BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós költségvetés: Brüsszel keze saját maga és Ukrajna felé hajlik

Bóka János szerint az Európai Bizottság saját magának és Ukrajnának kedvezne, amit az uniós polgárokkal fizettetne meg. Brüsszel uniós költségvetési javaslata nem méltányos és objektív a tagállamokkal.

Az Európai Bizottság által bemutatott javaslat a többéves keretköltségvetésre vonatkozóan (MFF) jelenlegi formájában nemcsak Magyarország, hanem számos más tagállam számára is elfogadhatatlan – jelentette ki Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter pénteken Brüsszelben.

brüsszel BRUSSELS-EUROPEAN-COUNCIL-GENERAL-AFFAIRS
Bóka János szerint Brüsszel keze saját maga és Ukrajna felé hajlik / Fotó: Hans Lucas via AFP

A tárcavezető az EU-tagállamok uniós ügyekért felelős minisztereinek tanácskozására érkezve elmondta: 

véleménye szerint ez az előterjesztés ebben a formában „rövid időn belül el fog halni”, és az intézményeknek, valamint a tagállamoknak új alapokon kell majd újrakezdeniük a tárgyalásokat.

Bóka szerint bár a bizottsági javaslat számai részben már ismertek, a részletek elemzése továbbra is zajlik, hiszen – mint fogalmazott – „az ördög a részletekben rejlik”.

Brüsszel saját magának és Ukrajnának kedvezne, amit az uniós polgárokkal fizettetne meg

A miniszter úgy látja, a javaslatnak két egyértelmű nyertese van: Ukrajna és maga az Európai Bizottság. Előzetes számításaik szerint a költségvetés mintegy 20 százaléka közvetve vagy közvetlenül Ukrajnába áramlana, ami azt jelenti, hogy „minden ötödik adófizető eurói Ukrajnában kerülnének elköltésre”. A másik nyertes szerinte maga a bizottság, amely példátlan mértékű hatalmi és költségvetési koncentrációra törekedne. A testület emellett több mint kétezer új álláshely létrehozását tervezi az apparátuson belül, amelyek Ukrajna csatlakozási folyamatának felgyorsítását szolgálni lesznek hivatottak.

A javaslat ugyanakkor számos vesztessel is járna – tette hozzá –, köztük az európai mezőgazdasággal.

A tervezet szerint jelentősen csökkennének az agrártámogatások, amelyeket a kohéziós alapokkal vonnának össze, „miközben a piacot vélhetően már a gyorsított csatlakozási pályán haladó ukrán mezőgazdaság számára készítik elő.”

A brüsszeli költségvetési javaslatból hiányzik a méltányosság és az objektivitás

Felhívta a figyelmet, hogy a bizottság emellett megerősítené a jogállamisági feltételrendszert is, amely lehetővé tenné a tagállamok teljes uniós forrásainak gyors felfüggesztését. Bóka szerint ez az eszköz már eddig is politikai célokat szolgált, és a jövőben is így fogják alkalmazni, amit Magyarország nem tud elfogadni.

A miniszter újságírói kérdésre adott válaszában úgy vélte, nem helytálló az az állítás, hogy Magyarország jelentős haszonélvezője lett volna a jelenlegi költségvetési ciklusnak. 

A különböző kondicionalitási mechanizmusok miatt több forrás is felfüggesztésre került, politikai nyomásgyakorlás és zsarolás céljából, amit nem lehet pozitívumként értékelni.

A költségvetés nagyságát (2000 milliárd euró) illetően elmondta: bár elsőre nagy számokról van szó, ezek folyó áron értendők, tehát nem tartalmazzák az infláció hatását. Emellett úgy véli, a büdzsé 10-12 százaléka a korábbi helyreállítási alaphoz kapcsolódó hitel visszafizetésére és kamatterheire megy el, így a ténylegesen mozgósítható források jóval szerényebbek.

A legfontosabb kérdés szerinte az, hogy a tagállamok méltányos és objektív módon férnek-e hozzá a forrásokhoz, és hogy ezek valóban olyan célokra kerülnek-e, amelyek segítik az Európai Unió előtt álló kihívások kezelését. A jelenlegi javaslat alapján ezt a miniszter nem látja biztosítottnak.

Bóka János megerősítette: Magyarország továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy az Európai Bizottságnak vissza kell térnie a költségvetési tervezőasztalhoz. „Ez az az üzenet, amit ma is elmondok a tanácsban” – fogalmazott.

Orbán Viktor a Kossuth rádióban: Az ukrán EU-csatlakozás olyan, mint a migráció

Orbán Viktort a Kossuth Rádió Jó Reggelt Magyarország műsorában kérdezték péntek reggel. A kormányfő úgy fogalmazott pénteken a Kossuth rádióban, hogy a költségvetés egy tudomány: azt is észre kell venni, amit elrejtenek a sorok között. A miniszterelnök elmondása szerint a szakértői számítások szerint a jelenlegi uniós költségvetés 20-25 százaléka Ukrajna támogatásáról szól. Orbán Viktor szerint az uniós a költségvetésnek egyetlen célja van: hogy Ukrajnát felvegyék az Európai Unióba, és hatalmas összegeket tervezzenek be, illetve rejtsenek el a költségvetésben, amelyeket azután Ukrajna kap meg. 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.