Törhető aranyrúd nincs az Európai Bizottság javasolta háborús túlélőkészletben, de nem kell ehhez Brüsszel: a prepperek – a katasztrófára készülő készletfelhalmozók – rég felfedezték, a konzervoszlopok mellé (mögé) nem árt egy kis aranyat sem elrejteni a spájzba, bunkerbe. Befektetési aranyrúd, rudacska, lapocska. Így hát a kisebb pénzűek számára megszületett a kínálat is, amiről cikkünk szól, nem megfeledkezve a hazai lehetőségekről. Előrevetve: 1. van nálunk minden, 2. a 2020-as évek, és konkrétan 2025 is, a befektetési aranyról szólnak – lássuk miért, és mit tehetünk.
Valahol mind prepperek vagyunk.
Dúsgazdagok ritkán: a kisebb adagokban elérhető befektetési aranyat manapság gyakran prepperaranynak is nevezik a nemzetközi piacon. Nálunk ez a szó kevésbé elterjedt, és a gyarapodó hazai középosztály általában is még csak tanulja az aranybefektetés fogalmait és lehetőségeit – gazdasági bizonytalanság, politikai felfordulás közepette nagyobb tempóval.
Hosszú távra, sőt ősidőkre visszatekintve pont ez az arany utáni éhség ösztönalapja: biztonságosabbnak érezzük más vagyonnál. Ez az érzés a modern világban sem szűnt meg, az arany ára híven követi a félelmek hullámzásait, teszem azt felszökik, ha az USA és az Európai Unió összevész a kereskedelmi háborúban, és lejjebb száll, ha remény mutatkozik a megegyezésre. Aranyérmék, arany ékszerek, nagyon régóta ismert megtakarítási eszközök, minden készült aranyból, még WC-kagyló is, és a modern időkben széles palettája alakult ki az egyszerűen kezelhető befektetésiarany-termékeknek.
A vérbeli prepperek persze a vámháborúnál nagyobb katasztrófára készülnek, a Business Insider például a Dr. Végzet néven ismert Marc Faber befektetési gurut idézi, aki halmozza az aranyat, mivel arra számít, hogy olyan cunamik érkeznek, mint az adósságválság, az árfolyamzuhanás a pénzügyi piacokon, az árupiacokon meg drágulás. Ügyfelei hiperinflációra készülnek fel, netán a harmadik világháborúra. Számukra az arany túlélési eszköz.
Európa a túlélőpakettjeivel és turbózódó katonai költségvetéseivel immáron hivatalosan is háborúra készül. Ez akkor sem szűnik, ha a másik, képletes háborúban – a vámokéban – nyugvópontra jutunk, netán az ukrajnai harcok is véget érnek.
Ami reményeinket és félelmeinket illeti, ezek mindig hullámzanak, aki azonban azért nem venne aranyat, mert jóra számít, annak érdemes rápillantania az arany árfolyamának lenti grafikonjára. Aki az elmúlt évtizedben aranyat vásárolt, az akkor sem fizetett rá, sőt, ha közben nem is tört ki a világháború. Ha lázgörbének tekintjük – vitatéma lehet –, a 2020-as években a félelem gyorsuló ütemben fokozódott.
Jellemző 2025 tavaszi történet: pár évre rá, hogy a Nyugat az orosz nemzetközi tartalékra nemes egyszerűséggel rátette a kezét, miután kirobbant Európa legnagyobb háborúja a második világháború óta, a Donald Trump új amerikai adminisztrációjával kevésbé jóban lévő Németországban elkezdték sürgetni a német aranytartalék hazaszállítását New Yorkból. A fagyit nyalják, a fagyi visszanyal, az arany ára meg emelkedik.
De az arany árát nemcsak a nagy jegybankok biztonsági vásárlásai hajtják fel. Hanem az is, hogy valahol mind prepperek vagyunk. A nemesfém iránti kereslet az Arany-világtanács adatai szerint 2025 első negyedében 13 százalékkal nőtt még a háborús 2024 első negyedéhez képest is, 257 tonnára.
A Genesis Gold Group aranykereskedő – így a Business Insider – arról számolt be, hogy gombamód szaporodtak a prepperek az elmúlt negyedévekben. A prepperrúd iránti kereslet csak az év első negyedében 25 százalékkal szökött fel. Ez ugyan Amerika, de akinek a mi tájainkon megtakarítanivalója van, és hirtelen viszketést érez, hogy elinduljon egy aranykereskedő felé, ne feltétlenül érezze filmbevaló különc preppernek magát. Halkonzervhegyek, az más kategória. Lássuk akkor, mit kereshetünk és találhatunk, ami aranyból van.
Vásárolhatunk a sztenderd aranyrúdból is, amit a moziban láttunk? Természetesen, de van feltétele. A vaskos bankszámla.
Egy 400 unciás (12,5 kilogrammos) szabvány aranyrúd ára – ilyeneket látunk a bankrablós filmekben – 2025. március 28-i árfolyammal számolva 1,321 millió dollár, azaz kb. 470 millió forint. Aki ennyit szeretne megtakarítani, az ne olvasson tovább.
A prepperek kedvéért, vagy mondjunk egyszerűen lakossági befektetőket, a piacon hatalmas választékban megjelentek a sokkal kisebb kiszerelések. Nem csak külföldön, Magyarországon is. A prepperrúd mellé többek közt ilyen szavakat tanuljon meg az érdeklődő: befektetési aranytömb vagy más néven aranyrúd, törhető aranyrúd, aranylapka, törhető arany, aranycsoki, CombiBar.
A 12,5 kiló helyett akár már 1 grammos mennyiségben hozzájuthatunk aranyhoz, a „mindennapi” magyar megtakarító számára is hozzáférhető áron.
Ez, ugye, attól is függ, mekkora az adott termék aranytartalma. Ezt ezrelékben, illetve karátban szokták megadni, a 333 ezrelék felel meg 8 karát tisztaságú aranynak, a tiszta arany pedig legalább 999 ezrelékes vagy 24 karátos. Az árkülönbség jelentős: a magyarországi Tavexnél például a 8 karátos arany ára 1 grammra 2025. május 28-án 11 778 forint, a 24 karátos aranyrúdé 35 979 forint. Ezek vásárlási árfolyamok.
A vásárlási és eladási árfolyamok közt is jelentős különbségre számítsunk a kereskedőknél. A Correct Gold magyar webshopjában az egygrammos aranyrudat, amihez még egy „Happy Birthday” felirat is jár, 38 300 forintért veszik, de 55 600-ért adják el. Ennél is olcsóbbra jön ki egy 2X1 grammos rúd 81 700 forintért. Tehetjük magasabbra is a mércét: ugyanitt akár 9 665 100 forintért is vásárolhatunk 250 grammos aranyrudat. (Jól látjuk: a nagyobb rúd grammja olcsóbb, mint a kicsié.) Az igazán nagymenők 38,54 millió forintért is vehetnének egykilós rudat, ez azonban ki van húzva a honlapon – elfogyott, vagy csak veszik, de nem árulják.
Két magyarországi kereskedőt már említettünk, de náluk még jobban ismert a régi BÁV neve, amelynek a honlapján szintén böngészhetünk árakat, és még értesítést is kaphatunk, ha az ár csökken. Szintén bevett hazai kereskedő, honlapján élő árakkal az Aranypiac.
Az aranytömbökön kívül hagyományosan eszünkbe jut aranybefektetésként az érme, és az ékszer is. Az előbbiről tudnivaló – jegyzi meg honlapján a BÁV –, hogy áfamentes, ezzel szemben
az ékszerek grammonkénti árát fazondíj és áfa is növeli. Eladáskor a kisebb értékűeket törtaranyáron lehet értékesíteni, amit a viselés utáni állapot is befolyásol. A nagyobb értékű, drágaköves ékszereket aukción érdemes eladni, ami viszont időigényes folyamat.
A CombiBar olyan, mint egy tábla csoki, csak aranyból, ezüstből, platinából. Akár szétttörhető „kockákra”, mint a csoki, anélkül hogy súlyt vagy tisztaságot veszítene. Ha megszorulnánk, letörhetünk belőle egy-két darabot, és eladhatjuk. Majdnem tiszta aranyból szokták gyártani. A szét nem tört CombiBar sztenderd méretei 20-szor 1 gramm, 50-szer vagy 100-szor 1 gramm, de láttuk: lehet venni akár 2-szer 1 grammost is. Népszerű gyártói:
Amennyit akarunk és tudunk. Láthattuk, akár 1 grammot is vehetünk. Aki szerint holnap reggel érkezik a világkatasztrófa, talán minden pénzét aranyra fordítja. A befektetési tanácsadók azonban azt szokták ajánlani, hogy a megtakarításaink bizonyos hányadát érdemes aranyba tenni: mekkorát, ez tanácsadónként változik. Dr. Végzet például, aki nem kevés rosszra számít, 25 százalékban fektetett aranyba. Akárhogy is, az arany vásárlásakor, illetve tartásakor érdemes figyelni bizonyos óvatossági szabályokra.
Ha aranylapkánk van, jelentős mennyiség esetén akkor is érdemes lehet biztonságos helyet találni a számára, akár széfet, vagy akár egy bankot. Az aranykereskedőknek, Magyarországon is, általában van javaslatuk a tárolás megoldására. A cél nem mindegy: ha befektetés, jól őrzött hely a célszerű, hirtelen krach idején viszont a bank nem biztos hogy könnyen elérhető. Ha a cél vésztartalékolás, az elérhetőbb hely a praktikus, illetve a széttörhető arany.
A kóklereket kerüljük, vásárláskor érdemes bevett, megbízható eladóhoz fordulni, meghatározni a célt, ennek megfelelő terméket választani, és összehasonlítani az erre elérhető árakat. A legegyszerűbb az aranyrúd, aranylapka, ha érmét, ékszert vennénk-adnánk, komoly kockázatot jelenthet a szakértelem hiánya.
Jó, ha mindent dokumentálunk, megőrizzük a számlát, fotónk van az áruról, a szériaszámról, tanúsítványról. Aki az arany mellett dönt, fontos, hogy ne essen pánikba: az árfolyama forgandó. Épp ezért talán akkor érdemes venni, mikor az ára esett, de ha tartós egy emelkedő trend, közben is beszállhatunk – befektetési tanácsadó segíthet az időzítésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.