EU Projekt kutatása idén február és április között tagállamonként is megvizsgálta a véleményklímát. Megállapították, hogy „amennyiben a tanács munkájában közreműködő európai politikusok az országaik lakossági elvárásainak megfelelően járnának el Ukrajna uniós csatlakozása tekintetében, akkor nem pusztán az egyhangúság, hanem a minősített többség követelményei sem teljesülnének Ukrajna felvételéhez. Azoknak az aránya, akik – a háború állásától függetlenül – ellenzik Ukrajna gyorsított csatlakozását az Európai Unióhoz, 11 tagországban meghaladja a lépést támogatók táborát (…) az Ukrajna mielőbbi csatlakozását támogató és ellenző megkérdezettek különbségéből képezett index, a negatív tartományban mozog több, Ukrajnával szomszédos, illetve környező ország (Magyarország, Szlovákia, Csehország) mellett az Európai Unió két legnépesebb tagországában (Németország, Franciaország) is, vagyis a hadviselő ország erőltetett felvételét ezekben az országokban a lakosság többsége nem támogatja.”

Nagyon bátor céldátumok is elhangzottak már

Miközben – emlékeztet a Magyar Nemzet cikke – Magyarországnak hat év kellett a csatlakozási folyamathoz, a jelenleg is háborúban álló Ukrajna gyorsított eljárással, 3-5 év alatt tag lehet. 2024. június 25-én kezdte meg az EU a hivatalos csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, és Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes már 2027-ben lehetségesnek látja a csatlakozásukat. Emlékezetes, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Ukrajna akár már 2030 előtt csatlakozhat az Európai Unióhoz, míg Manfred Weber néppárti vezér úgy fogalmazott, az ukránoknak joguk van ahhoz, amit a magyarok már húsz éve élveznek.

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.