A kínai Jiutian SS-UAV bemutatása felkavarta a haditechnikai erőviszonyokat: a nagy magasságban repülő, moduláris, „anyadrónként” funkcionáló gép nemcsak megfigyelésre és csapásmérésre képes, hanem drónrajokat is indíthat. Bár technológiai áttörésnek tűnik, nyitott kérdés, hogy képes lesz-e túlélni a legmodernebb nyugati légvédelmi rendszerek célkeresztjében – írta az Economic Times.
A gépmonstrum leleplezése a 15. Csuhaji Légi Show-n nem egyszerű technológiai demonstráció volt. A fejlesztői – az AVIC, a Shaanxi Unmanned Equipment Technology és a Haige Communications – egy új kategóriát teremtettek: a szupermagasra emelkedő, többfeladatú anyadrónt.
A 16 tonnás, 25 méteres fesztávolságú gép képes 15 ezer méteres magasságban repülni – ez a legtöbb hagyományos légvédelmi rendszer hatósugarán kívül esik.
A kínai sajtó szerint a Jiutian hatótávolsága eléri a 7 ezer kilométert, de 36 órás repülési időre is képes, miközben nyolc fegyverfüggesztési ponttal és egy moduláris belső tárolóval rendelkezik, amelyekből kisebb drónokat indíthat felderítésre, csapásmérésre vagy elektronikus zavarásra. A beépített újdonságok között szerepel kvantumalapú titkosított kommunikáció, hidrogénhajtás, MI-alapú drónrajvezérlés és új generációs lopakodó anyaghasználat is.
Az anyadrón ereje nemcsak a méretében rejlik, hanem abban a modularitásban is, amelyet az úgynevezett Isomerism Hive Module biztosít. Ez lehetővé teszi, hogy a drón gyorsan átalakítható legyen különböző küldetésekhez – az elektronikus hadviseléstől a katonai szállítmányozásig. Elemzők szerint ezzel a képességgel Kína újabb eszközt kapott arra, hogy befolyását kiterjessze vitatott térségek – például a Tajvani-szoros, a Dél-kínai-tenger vagy akár Guam – fölé.
A Jiutian egyesíti
Ez aggodalmat kelt a nyugati stratégák körében.
A 15 ezer méteres repülési magasság valóban kihívást jelent a régi légvédelmi rendszereknek, de a modern nyugati technológia már képes ennek ellensúlyozására.
Az amerikai THAAD rendszer 150 kilométeres elfogási magassággal dolgozik, míg a Patriot PAC-3, a dél-koreai KM-SAM Block II, a japán Aegis BMD vagy a tajvani Sky Bow III is eléri vagy meghaladja a Jiutian repülési szintjét.
Ez azt jelenti, hogy bár a drón biztonságban érezheti magát az elavult légvédelemmel rendelkező területek felett, a modern rakétarendszerekkel felszerelt térségekben komoly veszélynek van kitéve. A valódi harci bevetések előtt minden bizonnyal szükség lenne az ellenséges légvédelem elnyomására vagy más támogatásra.
A Jiutian sokkal több, mint egy új harci eszköz – a kínai haditechnikai ambíció szimbóluma.
A több mint 3 milliárd jüanos állami támogatásból fejlesztett program teljesen hazai ellátási láncra támaszkodik, ami stratégiai függetlenséget biztosít. A Haige Communications kvantumkommunikációs megoldásai, digitális ikerpárrendszerei és elektromágneses ellenálló képességet javító eszközei új korszakot nyitnak a kínai dróntechnológiában.
A negyedik Jiutian-prototípus 2025 áprilisára készült el – mindössze 18 hónappal a projekt indulása után –, ami példátlanul gyors fejlesztési ciklusra utal.
Bár a Jiutian elsődlegesen katonai célokra készült, moduláris kialakítása civil alkalmazásokat is lehetővé tesz: például katasztrófaelhárításra, határőrizetre, mentőakciókba vagy logisztikai feladatok elvégzésére is bevethető.
A jövőben a kínai haditengerészet 076-os osztályú partra szálló hajóin is bevethetik, ezzel tovább növelve Kína haditengerészeti mozgásterét.
Ugyanakkor katonai elemzők arra figyelmeztetnek: bár az autonóm rendszerek csökkentik az emberi veszteségek kockázatát, egyúttal alacsonyabbá tehetik a konfliktus kirobbanásának küszöbét. A Jiutian ilyen szempontból egyszerre lehet eszköz és veszély.
Igazi csúcsfegyvereket mutattak be Kína legnagyobb légi bemutatóján
Elképesztő új dróntechnológiát és légvédelmi rendszert fedett fel Kína a Csuhajban tartott légi bemutatón. A kínai fegyverexpó központjában egy drónellenes mikrohullámú légvédelmi rendszer és egy teljesen új drónhajó állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.