BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újraindult a dubaji mesterséges szigetek építése

Dubaj világszerte a luxus és a gazdagság szinonimájának számít, a város néhány évtizeded alatt hatalmasat fejlődött. Azonban a több mint húsz éve meghirdetett mesterséges szigetek közül csak a Pálma-sziget lett sikeres, a többi projekt késik, míg a Világ-szigetcsoport kudarcba fulladt.

Dubajban 24 éve kezdődött különböző mesterséges szigetek építése, de ezek közül csak kettőt tudtak befejezni, és egyedül a Pálma-sziget virágzik. Dubaj nagy reményeket fűzött a szigetekhez, de két évtizeddel később a történet egészen másképp alakult, mint ahogy azt a ingatlanfejlesztők és a város vezetői elképzelték.

Aerial View Of Palm Jumeirah Újraindult a dubaji mesterséges szigetek építése
A Pálma-sziget az egyetlen sikeresen felépített és beépített mesterséges sziget Dubajban / Fotó: NurPhoto via AFP

A pálmafát formázó Pálma-sziget építése 2001 júniusában startolt el, és 2006-ban fejeződött be, a következő évben pedig beköltöztek az első lakók is. A terület azóta szépen beépült, a szárazfölddel nyeregvasút és út köti össze. Jelenleg a város legdrágább és legfelkapottabb területének számít, levelein luxusvillák, törzsén és a védelmét szolgáló hullámtörőn szállodák kaptak helyet. 

A sikerében több tényező is szerepet játszott: építését a 2008-os gazdasági világválság előtt befejezték és központi elhelyezkedése miatt könnyen megközelíthető. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a dubaji megaprojektek közül a Pálma-sziget a legkisebb 5,6 négyzetkilométernyi területével, így a sziget építési költsége kijött 12 milliárd dollárból.

Bebukott projektek Dubajban

Azonban nem mindegyik építkezés sült el jól. A szintén pálmafát formázó Dzsebel Ali a várostól messze, a dubaji kikötő és az ipari negyed mellett található, délről pedig a beépítetlen sivatag határolja. Az építkezés a 2008-ban kirobbant gazdasági világválság miatt állt le, majd tavaly hosszú szünet után újraindult.

A tervek szerint az átadás időpontja 2028 negyedik negyedéve lehet. Ugyanakkor előnytelen elhelyezkedése miatt erősen kérdéses, hogy mennyire lehet prosperáló, ha egyszer valóban befejezik. A legtöbb problémát a Világ-szigetcsoport okozza: a háromszáz, különböző méretű szigetből álló terület a kontinenseket hivatott ábrázolni,

de végső formája egyáltalán nem hasonlít a földrészekre.

Nincs semmilyen összeköttetése szárazfölddel- és a vásárlóknak kell kiépíteniük az infrastruktúrát. Nincs megoldva a szemét elszállítása, a tiszta ivóvíz és az energia sem, ezeket minden tulajdonosnak magának kell biztosítania. Néhány szigeten már állnak villák, sőt egy-két szálloda is, de a szigetcsoport nagy része üres és elhagyatott.

A Világ-szigetcsoport egyáltalán nem hasonlít a kontinensekre / Fotó: AFP

A legnagyobbnak szánt, újfent pálmafát formázó Palm Deira kivitelezése 2005-ben kezdődött, de a projektet a gazdasági válság miatt kénytelen voltak átalakítani, miután évekig állt az építkezés. Az ingatlanfejlesztő Nakheel eltávolodott a pálma alaktól, és helyette öt szigetből álló csoportot tervezett, ebből az elsőt már a nagyközönség is látogathatja.

A Dubaj-szigetekre átkeresztelt projekt a város központjához és a nemzetközi repülőtérhez is közel fekszik, így minden adott, hogy évek múlva megismételje a Pálma-sziget sikerét. A 2022-ben újjáélesztett projekt várhatóan a 2030-as évek végére fejeződik be.

Abu-Dzabiban nyílik az első közel-keleti Disneyland – mesterséges szigeten építik

A Közel-Keleten terjeszkedik a Disney: a régió első Disneylandje a Yas-szigeten helyezkedik majd el, ami egy mesterségesen létrehozott, 25 négyzetkilométer kiterjedésű földdarab a tengerben. Az új park vélhetően még jobban felpörgeti a közel-keleti ország turizmusát, ami a régió többi államához hasonlóan igyekszik csökkenteni függőségét az olajexporttól.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.