BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan vigyünk csődbe egy országot?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
El Salvador bitcoin-kísérlete egyelőre visszaütni látszik. A tapasztalatok alapján nem valószínű, hogy sokan követik az ország példáját. A hitelezők sem örülnek a szokatlan lépéseknek.

Amikor 2021. június 5-én El Salvador elnöke, Nayib Bukele bejelentette, hogy országában hamarosan hivatalos fizetőeszközzé teszi a bitcoint, sokan kételkedtek a tervek sikerében és racionalitásában, ugyanakkor a kriptoevangelisták szerint a közép-amerikai ország döntését mások is követhetik a későbbiekben. A digitális pénz végül szeptemberben vált törvényes valutává, ám ezt nem sikerült zökkenőmentesen végrehajtani. Egyelőre úgy tűnik a kétkedőknek lesz igazuk.

Az államilag ajánlott, a felhasználók számára a letöltést követően 30 dollárnyi bitcoint is kínáló Chivo alkalmazás letöltéséhez szükséges adatok széleskörű visszaélésekre adtak okot és a szoftver sem működött megfelelően. A Twitteren körbejáró üzenet szerint ráadásul noha a szoftvert 26 nap alatt 3 millióan töltötték le, az ezzel járó bónuszhoz szükséges 2003 bitcoinnal az ország sosem rendelkezett, összesen csak 1391-et vásárolt. Az alkalmazáshoz köthető tárca a blokkláncon pedig csupán 295 bitcoint mozgatott ezen időszak alatt. A kriptovaluták mögött álló decentralizált nyilvános főkönyv ugyanis azt is jelenti, hogy az összes tranzakció nyomon követhető a blokkláncon.

Éppen ezért a közpénzekkel rendkívül kockázatos eszközöket vásárló elnök portfóliója sem titok, ezek alapján 

El Salvador több mint 70 millió dollárért vásárolt eddig a digitális eszközből, ami most kevesebb, mint 60 millió dollárt ér,

pedig Bukele igyekezett az eséseket is kihasználni és a mélyponton vásárolni. Az elnök azonban további újabb terveket jelentett be, így például az ország a tervek szerint novemberben 1 milliárd dollár értékben bocsánata ki úgynevezett vulkán-kötvényeket.

Fotó: ALEX PENA / AFP

A kötvények nevüket onnan kapták, hogy az ország geotermikus energiáját kihasználva megfogalmazódtak olyan tervek is, hogy El Salvador bitcoin bányászatba kezd, illetve a tervek szerint a bevételből megépül a Bitcoin város is. Az elképzelések szerint az évi 6,5 százalék hozamot ígérő kötvény bevételének feléből bitcoint vásárolnának, melyet csak öt évvel később adnának el, az esetleges profitot szétosztva a befektetők között.

Az egyetlen probléma, hogy mint arra a Bloomberg rámutatott, a befektetés minden szempontból rosszabb, mintha az ország létező adósságából és a kriptovalutából álló kosárba tenné a pénzét a befektető. A kötvénykibocsátásra az iFinex nevű cég Bitfinex Securities nevű új egységén kerülne sor. A cég – mely a Bitfinex nevű kriptotőzsdét és a legtöbb kriptotranzakciót lehetővé tevő, a dollárral 1:1-es paritáson mozgó kriptoeszközt a Tethert üzemelteti – tavaly februárban New York államtól, októberben pedig az árupiaci és határidős felügyelettől kapott bírságot, 18,5 és 41 millió dollár értékben. Mind a két bírságra a Tether mögött álló fedezettel kapcsolatos szabálytalanságok miatt került sor.

Fotó: ALEX PENA / AFP

A kötvénykibocsátás sikerére azonban El Salvadornak nagy szüksége van, hiszen a korábban az ország által kibocsátott adósság 30 százalékot esett a kötvénypiacon 2021-ben, a világ legrosszabb eredményét produkálva ezzel. 2023 januárjában 800 millió dollár értékben jár le az ország által kibocsátott Eurokötvény, miközben a költségvetési hiány 2021-ben csak szeptemberig több mint 900 millió dollár volt, melyet az ország csak újabb adósságkibocsátással tud fedezni.

A digitális eszköz hivatalos fizetőeszközzé tétele mögött álló egyik fő indok a külföldön dolgozó salvadoriak hazautalásainak olcsóbbá tétele volt ám a tavaly január és november között hazaküldött 6767 millió dollárból csak 44,6 millió dollár érkezett kriptókon keresztül , ami akkor is kevés, ha csak szeptemberben vált törvényes fizetőeszközzé a kriptovaluta. Novemberig egyes kutatások szerint a salvadori üzletek mindössze 10 százaléka hajtott végre legalább 1 tranzakciót bitcoinban, miközben a kereskedők 54 százaléka nem is tervezi, hogy a jövőben elfogadja az eszközt – jóllehet, mivel törvényes fizetőeszközről van szó erre csak akkor van lehetősége, ha erre technikailag képtelen.

Fotó: Antoine Wdo / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Az országot a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is figyelmeztette, hogy hivatalos fizetőeszközzé tenni egy rendkívül volatilis terméket nem biztos, hogy kiváló ötlet és az arról szóló tárgyalások is megszakadtak, hogy a szervezet segítse ki a 2020-ban a GDP-je 90 százalékáig eladósodott országot. A kormány több vezető tisztségviselőjével szemben ugyanakkor az Egyesült Államok szankciókat vetett ki a korrupció és a hírhedt utcai bűnbandákkal – mint az MS 13 vagy a Barrio 18 – kötött megállapodások miatt.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.