BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Geopolitika: Ázsia sem akar lemaradni a fegyverkezésben

Több pénzt fordítanak fegyvervásárlásra és -fejlesztésre. Az ázsiai országok még az importtól függnek, de önellátásra törekszenek.

Az erősödő geopolitikai feszültségek miatt az ázsiai országok is jócskán megnövelték a fegyvervásárlásokat és a védelmi kutatásokra fordított összegeket, erősítik az együttműködést másokkal, hogy fejlesszék a saját fegyveriparukat – derült ki egy friss kutatás eredményéből.

ázsiai országok
Az ázsiai országok még a fegyverimporttól függenek / Fotó: AFP

A londoni székhelyű International Institute for Strategic Studies (IISS) szerdán közzétett éves ázsiai csendes-óceáni regionális biztonsági értékelése szerint a külső ipari segítség továbbra is létfontosságú, még akkor is, ha a régió nemzetei végső soron önállóságra törekszenek ezen a téren.

„Az ukrajnai és közel-keleti konfliktus, az Egyesült Államok és Kína közötti stratégiai verseny éleződése és az ázsiai csendes-óceáni biztonsági helyzet romlása a védelmi-ipari partnerségek erősödéséhez vezethet” – idézte a Reuters az intézet közleményét.

Az ázsiai országok egyre többet költenek a hadseregre

Az IISS elemzése kimutatta, hogy a védelmi beszerzésekre, kutatásra és fejlesztésre fordított kiadások 2022 és 2024 között 2,7 milliárd dollárral emelkedtek, és elérték a 10,5 milliárd dollárt Délkelet-Ázsia kulcsországaiban,  

  • Indonéziában, 
  • Malajziában,
  • a Fülöp-szigeteken, 
  • Szingapúrban, 
  • Thaiföldön 
  • és Vietnámban.

Ugyanakkor ezek az államok nem növelték a védelmi kiadások arányát, az ugyanis az elmúlt évtizedben viszonylag stabilan a GDP átlagosan 1,5 százalékát tette ki, és ezen a szinten maradt tavaly is.

Special Forces And Volunteer Force Operations In Thailand's Deep South
A régió fejleszti a fegyverek hazai gyártását is / Fotó: NurPhoto via AFP

A jelentést a hét végén rendezendő szingapúri Shangri-La Dialogue elé időzítették; a rendezvényen védelmi miniszterek, vezető katonai és biztonsági illetékesek, diplomaták, elemzők és fegyvergyártók képviselői vesznek részt a világ minden tájáról. A regionális körúton lévő Emmanuel Macron francia elnök mondja majd péntek este a nyitóbeszédet, szombaton pedig Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter ismerteti a Trump-kormányzat régióra vonatkozó védelmi elképzeléseit.

A globális védelmi és katonai tisztviselők informális szingapúri találkozójának napirendjét emellett várhatóan az elhúzódó ukrajnai konfliktus, valamint a Tajvan és a vitatott forgalmú dél-kínai-tengeri vízi útvonal körüli regionális feszültségekből eredő bizonytalanságok fogják uralni.

A régió függ a fegyverimporttól

A fegyvergyártók részvétele azért fontos, mert az ázsiai csendes-óceáni térség országai még mindig nagyrészt az importtól függenek, a tengeralattjáróktól és harci repülőgépektől kezdve a drónokig, rakétákig és a megfigyeléshez és hírszerzéshez használt fejlett elektronikai eszközökig 

minden szükséges eszközt nagyrészt külföldről vásárolnak.

35th Naga Republic Day
Ázsia sem akar lemaradni / Fotó: NurPhoto via AFP

A tanulmány szerint Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek cégei egyre aktívabbak, és egyre nagyobb teret hódítanak, bár az európai vállalatok regionális jelenléte kiemelkedő, és egyre bővül a technológiaátadás, közös vállalkozások és licencelt összeszerelési megállapodások révén.

Az Egyesült Arab Emírségek például szerteágazó hálózatot működtet, együttműködik olyan jelentős regionális szereplőkkel, mint a kínai Norinco fegyvergyártó óriás vállalat és a rivális indiai Hindustan Aeronautics.

A közös fejlesztési műveletek azonban nem mindig egyszerűek, és tanulságul szolgál India két évtizedes együttműködése Oroszországgal a BrahMos szuperszonikus hajó elleni rakéta gyártásában.

Bár India használja a fegyvert, az exportot akadályozza az egyértelmű stratégia hiánya, és az első harmadik félnek, 

a Fülöp-szigeteknek történő szállítások csak 2024-ben kezdődtek.

Az orosz–kínai kapcsolatok szorosabbá válása tovább bonyolíthatja a fegyver fejlesztését, különösen, ha Moszkva úgy dönt, hogy a Pekinggel való kapcsolatokat helyezi előtérbe a rakéta hiperszonikus változatának kifejlesztése érdekében – emlékeztetett a tanulmány.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.