BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét érkezik orosz gáz Szlovákiába – ebben Magyarországnak is nagy szerepe van

A Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat az utolsó vezeték, amelyen keresztül orosz gáz érkezik Európába, köztük Magyarországra, valamint hazánk révén Szlovákiába.

A Gazprom február elsejétől szállít gázt Szlovákiába a Török Áramlaton keresztül, egy hónappal azután, hogy megszakadt az ukrajnai tranzit. A nem részletezett mennyiség áprilistól megduplázódik – írja a Bloomberg.

TurkStream's first line reaches Turkish shore orosz gáz Szlovákia török áramlat
Szlovákia nem marad orosz gáz nélkül / Fotó: Anadolu via AFP

A Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat az utolsó vezeték, amelyen keresztül orosz gáz érkezik Európába, köztük Magyarországra, valamint hazánk révén Szlovákiába. Mint ismert, tavaly augusztusban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy országa nem újítja meg az Orosz Föderációval kötött, 2024 végén lejáró gáztranzit-megállapodást.

Vlagyimir Putyin orosz elnök később jelezte, hogy az Orosz Föderáció nem utasítja el az Ukrajnán áthaladó gáztranzitot, szeretné, ha ez a csatorna nyitva maradna. Zelenszkij decemberben bejelentette, hogy beleegyezik az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjába, ha a nyugati országok a konfliktus végéig nem fizetnek Oroszországnak a fűtőanyagért. 

Ebbe értelemszerűen Putyin nem ment bele, így jelenleg csak déli irányból érkezik gáz Magyarországra és több európai országba.

Szlovákia pórul járt

Oroszország az ukrajnai gáztranzit leállásával évi 5-6,5 milliárd dollárnyi exportbevételtől esik el, ami nagyjából az orosz GDP 0,2 százaléka, azonban az ukrán tranzitbevételek mértéke ennél magasabb, a GDP 0,5-0,6 százalékát éri el, így Kijevnek is fájt a döntés.

A szlovák kormány szerint 177 millió euróval (több mint 72 milliárd forint) többe fog kerülni a gázbeszerzés az ukrajnai tranzit leállása miatt. Ráadásul északi szomszédunkon keresztül a múlt év végéig jelentős mennyiségű földgáz jutott Ausztriába – amely most szintén új útvonalakon látja el magát – és Ukrajnába is. 

Robert Fico közlése szerint országa emiatt 500 millió euró, vagyis majdnem 207 milliárd forint tranzitdíjbevételtől esik el.

Oroszország az ukrajnai tranzit lezárása után is megtalálja a módját, hogy gázt exportáljon

Oroszország a cseppfolyósított földgáz exportjának bővítését tervezi, miközben a vezetékes gázt más vevőkhöz, például Kínához irányítja. Idén az is a figyelem középpontjában áll, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök hogyan dönt az Oroszországgal szembeni szankciókkal kapcsolatban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.