BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Washington elképedt Macron palesztin döntése miatt, miközben finisében a vámalkudozás

Az Egyesül Államok és Izrael hallani sem akar palesztin államról. Más országok ugyanakkor üdvözölték a francia döntést, mely életben tarthatja a kétállami megoldás reményét. Az amerikai külpolitikával való szembeszegülésre pont akkor kerül sor, amikor közeledik az Európia Unió és az USA közti sorsdöntő vámtárgyalásokra Washingtonban szabott határidő.

Washington élesen bírálta Emmanuel Macron francia elnök bejelentését, miszerint Franciaország elismeri a palesztin államot, míg Szaúd-Arábia üdvözölte és történelmi jelentőségűnek nevezte a tervet. Az amerikai külpolitikával való szembeszegülésre pont akkor kerül sor, amikor közeledik az Európia Unió és az USA közti sorsdöntő vámtárgyalásokra Washaingtonban szabott augusztus 1-jei határidő.

A palesztin állam elismerésével Macron kiváltotta az amerikaiak haragját / Fotó: AFP

Marco Rubio amerikai külügyminiszter az X-en arról írt, hogy a francia lépés csak a Hamász propagandáját szolgálja, és visszaveti a békefolyamatot. Szerinte a lépés a Hamász és más szélsőséges csoportok által 2023. október 7-én végrehajtott mészárlás áldozatainak az arculcsapása.

A palesztin állam elismerése Izrael szerint a terrorizmus megjutalmazása

Az amerikai külügyminiszter nyilatkozata Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kritikáját visszhangozta, mely szerint Macron lépése a terrorizmust jutalmazná. 

Egy palesztin állam ilyen körülmények között kiindulópontja lenne Izrael megsemmisítésének

– írta Benjamin Netanjahu hivatalának nyilatkozatában.

Az Európa legnagyobb zsidó és muszlim közösségének otthont adó 

Franciaország döntése mögött a gázai humanitárius helyzet rohamos romlása áll, 

amit a kanadai miniszterelnök Mark Carney is elítélt a napokban. A France24 összefoglalója szerint Carney a nemzetközi jog megsértésével vádolta Izraelt, miután a kanadai segélyszállítmányokat sem engedi be az izraeli ostrom alá vont Gázai övezetbe, valamint azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra szólította fel a harcoló feleket.

A francia döntés életben tarthatja a kétállami megoldás álmát

A francia lépést üdvözölte a palesztin államot már korábban elismerő Spanyolország is, és a ország miniszterelnöke, Pedro Sánchez arról ír, hogy közösen kell megvédeni, amit Netanjahu el akar pusztítani, mert a kétállami megoldás az egyetlen megoldás. A spanyolok Washingtonban már azzal is kihúzták gyufát, hogy a NATO-tagállamok közül egyedül nem voltak hajlandók védelmi kiadásaikat a GDP 5 százalékára emelni, és Donald Trump amerikai elnök arra figyelmeztette őket, hogy ennek meg fogják fizetni az árát.

Ugyancsak üdvözölte a francia döntést Szaúd-Arábia, mely megismételte felhívását minden olyan állam felé, mely nem ismeri el a palesztin államiságot, hogy ezt tegye meg.

Amerikai diplomáciai forrásból már júniusban az derült ki, hogy az Egyesült Államok ellenzi a palesztin állam egyoldalú elismerését, és az ország izraeli nagykövete, Mike Huckabee is úgy vélte, 

egy független palesztin állam létrehozása már nem célja Washingtonnak. 

Donald Trump amerikai elnök pedig még februárban javasolta a Gázai övezet amerikai átvételét, kiváltva ezzel jogvédők, az arab országok, a palesztinok és az ENSZ rosszallását.

Egyszerre sikerült belerúgni az amerikaiakba és a kínaiakba, így alakult az időzítés

Macron már hónapok óta gondolkozik a palesztin állam elismerésén, hogy életben tartsa a kétállami megoldást. A tervek szerint ezt júniusban, egy Franciaország és Szaúd-Arábia által szervezett ENSZ-konferencia előtt jelentették volna be, hogy lefektessék a palesztin állam létrehozásának menetrendjét, úgy, hogy közben biztosítsák Izrael biztonságát is.

Amerikai nyomásra azonban a konferenciát elhalasztották, és később le is fokozták miniszteri tanácskozássá, amelyet július 28–29-én tartanak meg, s amely az ENSZ szeptemberi közgyűlésének margóján folytatódhat az állam- és kormányfők részvételével.

Miközben a franciák és a spanyolok az amerikaiakkal húztak ujjat a vámtárgyalások finisében, az Európai Bizottság elnöke a kínai államfővel rúgta össze a port a jubileumi Kína–EU-csúcstalálkozón Pekingben. A németek ezúttal semmit sem csináltak ezen a fronton, illetve Friedrich Merz kancellár szerdán Párizsban Macron vendége volt, és optimizmusát fejezte ki, hogy megegyezésre sikerül jutni az amerikaiakkal a vámtárgyalásokon.

Addig bírta az EU–Kína-béke, amíg a csúcs: Hszi és Von der Leyen máris tüzelnek egymásra, és Ukrajna sem maradt ki

Semmitmondóan békülékeny közös nyilatkozatot bocsátott ki az Európai Unió és Kína. A Kína–EU-csúcs „békéje” nagyjából eddig tartott, a felek alig hagyták el a tárgyalóasztalt, máris kölcsönös ágyúzás kezdődött. Ennyit a világ stabilitásáról, amire mindkét fél áhítozik.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.