
Meglepő döntést hozott Kína - így készül Donald Trump vámjaira
Rekordmagas, a GDP 4 százalékát elérő deficitet és 5 százalék körüli gazdasági növekedést terveznek a következő évre Kínában. A hiány így egy százalékponttal magasabb lesz az ideinél, de összhangban van a múlt héten Kína vezetői által elfogadott, de hivatalosan be nem jelentett „proaktívabb” költségvetési politikával.

Az egy százalékpont azt jelenti, hogy 1300 milliárd jünnal többet fordítanak kiadásokra. (Egy jüan 53,5 forint.) A további ösztönző intézkedéseket a költségvetésen kívüli speciális kötvények kibocsátásával fogják finanszírozni, értesült a Reuters két, neve elhallgatását kérő forrásból.
A hírügynökség ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy
ezeket a célokat általában csak a parlament márciusi éves ülésén jelentik be hivatalosan,
így azok még változhatnak.
Készülnek Donald Trump vámjaira
Peking részben a tervezett jelentős pénzügyi ösztönzésekkel készül ellensúlyozni a kínai importra Donald Trump januári hivatalba lépése után kivetendő újabb vámok hatását.
A világ második legnagyobb gazdasága lassult az idén a súlyos ingatlanpiaci válság, a helyi kormányzatok magas adósságállománya a lanyha fogyasztás miatt. Az export volt a kevés jól teljesítő szektor egyike, de 60 százalékot meghaladó amerikai vámok várnak rá, ha Trump beváltja kampányígéreteit.
A megválasztott amerikai elnök fenyegetései felzaklatták a kínai ipari komplexumot, amely évente több mint 400 milliárd dollár értékben értékesít árukat az Egyesült Államokban. Sok gyártó a vámok elől menekülve külföldre helyezte át a termelést.
Csökkenő profit, lassabb növekedés
A magasabb vámok tovább csökkentik az exportőrök nyereséget, és ezzel csökkentik a munkahelyek számát, visszafogják a beruházásokat és lassítják a gazdasági növekedést. Elemzők szerint ezenkívül súlyosbítják a kínai ipari túlkapacitást és növelik a deflációs nyomást is.
A kínai vezetők múlt heti üléséről szóló hírek arra utalnak, hogy a jegybank „megfelelően laza” monetáris politikai irányvonalat fog követni, vagyis további kamatcsökkentések és likviditásinjekciók várhatóak.

A központi bank korábbi „óvatos” hozzáállása oda vezetett, hogy az ország teljes adósságállománya az elmúlt 14 évben több mint ötszörösére ugrott. A gazdaság ugyanebben az időszakban nagyjából háromszorosára bővült.
Elemzők szerint Kína jövőre valószínűleg nagymértékben támaszkodik majd a fiskális ösztönzőkre, de más eszközöket is bevethet a vámok hatásának tompítására, például jövőre engedhetik a jüan gyengülését.
Marad a gazdasági növekedéscél
Ami gazdaság növekedését illeti, Pekingben változatlanul ragaszkodnak az 5 százalékhoz. Ez megegyezik az ideivel, emlékeztetett tudósításában a Bloomberg.
Az új deficitcélok egyébként eddig nem keltettek nagy hatást a pénzpiacokon.
A Jüan árfolyama szinte egyáltalán nem változott a dollárhoz képest, a tízéves állampapírok hozama maradt rekord alacsony szinten.




