A németországi Markisch-Oderlandban kitört a száj- és körömfájás. A szarvasmarhák és sertések számára rendkívül fertőző vírusos megbetegedést egy hönowi állattartó gazdaságban fedezték fel, és már tizenegy vízibivalyt kellett levágni a terjedés lelassítása érdekében – írta az RBB24 hírlap.
A Markisch-Oderland tartománybeli Hönowban, egy vízibivalyfarmon kitört a ragadós száj- és körömfájás (FMD).
Három vízibivaly pusztult el csütörtökön egy legelőn, amit többen követtek, és az egész telephelyet megfigyelés alatt tartjuk
– közölte Hanka Mittelstadt állami mezőgazdasági miniszter. Az elhullott állatokat ezután a brandenburgi tartományi laboratóriumban és a Friedrich Loeffler Intézet (FLI) állatbetegség-szakértői vizsgálták meg.
Első intézkedésként az állattartó telep körül három kilométeres záró- és tíz kilométeres megfigyelési zónát hoztak létre. Ez azt jelenti, hogy a kizárási és megfigyelési zóna a járási határokon túlra is kiterjed – vagyis a Barnim járás és Berlin is érintett.
A hönowi állomány mind a tizenegy megmaradt vízibivalyát elővigyázatosságból le kell ölni. Ezt a feladatot délben egy szakszolgáltató vette át. A térségben sárga és fehér védőruhába öltözött férfiakat láttak, néhányan fegyverrel a kezükben.
Mivel az érintett gazdaságnak van egy másik állománya is az Oder-Spree megyei Schöneiche-ben, a hatóságok azt vizsgálják, hogy ezek az állatok is megfertőződtek-e a betegséggel.
A száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely a párosujjú patás állatok, például a szarvasmarhák, juhok, kecskék és sertések körében fordul elő, de számos állatkerti és vadon élő állat is megbetegedhet. A vírus szerencsére az emberre ártalmatlan.
Az FLI szerint Németország és az EU az elmúlt évtizedekben mentesnek számított a száj- és körömfájástól, és az utolsó megbetegedések 1988-ban fordultak elő. Ezért a járványvédelmi intézkedéseket most sürgősen be kell vetni, hogy a visszatérő kórokozó ne okozzon kontinensszintű járványt.
A marhahús és a tej is jó árakkal zárta az évet – a húsfogyasztáson az áfacsökkentés segíthetne
A tavalyi év második felében kezdtek emelkedni a tejárak, és év végére már jóval magasabb árat kaptak a nyers tejért a gazdálkodók, mint egy évvel azelőtt. Eközben a húsmarhákra minden kategóriában nagy volt a kereslet, a marhahús ára viszont a termelők szerint a boltokban magasabb az indokoltnál, amin elsősorban az áfa csökkentésével lehetne segíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.