BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Németország nekimegy Amerikának: keményen megadóztatja az óriáscégeit – Trump ezt nem fogja tűrni

Berlin új kulturális minisztere szerint ideje, hogy az online platformok méltányosan hozzájáruljanak a költségvetéshez. A német digitális adó bevezetése feszültségeket kelthet a Trump-kormánnyal, amely korábban már visszavágott hasonló európai intézkedésekre.

Berlin 10 százalékos adót készül bevezetni az olyan nagy amerikai online platformokra, mint a Google és a Facebook – derült ki Wolfram Weimer kulturális miniszter nyilatkozatából. A német digitális adóról szóló terv éppen akkor került nyilvánosságra, amikor Friedrich Merz kancellár Washingtonba készül, hogy személyesen tárgyaljon az amerikai elnökkel, Donald Trumppal. A találkozót hivatalosan még nem jelentették be, de az időzítés nyilvánvalóan nem véletlen.

Wolfram Weimer német digitális adó
Wolfram Weimer kulturális miniszter szerint a német digitális adóval végre az amerikai online platformok is hozzá fognak járulni a költségvetéshez / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Weimer a Stern magazinnak elmondta:

minisztériuma már dolgozik a jogszabálytervezeten, miközben tárgyalásokat is kezdeményezne a technológiai cégekkel, hogy „önkéntes hozzájárulásokkal” próbáljanak alternatív megoldásokat találni. 

Ugyanakkor élesen bírálta a platformokat, amelyek szerinte „rafinált adóelkerüléssel” élnek, miközben hatalmas hasznot húznak a német infrastruktúrából és médiatartalmakból.

„Ezek a vállalatok évi ezermilliárdos nagyságrendű üzletet csinálnak Németországban, extrém profitmarzsokkal, miközben alig fizetnek adót, alig fektetnek be, és szinte semmit nem adnak vissza a társadalomnak” – állította a miniszter.

A digitális szolgáltatásokra kivetett adó bevezetését a kormánykoalíció korábban már rögzítette a programjában. Ha a törvény életbe lép, Németország olyan országok sorához csatlakozik, mint Franciaország, Olaszország, Spanyolország, India vagy Kanada, amelyek már alkalmaznak hasonló digitális adókat.

Az USA-nak nem fog tetszeni a német digitális adó

Ez a lépés azonban várhatóan szembemegy Washington érdekeivel. Trump első elnöksége idején az Egyesült Államok már kereskedelmi vizsgálatokat indított az ilyen adók miatt, és vámokkal torolta meg őket. Az amerikai elnök idén februárban ismét utasította kereskedelmi főképviselőjét, hogy folytassa a vizsgálatokat az olyan országok ellen, amelyek digitális adót vetnek ki amerikai technológiai cégekre.

Ennek ellenére Berlin, úgy tűnik, nem hátrál meg. Weimer szerint a digitális óriások kvázi monopóliumokat építettek ki, amelyek veszélyeztetik a versenyt és túlságosan koncentrálják a médiabefolyást, ezzel pedig a szólásszabadságot is fenyegetik.

A miniszter egy példát is említett, hogy érzékeltesse a platformok hatalmát:

Ha a Google – Trump nyomására – egyszerűen átnevezi a Mexikói-öblöt Amerikai-öböllé, és ezt globális kommunikációs befolyása révén érvényre juttatja, akkor láthatjuk, milyen problémákat hordoz a jelenlegi struktúra.

A következő hetekben tehát kulcsfontosságú diplomáciai és gazdasági vitákra lehet számítani, amelyek akár újabb transzatlanti feszültségekhez is vezethetnek.

Drámai beszéd: nem akárki mondta a szemébe a németeknek a rideg valóságot – Merz megint nincs biztonságban

Figyelmeztetett az új német gazdasági miniszter. A német gazdaság képtelen a növekedésre, és Katherina Reiche szavai azt vetítik előre: alig állt fel az új kormánykoalíció, a pártjai máris egymásnak feszülnek egy kulcskérdésben.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.