Vajon van-e realitása annak az erősen hipotetikus forgatókönyvnek, amely szerint Oroszország megtámadná Nyugat-Európát? Kizárni persze nem lehet, de a valószínűsége kicsi. Putyin és utódai pontosan tisztában vannak azzal, hogy még a jól ismert, katonailag-gazdaságilag nem túl erős Ukrajna is mennyi bajt, fejtörést, emberáldozatot hozott, követelt.
Az Ukrajnánál Moszkvában nagyságrenddel kevésbé ismert Nyugat-Európának (beleértve az EU-t és Nagy Britanniát) legalább öt erős hadserege van, egyenként jóval száz-kétszázezres létszámmal, kiválóan felszerelve és kiképezve. Ez az öt: Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Németország és Lengyelország. Ellenük hazai, nyugat-európai pályán, nem nukleáris fegyveres konfliktus esetén aligha lenne esélye Moszkvának.
Tehát a másik előny: a hazai pálya. Ha feltételezzük, hogy Oroszország szárazföldi támadása a „klasszikus” útvonalon, Lengyelországon és Németországon keresztül vinné Moszkva főerőit és az összecsapások Nyugat-Európában zajlanának le, a Kreml támadói szembekerülnének egy olyan ellenséggel, amely jól ismeri a terepet. Hadseregét erre képezték ki. Azaz jó út-, vasút-, infrastruktúrával, a támadókkal szemben ellenségesen viselkedő helyi lakossággal rendelkezik. Neki, a támadónak hosszú, bizonytalan utánpótlási utakkal kell számolnia. A nyugat-európai vasútvonalak használata sem egyszerű, ugyanis az oroszországi nyomtáv különbözik tőle, jóval szélesebb a nyugat-európainál.
Nyugat-Európa kulcsországainak haditengerészete felvenné a versenyt Oroszországéval, amelynek nem nukleáris csapásmérő komponense alulmaradhatna a nagy-britanniai, német, olasz, francia, spanyol, finn, dán tengeri haderővel szemben a sekély, tengeralattjáró hadviselésre, víz felszíni, vagy tenger alatti drónok bevetésére nem igazán alkalmas Keleti tengeren, a Törökország (Boszporusz, Dardanellák) ellenőrizte Fekete-tengeren, a Földközi tengeren. Ahol Moszkva a minap vesztette el gyakorlatilag egyetlen, szíriai támaszpontját.
Ez a változat nem számol azzal, hogy a konfliktus elfajulhat, könnyen atomháború válhat belőle. Ha mindkét részről atomfegyverek bevetéséig fajulna a konfliktus, ez esetben az erőviszonyok gyökeresen megváltoznának.
Sem Franciaországnak, sem Nagy-Britanniának nincsenek taktikai atomfegyverei
– noha mindkét ország stratégiai légi erejének egy részét taktikai módban is bevetheti. Csakhogy a két országnak együttvéve annyi atomfegyvere (félezer darab) van, amennyi Oroszország feltételezett tényleges készleteinek egy töredéke, néhány százaléka.
Nyugat-Európának nincs, vagy gyenge az önálló, stratégiai (közép, vagy nagy hatótávolságú, egy rakétán több robbanófejjel) rakétavédelme – mint ahogy a hagyományos légvédelme is erősen foghíjas. Nem tudni, mi lesz a sorsa a Trump-adminisztráció további éveiben az Európát egy keleti rakétatámadástól védő, a romániai (Deveselu), lengyelországi (Redzikowo) stratégiai rakétavédelmi bázisoknak. Az EU minap publikált Fehér Könyve roppant elnagyoltan és homályosan fogalmaz erről a kulcsfontosságú elemről.
Ám a mélyben hatalmas erők, gazdasági érdekek munkálkodnak. Már hallani Nyugat-Európában a „polkorrekt” szólamokat: ne vegyétek az amerikai F-35-ösöket (ötödik generációs, lopakodók), helyettük vegyétek a francia Dassault cég Rafale-jait, vagy a JAS 39-es Gripenek újabb változatát (negyedik generációs gépek). Portugália, amely öreg F–16-osait lecserélné vadonatúj amerikai F-–35-ösökre máris gondolkodóba esett. Célzottan terjednek az interneten a pletykák, amelyek szerint az amerikaiak F–35-ös gépein van egy berendezés (kill switch), amellyel adott esetben távkapcsoló módban leállítják az Amerika számára kellemetlen misszióba bevetendő F–35-ösöket.
Ez valószínűleg nem igaz.
Valós viszont a veszély, hogy adott esetben a nyugat-európai vevő nem kapja meg az F–35-öseihez azok elektronikus rendszerei, applikációi frissítését.
Vagy egyszerűen nem jut hozzá az időszakos karbantartáskor szükséges alkatrészekhez, speciális kenőanyagokhoz. És rögtön eszünkbe jut az Amerika–Nyugat-Európa, a Lockheed Martin és a Boeing, kontra Airbus, BAE-Dassault évtizedek óta folyó kakaskodás. Európában is érdekcsoportok, vállalati klikkek határozzák meg a katonai fejlesztéseket.
Két csoportot emelünk ki.
Mindkettő gyakorlatilag hagyományos és nukleáris fegyverzetet hordozni képes vadászbombázó gépekre összpontosít, a GCAP már hatodik generációs eszközöket céloz meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.