Az Erste szektorelemzője a csütörtökön közzétett elemzésében a korábbi 12 000 forintról 13 000 forintra emelte az OTP-re vonatkozó 12 hónapos célárat. A korábbi vételi ajánlás felhalmozásra módosult.
Az eredményvárakozások elég nagyot ugrottak, elsősorban az akvizícióknak köszönhetően, a modellbe bekerült a szlovén Nova KBM és a második negyedév végétől az üzbég bank megvásárlása. A Nova 103 milliárd forint badwillt is hoz magával (egyszeri pozitív eredményjavító tétel), míg a második esetben – várhatóan a második negyedévben – 200 millió euró pozitív hatásra számíthatunk.
Így az a furcsa helyzet áll elő, hogy a különböző banki és extraprofitadók ellenére az idei évben a számviteli profit jelentősen ugrik az előrejelzésében, mégpedig 760 milliárd forintra a tavalyi 347 milliárdról
– szerepel az elemzésben.
A tisztított eredmény is emelkedik: a tavalyi 593 milliárd forintról 671 milliárdra. Az Erste várakozása szerint az organikus növekedés nagyon lelassul, a hitelállomány alacsony, egy számjegyűre lassult a növekedése, a nettó kamatmarzs kismértékű javulása ellenére is. Szerencsére az akvizíciók kisegítik a bankot a profitbővülésben, hiszen nemcsak a badwillátértékelések, hanem az új szerzemények profitja is javítja az eredményességet.
A szlovén NKBM akár a csoportszintű nettó eredmény több mint 10 százalékát is hozhatja az idei évben.
A tisztított sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) 18,5 százalék, míg a számviteli ROE 20,9 százalék körül alakulhat idén, miközben a versenytársak átlaga 14-15 százalék lehet. Mindeközben az OTP 0,7-0,8 könyv szerinti értéken forog a 2023-as és 2024-es előrejelzés szerint, miközben a versenytársakra inkább 0,8-0,9-es értékek jellemzők. Vagyis ez alapján 10-15 százalékos felértékelődési potenciál van a részvényekben – indokolták a célár módosítását az elemzők. Hozzáfűzve, ha az árfolyam-nyereség (P/E) rátát hasonlítjuk össze, ami az OTP esetében 5 alatt, míg a versenytársak esetében inkább 6 körül alakul az idei és jövő évi várakozásokkal, akkor már 20 százalék fölötti értékelési különbséget láthatunk.
Osztalékszelvény nélkül az OTP-részvény: olcsó vagy drága a bankpapír?Az OTP-részvények piacán továbbra is aktív a márciusban feltűnt amerikai alapkezelő, a T. Rowe Group: a társaság több alapján keresztül is tart a magyar központú hitelintézet papírjaiból, két hónapja a részvények 5,64 százalékával rendelkeztek, ekkor tették meg a kötelező bejelentést az 5 százalékos küszöbérték átlépéséről a Morningstar adatai szerint. |
A különbség abban rejlik, hogy Magyarország esetében nemcsak a hozamok magasak relatíve, hanem a kockázatok is megnövekedtek az utóbbi időben.
Így a tőkeköltség nagyon magas, 16,9 százalék, ami nagyon rombolja a szép eredmények vagy éppen a magas várható osztalékok jelenértékét. Ezért makrogazdasági oldalról (például a vitás kérdések lezárása az EU-val, kiszámíthatóbb makrogazdasági pálya, ad hoc intézkedések, különadók megszűnése) bekövetkező pozitív változások tudnának komoly felértékelődési potenciált hozni a részvény fair értékében – vélik az Erste elemzői.
A hazai bankpapírral csütörtök délután 0,8 százalékos mínuszban kereskedtek. A Refinitivben elérhető OTP-célárak mediánja 12 905 forint, míg március elején 12 300 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.