BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
South-Pars-Gas-Condensate-field Irán dnyeszter

Hogyan lehet gázhiány egy hatalmas tartalékokkal rendelkező országban?

Rendszeresek az áramszünetek és gyárleállások. Pedig Irán hatalmas gáztartalékokkal rendelkezik.

Irán gazdag fosszilis energiaforrásokban, a második legnagyobb ismert gáz- és a negyedik legnagyobb olajtartalékkal rendelkezik a világon. Ennek ellenére súlyos az energiahiány, a gázkitermelés képtelen lépést tartani a kereslet növekedésével.

South-Pars-Gas-Condensate-field Irán
Irán rendelkezik a második legnagyobb ismert földgáztartalékkal a világon / Fotó: Middle East Images via AFP

Az elmúlt napokban is korlátozni kellett az áramszolgáltatást, országszerte bezárták emiatt az iskolákat és a hivatalokat, lekapcsolták a világítást Teherán főútvonalain és sok más helyen is.

Maszúd Peszeskján elnök videóüzenetben szólította fel a lakosokat, hogy két fokkal csökkentsék a lakások hőmérsékletét annak érdekében, hogy segítsenek a kormánynak kezelni az energiaválságot.

Irán áramtermelésének zömét a földgáz adja

Irán elsősorban a földgázra támaszkodik az áramtermelésben, tavaly az adta a teljes kapacitás 86 százalékát. A gázhiány miatt kénytelenek voltak részben átállni a gáz helyett a pakurára, aminek az égetése azonban súlyosan környezetszennyező, így romlott a levegőminőség a nagyobb városokban, emlékeztetett a Deutsche Welle internetes kiadása.

Irán a nyugati szankciókat teszi felelőssé a gázhiányért, amelyeket a nukleáris és rakétaprogramja miatt vetettek ki, és amelyek korlátozzák többek között az olajipart és a bankszektort. 

Teherán szerint ezért nem képes biztosítani a szükséges befektetéseket a gázkitermelésben, az erőműépítésben és a hatékonyság javításában.

Súlyosak azonban a szisztematikus problémák is, amelyekről az illetékesek nem beszélnek.

Külföldre folyik a pénz

Amerikai adatok szerint ugyanis Irán Joe Biden elnökségének első három évében 144 milliárd dollár bevételre tett szert az olajexportból. (Egy dollár 398,9 forint.) Ennek azonban most már a felét a Forradalmi Gárda ellenőrzi, az ebből származó pénzből finanszírozza Teherán térségbeli milicista szövetségeseit és bukása előtt Bassár el-Aszad szíriai elnököt.

Power Blackouts In The Capital City While Iran Is On The Verge Of The Fifth Wave Of COVID-19 Outbreak
A gázhiány miatt rendszeresek az áramkimaradások az országban / Fotó: NurPhoto via AFP

„Fedőcégeken és nem nyilvános számlákon keresztül kerüli el Irán olajbevételeinek nagy része a nemzetközi felügyeletet” – nyilatkozta a portának Arezú Karimi, az IranWire gazdaság újságírója. 

A rendelkezésre álló bizonyítékok azonban azt mutatják, hogy ezeket a milliárdokat a hazai infrastruktúra fejlesztése helyett regionális prioritások finanszírozásába áramoltatták

– tette hozzá.

Karimi szerint Irán 25 milliárd dollár értékében szállított ingyen olajat Aszad rezsimjének.

Égető szükség lenne fejlesztésre

Iráni illetékesek is elismerik, hogy az országnak több milliárd dollárnyi új beruházásra van szüksége az olaj- és gázágazat korszerűsítéséhez.

Omid Shokri, a Gulf State Analytics (GSA) tanácsadó cég energetikai elemzője szerint azonban a külföldi vállalatok valószínűleg addig nem fognak befektetni, amíg Irán nem köt új nukleáris megállapodást az Egyesült Államokkal, nem oldják fel a szankciókat, és Teherán nem tartja be a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása ellen hozott nemzetközi jogszabályokat.

Air pollution in Tehran
Gáz helyett pakurát égetnek, ami tovább rontja a levegő minőségét a nagyvárosokban / Fotó: Anadolu via AFP

De még ebben az esetben is három-öt évbe telik, amíg a nemzetközi vállalatok visszatérnek. „Eközben Iránnak napi 350 millió köbméter földgáz- és 20 gigawattnyi villamosenergia-hiánnyal, valamint napi 15 millió liternyi benzinfogyasztással kell szembenéznie. Ez az energiaválság a legsúlyosabb az 1979-es forradalom óta” – hangsúlyozta a szakértő.

Háttérbe szorult a gazdaság

Mivel a háztartások 94 százaléka használ gázt, Irán 430 ezer kilométernyi csővezetéket épített, hogy eljuttassa az energiahordozót a legtávolabbi falvakba is. A gazdaságnak azonban súlyos károkat okoz, hogy a lakossági fogyasztók ellátását az iparé elé helyezik, ami ideiglenes gyárleállásokhoz vezet.

Mivel nincsen gyors megoldás, elemzők szerint Irán kénytelen lesz gázt importálni, hogy kielégítse a hazai keresletet. Türkmenisztán a lehet a legbiztonságosabb forrás, ahonnan már vásároltak földgázt 2005 és 2013 között.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.