BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Perceken múlott a tragédia a Közel-Keleten: katari vadászgépek hiúsították meg Irán brutális bombázását – a teljes amerikai légibázist letarolták volna

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Drámai fordulatot vett a közel-keleti konfliktus, amikor a térségben újabb katonai incidens történt. A katari vadászgépek percekkel azelőtt lőtték le a két iráni bombázót, hogy azok elérhették volna célpontjaikat Katar felett. A beszámolók szerint az amerikai Al Udeid légibázis és a világ egyik legfontosabb LNG-központja is a célpontok között szerepelt.

Az iráni konfliktus új szintre emelkedett csütörtökön, amikor katari vadászgépek lelőttek két iráni bombázót, melyek szinte percekre voltak attól, hogy elérjék a térség egyik legfontosabb amerikai katonai bázisát és egy kulcsfontosságú energia-infrastruktúrát. Az incidens nemcsak katonai, hanem gazdasági szempontból is rendkívül jelentős, hiszen a célpontok között szerepelt a katari LNG-ipar egyik alapköve is.

Perceken múlott a tragédia a Közel-Keleten: katari vadászgépek hiúsították meg Irán brutális bombázását
Perceken múlott a tragédia a Közel-Keleten: katari vadászgépek hiúsították meg Irán brutális bombázását / Fotó: NurPhoto via AFP

A beszámolók szerint az iráni Forradalmi Gárda két szovjet gyártmányú Szu–24-es taktikai bombázót indított útnak hétfő reggel Katar irányába. A repülőgépek célpontjai között szerepelt a katari Al Udeid légibázis, ahol általában mintegy tízezer amerikai katona állomásozik, valamint a Ras Laffan gázfeldolgozó komplexum, amely a katari gazdaság egyik legfontosabb energiapillére – írja a CNN.

A műveletről tájékoztatott források szerint 

a bombázók mindössze pár percre voltak a célpontjaiktól, amikor a katari légierő észlelte őket. 

A gépeket vizuálisan is azonosították, és állítólag bombákat, valamint irányított fegyvereket szállítottak.

A katari légierő rádión figyelmeztette a közeledő repülőgépeket, ám válasz nem érkezett. A jelentések szerint az iráni gépek ekkor már mindössze mintegy 80 láb (körülbelül 24 méter) magasságban repültek, hogy elkerüljék a radarokat.

A helyzet gyorsan eszkalálódott: a katari légierő egy Boeing F-15QA vadászgépet küldött a bombázók elfogására. A források szerint rövid légi harc bontakozott ki, amelynek végén a katari gép lelőtte mindkét iráni repülőgépet. A bombázók Katar felségvizeibe zuhantak. A katari külügyminisztérium szóvivője, Majed al-Ansari később közölte, hogy megkezdték a lezuhant repülőgépek személyzetének keresését. Az eset történelmi jelentőségű a katari légierő számára: 

ez volt az első alkalom, hogy Katar légi harcban lelőtt egy ellenséges repülőgépet.

Az eseményt az Egyesült Államok katonai vezetése is megerősítette. A Pentagonban tartott sajtótájékoztatón Dan Caine amerikai tábornok arról beszélt, hogy katari vadászgépek lelőttek két iráni bombázót, amelyek úton voltak célpontjuk felé.

Az iráni megtorlás új szintre lépett

Irán a napokban nagyszabású megtorlóakciót indított a térségben az amerikai és izraeli légicsapások után. Az első támadási hullámban meghalt Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hámenei, miután csapás érte teheráni rezidenciáját. Azóta a térség arab államai több száz iráni ballisztikus rakéta és drón célpontjává váltak. Regionális kormányok adatai szerint Irán több mint 400 rakétát és ezer drónt indított a Perzsa-öböl térségében fekvő országok ellen.

Irán eddig jellemzően rakétákkal és pilóta nélküli eszközökkel támadott: 

a katari légtérben lelőtt bombázók voltak azt elsők a jelenlegi konfliktusban, amikor Irán pilótás harci repülőgépeket vetett be egy szomszédos ország ellen.

A katari miniszterelnök, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani telefonbeszélgetésben az iráni külügyminiszterrel eszkalációs lépésnek nevezte a történteket. Szerinte az incidens azt mutatja, hogy Irán nem a feszültség csökkentésére törekszik, hanem arra, hogy a konfliktust a régió többi országára is kiterjessze.

Irán ünnepel: szétlőttek egy óriási tankhajót a tengeren, ömlik az olaj a vízbe

A közel-keleti konfliktus eközben a tengeren is új szintre lépett: nagy erejű robbanás történt egy olajszállító tankerhajón Kuvait közelében, ami miatt nyersolaj ömlik a Perzsa-öböl vizébe. A brit tengerbiztonsági hatóság szerint a hajó a kuvaiti Mubarak Al Kabir Port közelében horgonyzott, amikor a detonáció történt, majd egy kisebb hajót láttak, amely elhagyta a környéket. A jelentések szerint

az érintett tanker a Sonangol Namibe lehetett, melyből az incidens után olaj szivárog a tengerbe.

Az eset egy szélesebb támadássorozat része lehet: az elmúlt 24 órában több kereskedelmi hajót is értek támadások az öböl térségében, ami tovább növeli a globális energiaszállítás kockázatait.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.