BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több millióan éheznek a kínai zéró-Covid-politika miatt, miközben az ország a pártkongresszusra készül

Kínában október közepén tartják az országos pártkongresszust. Ez az egyik legfontosabb politikai rendezvény az országban, ötévente rendezik meg. Annak érdekében, hogy biztonságosan lebonyolíthassák, a hatóságok egyre szigorúbban lépnek fel a koronavírussal fertőzött településeken. Sok városban az emberek éheznek, és nem jutnak hozzá az alapvető ellátáshoz sem.

Élelmiszerhiány sújtja Kínában a Covid-zárlat alatt lévő városokat – írta meg a BBC. Legalább 30 régióban több mint tízmillió ember van részleges vagy teljes karanténban a zéró-Covid-politika miatt. A BBC arról ír, hogy ezeken a településeken a lakosok nem jutnak elég élelemhez, és az alapvető cikkekből is hiány van.

Chengdu élelmiszerhiány, Kína
Fotó: VCG / VCG via Getty Images

Több mint két hete vagyunk bezárva, kifogytunk a lisztből, a rizsből és a tojásból. Már napokkal ezelőtt elfogyott a tej is

– mondta egy nyugat-hszincsiangi lakos. A hatóságok vasszigorral tartatják be a Covid-szabályokat, mivel fel akarják számolni a járványt a kommunista párt októberi kongresszusa előtt.

Kínában a mai napig rendkívül komolyan veszik a zéró-Covid-politikát, annak ellenére, hogy lakosságarányosan minimális fertőzöttet regisztrálnak. 

Hétfőn országszerte mindössze 949 esetet jelentettek.

A kormány döntésével szemben néha fellángolnak az elégedetlen hangok, de ezeket gyorsan elfojtják. A kritikusok szerint a Covid elleni küzdelemben az ország vezetése feláldozza a gazdasági növekedést.

élelmiszerhiány, Kína
Fotó: Vang Csao / AFP

Hszincsiangban, a kazah határhoz közeli Ili Kazah autonóm prefektúra már hetek óta le van zárva, a kétségbeesett lakosok a közösségi médiában kérnek segítséget. Egy ilyen bejegyzésben egy ujgur férfi beszél arról, hogy a karantén miatt a három gyerekének már három napja nem tudott enni adni. Egy másik lakos arról számolt be, hogy elfogyott a pénzük, nem tudnak bevásárolni otthonra, pedig két gyerekük is van, a felesége pedig a harmadikkal várandós. A bejegyzése szerint már benzin sincs, pedig a nejét sürgősen orvosi vizsgálatra kell vinnie. Ezt a régiót vegyesen lakják kínaiak, kazahok és ujgurok.

Szeptember elején egy ENSZ-jelentés vádolta Kínát az ujgurok és más muzulmán kisebbségek elleni súlyos emberi jogsértésekkel Hszincsiang régióban. Jogvédők szerint több mint egymillió ujgurt tartottak fogva akaratuk ellenére. Peking szerint erre a terrorizmus elleni küzdelem miatt van szükség.

A délnyugati Kujcsou tartományban a hatóságok figyelmeztetés nélkül lezárták a főváros egy részét, ezzel 500 ezer embert választva el a külvilágtól. A felkészülés hiánya miatt az ott élők nagy bajban vannak. A The Guardian arról ír, hogy a társasházakban a lifteket is kikapcsolták, hogy megnehezítsék a lakosoknak az otthonuk elhagyását. A szupermarketek zárva vannak, és házhoz szállítást is leállították, így online sem lehet vásárolni.

A kormány úgy bánik velünk, mint az állatokkal. Szándékos éhhalálra ítélnek minket

– írta egy felhasználó a Weibo mikroblogplatformon.

A zéró-Covid Kínában már az állatkerti tigriseket is veszélybe sodorja

A helyzet a drákói szigor ellenére sem javul a koronavírussal küzdő országban.

Menet közben lezárták Szecsuan tartomány fővárosát, Csengtut is. Ez a legnagyobb település, amely karanténba került azóta, hogy Sanghajt két hónapra bezárták az év elején. A helyzetet súlyosbítja, hogy Szecsuan régiót jelentős hőhullám, ezzel együtt szárazság sújtja. Ráadásul a hónap elején egy földrengés is volt Csengtu városban. A földmozgás elől a lakosok megpróbáltak elmenekülni az otthonaikból, de a hatóságok ekkor sem engedték ki az embereket. A település vezetése szerint hétfőtől Csengtu öt pontján is feloldják a korlátozásokat.

 

 A különösen szigorú Covid elleni intézkedéseket az októberi országos pártkongresszus indokolja.

Ezt az eseményt ötévente rendezik meg Kínában, ráadásul a járvány kitörése óta ez lesz az első alkalom, hogy az ország összes vezető politikusa találkozik. A párton emiatt nagy a nyomás, hogy biztosítsák az esemény biztonságos lebonyolítását, így a Covid legapróbb jelére is keményen intézkednek.

Hétfőn a kínai média közölte, hogy a pekingi egyetem campusán is felfedeztek néhány fertőzöttet. Olyan hallgatóknál mutatták ki a koronavírust, akik más tartományokból tértek vissza a fővárosba.

Kína az utolsó nagy gazdaság a világon, ahol még mindig nagy erőkkel küzdenek a pandémia ellen. A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint a távol-keleti országban hivatalosan kevesebb mint 15 ezer haláleset volt a járvány kitörése óta.

Kínában engedélyezték a világ első belélegezhető Covid-vakcináját

Kína az első ország, amely zöld utat adott a koronavírus elleni belélegezhető vakcinának.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.