Tokió a négynapos munkahétre szavaz. A japán főváros ezzel csatlakozik azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek el akarják érni a lakosságuk munka és magánélet egyensúlyát. Az intézkedés nem titkolt célja az, hogy lehetőséget teremtsen a születésszám növelésére.
Japánban a születésszám 16. éve folyamatosan csökken. A tokiói metropoliszban például csecsemők száma több mint 15 százalékkal csökkent 2012 és 2022 között. Az elöregedő társadalom számos probléma gyökere, amelyekről a Világgazdaság többször beszámolt. A születések számának csökkenése a vártnál gyorsabb volt. A Japánban született csecsemők száma 2016-ban 1 millió alá, 2022-ben pedig 800 ezer alá csökkent a kormány erőfeszítései ellenére.
A tokiói metropolisz vezetése 2025 áprilisában induló projektje
lehetővé teszi a városháza munkavállalóknak, hogy munkaidejüket úgy alakítsák át, hogy hetente egy szabadon választott napon ne kelljen dolgozniuk.
A nagyobb rugalmasság megkönnyítené a gyermeknevelést.
A nők szerepvállalásának növelése régóta megoldandó probléma és olyan terület Japánban, ahol az ország messze elmaradt a világ többi részétől – hangsúlyozta Yuriko Koike tokiói polgármester.
A tokiói négynapos munkahét kísérlete a Japán-szerte működő prefektúrák és városok önkormányzatainak hasonló programjait követi. Tokió azonban más módszerrel is síkra száll a több gyerekért: társkereső alkalmazást indított, hogy elősegítse a házasságkötéseket és a családalapításokat.
A japán főváros intézkedése a 4 Day Week Global nevű, brit székhelyű nonprofit szervezetnek köszönhető, amely a rövidebb munkahét sokrétű előnyeit hirdeti. A szervezet világszerte kísérleteket végzett arról, hogyan hat a munkaerőpiacra és a vállalatokra a négynapos munkahét.
Az alapító Charlotte Lockhart szerint az eredmények „unalmasan következetesek” voltak a kísérleti projektekben.
A termelékenység nő, javul a munkaerő vonzása és megtartása, a betegszabadság pedig nagyjából a felére csökken
– mondta a Financial Timesnak Lockhart, aki hozzátette, hogy az előnyök anyagi formát öltenek.
A szervezet 20 olyan eltérő politikai berendezkedésű országban hajtotta végre ezeket, amelyekben mások a munkával kapcsolatos társadalmi elvárások és a gazdasági fejlődés különböző szakaszaiban állnak. Köztük a Dél-afrikai Köztársaság, Brazília és Németország.
Lockhart azt is ismertette, hogy az eredmények következetessége abból adódik, hogy az emberek minden környezetben és országban a kevés szabadidőre panaszkodnak. Japánban pedig a hatóságok részben ezt jelölték meg az alacsony születésszám okául.
Négynapos munkahét: van, ahol álom a jó alvás
Egy tanulmány során azt vizsgálták, hogy bevált-e a négynapos munkahét. Többek között az is kiderült, hogy Európában hol a legjobb a munka és az alvás egyensúlya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.