A Wood Mackenzie globális kutató- és tanácsadó csoport legfrissebb jelentése szerint a kínai nyitás lesz az olajkereslet idei talpra állásának „legnagyobb hajtóereje”. „A normális mobilitáshoz való visszatérés Kínában az idén várható napi 2,6 millió dolláros keresletnövekedésből napi egymillió hordót tesz ki” – hangsúlyozta a Massimo Di Odoardo alelnök által vezetett elemzőcsoport az alapforgatókönyvéről. Ez azt jelenti, hogy a globális olajkereslet élénkülésének 38,5 százaléka származna a világ második legnagyobb gazdaságából.

Fotó: Getty Images
Hszi Csin-pin kínai elnök az e heti moszkvai és a korábbi szaúd-arábiai látogatásán is nagy hangsúlyt fektetett az ország biztonságos energiaellátásának garantálására, és kiemelte, mennyire fontosnak tartja az olajpiac stabilitását – emlékeztetett a jelentésről beszámolva a CNBC.
A tanácsadó cég arra számít, hogy ha sikerül elkerülni a recessziót, akkor a Brent ára hordónként átlagosan 89,4 dollárra kúszik fel a csütörtök reggeli 76,23 dollárról. (Egy dollár 353,4 forint.) A Világbankkal és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szemben azonban optimista az idei növekedést illetően.
Nem várunk globális recessziót az idén a Silicon Valley Bank összeomlását követő pénzpiaci zavarok ellenére. Arra azonban számítunk, hogy a nyugati országokban néhány hónapig még folytatódik a gazdasági lassulás, mielőtt 2023 második felében fordulópontot érne el
– írták a jelentésükben.

Fotó: Getty Images
Bár a Wood Mackenzie szerint a magánfogyasztás hajtja majd elsősorban a kínai kereslet növekedését, az alapforgatókönyvhöz képest pozitívabb lesz a helyzet abban az esetben, ha a gazdasági növekedés iparvezérelt lenne.
A cég előrejelzése szerint a kínai GDP 7 százalékkal bővülne, ha Peking élénkítő intézkedéseket hozna, és emelné az infrastrukturális kiadásokat,
ami az előrejelzés szerint 2023-ban több mint 10 százalékkal meglökné az építőipar növekedését.
Az adatok szerint azonban az év visszafogottan kezdődött a világ második legnagyobb gazdaságában a koronavírus-korlátozások feloldása után, az ipari termelés januárban elmaradt a piaci várakozásoktól. Az óvatosságot tükrözi az is, hogy Peking mindössze „5 százalék körüli” GDP-növekedést tűzött ki célként 2023-ra.

Fotó: Getty Images
A kínai gazdaság azonban hagyományosan nagyobb ütemben bővül a kormányzati előrejelzéseknél – az elmúlt 18 évből 12-ben meghaladta a kitűzött célt – emlékeztettek az elemzésben. „Valószínűleg idén is az lesz a helyzet, hogy alulígérnek és túlteljesítenek A legjobb forgatókönyvünk szerint a növekedés az idén hét, 2024-ben 5,5 százalékos lesz” – fogalmaztak a szerzők.
Az Oxford Economics elemzői szerint azonban a kormányzati intézkedések éppen ellenkező hatással lesznek majd. Ők arra számítanak, hogy Peking a helyi kormányzatok adósságproblémáira koncentrál, ami visszafogja majd az infrastrukturális beruházásokat, és ennek következtében az alapanyagok iránti keresletet.