BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína a gyógyszerfegyvert is bevetheti a vámháborúban

Az Egyesült Államok is teljesen Kínától függ. Az alapvető gyógyszerek terén még nagyobb hiány alakulhat ki, ami életeket veszélyeztet.

Az Egyesült Államokban már jelenleg is hiánycikk több az alapvető gyógyszerek közül, és a helyzetet még súlyosabbá teheti a vámháború. Az ország különösen függ Kínától, amelyet nem csupán a gyógyszerimportra beígért, hanem a kölcsönös tarifák is sújtanak.

alapvető gyógyszerek
Az Egyesült Államok teljesen Kínától függ az alapvető gyógyszerek terén / Fotó: Shutterstock

Hivatalos adatok szerint például az Egyesült Államokban leggyakrabban felírt antibiotikumot, az amoxicillint, amelyet több tízmillió amerikai használ minden évben, mindössze egyetlen cég gyártja az országban, a globálisan felhasznált alapanyagok 80 százaléka pedig Kínából származik.

Hasonló a helyzet egyéb általánosan használt szerekkel is: tavaly az országba importált 

  • hidrokortizon 96, 
  • az ibuprofen 90, 
  • a paracetamol 73 százaléka 

érkezett Kínából.

A világ második legnagyobb gazdaságára ideiglenesen 30, de egyébként 145 százalékos importvámok vonatkoznak, de Donald Trump elnök már jelezte, hogy tarifákat vet ki a külföldről behozott gyógyszerre is.

„A kereskedelmi ellenségeskedések fokozódása vagy az elhúzódó konfliktusok tönkretehetik az amoxicillinhez vagy az előállításához használt összetevőkhöz való hozzáférésünket, ha Peking fegyverként használja fel az ellátási láncban való dominanciáját” – nyilatkozta a CNN-nek Rick Jackson, a Jackson Healthcare alapítója és vezérigazgatója, az Egyesült Államok egyetlen amoxicillingyártójának tulajdonosa.

Kínai monopolhelyzet az alapvető gyógyszerek terén

Az ideiglenes kereskedelmi tűzszünet ellenére feszült a világ két legnagyobb gazdaságának viszonya, és szakértők szerint a kínai monopolhelyzet veszélyt jelent az amerikai biztonságra.

A,Pharmaceutical,,Medical,And,Drugs,Conflict,Concept,With,The,American
A függőség veszélyt jelent a biztonságra / Fotó: Shutterstock

Peking eddig nem fenyegetőzött nyíltan azzal, hogy fegyverként használná domináns pozícióját a gyógyszeriparban. De ha Trump kiveti az ágazatra az ígért vámokat, az súlyosbíthatná a meglévő gyógyszerhiányt és felhajtaná az árakat, miközben a kormányzat éppen csökkenteni igyekszik azokat.

A generikus gyógyszerek teszik ki az Egyesült Államokban felírt összes recept 90 százalékát. 

India sok ilyen generikus gyógyszert gyárt gyakran Kínából importált összetevőkből.

Lassan halad az ellátási láncok megváltoztatása

Az amerikaiak Kínától való függése régóta kelt aggodalmat, az ellátási láncok megváltoztatása azonban lassan halad. A beígért vámokkal is az Trump célja, hogy a többihez hasonlóan a gyógyszergyártást is az Egyesült Államokba csábítsa, mert egy 2021-es tanulmány szerint az alapvető szerek 72 százalékát importálják.

Szakértők szerint azonban a vámok aligha érik majd el ezt a célt a generikus gyógyszerek esetében, amelyeket úgy terveztek, hogy ugyanazt a terápiás hatást biztosítsák, mint a márkás gyógyszerek, és amelyeket a szabadalom lejárta után bocsátanak ki. Az esetükben ugyanis az ár a fő megkülönböztető tényező.

MasterOfCrafts | New vitality of China Time-Honored Brand Tong Ren Tang
A generikus gyógyszerek kiszorulhatnak az amerikai piacról / Fotó: Hszinhua via AFP

Ezzel szemben az úgynevezett márkás gyógyszerek szabadalmi védelmet élveznek, ezért magasabb árakat és nagyobb haszonkulcsot kínálnak. Ilyen gyógyszereket gyártanak azok a cégek is, amelyek hajlandók áthelyezni vagy bővíteni a gyártást az Egyesült Államokban, mint például a brit AstraZeneca és a svájci Roche.

2023-ban az Egyesült Államok adta a globális gyógyszereladások 44 százalékát,

ezért a szabadalmaztatott gyógyszerek gyártóinak feltétlenül fenn kell tartaniuk jelenlétüket az országban – emlékeztetett Stephen Farrelly, az ING holland bankcsoport gyógyszer- és egészségügyi ágazatának globális vezetője.

A generikus gyógyszerek gyártói azonban a jóval alacsonyabb haszonkulcs miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy hosszú távú beruházási döntéseket hozzanak, amikor ennyi a bizonytalanság.

Az amerikai fogyasztók fizetnék meg a vámok költségét

A fő amerikai gyógyszeripari lobbicsoport, a Pharmaceutical Research and Manufacturers of America által megrendelt áprilisi tanulmány kimutatta, hogy a 25 százalékos vám évente 50,8 milliárd dollárral növelné az importált gyógyszerek költségeit, ami a fogyasztók számára 12,9 százalékos áremelkedést okozna, ha áthárítanák rájuk.

A Pharmaceutical Packaging Workshop in Lianyungang
Kína eddig nem fenyegetett monopolhelyzete kihasználásával / Fotó: NurPhoto via AFP

Az ING szerint csak egy gyakori generikus rákgyógyszerre kivetett tarifa akár 10 ezer dollárral is megemelheti egy 24 hetes kezelés árát.

Szakértők a vámokkal azt kockáztatják, hogy a generikus gyógyszergyártók teljesen elhagyják az amerikai piacot. Ronald Piervincenzi, az Amerikai Gyógyszerkönyv (U. S. Pharmacopeia – USP) nonprofit szervezet vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy 

még a szerény vámok is megzavarhatják a generikus gyógyszerek kínálatát,

a vámokon kívül más ösztönzőkre is szükség van a rugalmas gyógyszerellátási lánc kialakításához.

Más iparágaktól eltérően ugyanis a gyógyszerellátás megszakadása vagy hiánya életveszélyes következményekkel járhat. „Emberek élete függ minden egyes gyógyszertől. Ha egy gyermek nem kapja meg a rákterápiát, az katasztrófa, nem hasonlítható ahhoz, hogy nincs a kedvenc ketchupunk. Lehet, hogy az is bosszantja az embert, de az élete nem kerül tőle veszélybe” – fogalmazott.
 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.