BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikába kergeti az iparvállalatokat az európai zöldpolitika

A részvények értékeltsége a Wall Street mellett szól, míg a szigorú ESG-szabályozás az európai parkettek ellen. A zöldpolitika árnyoldalairól sokat tudnának mesélni az európai cégvezetők.

Az elmúlt öt évben, amióta Európa megkezdte a világ legambiciózusabb ESG-szabályozási keretének kialakítását, az Egyesült Államok S&P 500 indexe több mint kétszer akkorát pattant, mint az európai irányadó Stoxx 600 index. Bár a big tech tengerentúli dominanciája is hozzájárult a Wall Street lépéselőnyéhez, de az biztos, hogy az európai ESG-követelmények szerepet játszottak az öreg kontinens lemaradásában.

Corporate,Esg,Reporting,And,Nature,Awareness,Concept,With,Green,Elements
A részvények magasabb értékeltsége is a Wall Street mellett szól –  a zöldpolitika ott kevésbé érvényesül / Fotó: Shutterstock

A TotalEnergies lemaradását az amerikai ExxonMobilhoz képest egyetlen betűszó magyarázza, az ESG

– mondta a francia olajvállalat vezérigazgatója, Patrick Pouyanne. 

Az Exxon agresszív olaj- és gázstratégiáját a befektetők díjazták, részvényei az elmúlt három évben több mint megduplázódtak, eközben Európa második legnagyobb olajtársasága árazását nagyban befolyásolja az európai vagyonkezelőkre nehezedő nyomás, hogy a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási – azaz ESG – normák alapján fektessenek be a tőzsdén. Nem véletlen, hogy a Total is az amerikai tőzsdei bevezetéssel kacérkodik. 

A zöldpolitika vesenytorzító hatással is járhat

Nem a francia olajóriás az egyetlen vállalat Európában, amely bírálja az ESG-szabályozás torzító hatását. Az együtt 2 ezermilliárd euró vállalati árbevétellel rendelkező cégeket tömörítő Európai Ipari Kerekasztal érdekvédelmi csoport azt állítja, hogy 

a túl szigorú szabályozás gyorsítja a versenyképesség romlását,

ezért a tagjaik kilátásai jobbak Európán kívül. Az is beszédes, hogy az európai energiacégek átlagosan 40 százalékos diszkonttal forognak a tőzsdén az amerikai versenytársaikhoz képest. 

De nem csak az Európai Unióban szenvednek a cégek. A Glencore bányászati óriás tavaly döntött úgy, hogy a New York-i tőzsdére vezeti át szénüzletágát, de az is benne van a pakliban, hogy teljesen kivonul Londonból. Az is emlékezetes csapás volt a londoni tőzsdének, hogy a brit csiptervező Arm a New York-i IPO mellett döntött tavaly ősszel. De a Shell Amerikába költözése is téma. 

Mitől vonzó a Wall Street? Nos, eleve magasabb a részvények értékeltsége, nincs akkora szerepük a zöldeknek a politikában és a washingtoni admiminisztráció támogatja az olajtermelést.

Az európai megközelítés legnagyobb kockázata az, hogy az energiaintenzív ipart jelentős versenyhátrányba sodorja

 – mondja Dimitri Papalexopoulos, a görög Titan Cement International, valamint az Európai Kerekasztal energiaátmenettel és klímaváltozással foglalkozó bizottságának elnöke. 

A Fortune Global 500 listán szereplő uniós cégek száma is csökkent. Európa részesedése a világ alumíniumtermelésében 2022-ben 5 százalékra esett vissza az ezredfordulós 30 százalékról. Miközben vegyianyag-exportőrből nettó importőrré vált az EU.

Az európai tisztviselők elismerik, hogy problémák vannak a 2019 óta bevezetett szabályozás gyors ütemével és összetettségével, ugyanakkor hozzáteszik, hogy az intézkedésekre azért van szükség, hogy elkerüljék a kettős éghajlati és biodiverzitási válságot. 

Nyilvánvalóan vannak rövid távú fájdalmak, de az előnyök is kezdenek megjelenni 

– mondja Helena Vines Fiestas, az EU Fenntartható Pénzügyi Platformjának elnöke és az ENSZ Nettó Zeró Munkacsoportjának társelnöke. Hozzátette: nagyon keményen dolgoznak azon, hogy leegyszerűsítsék és működőképessé tegyék a szabályozást.

Az Egyesült Államoknak rengeteg környezetvédelmi szabálya van, de általános keretei eltörpülnek az EU-szabályok szélessége és mélysége mellett, különösen a nyilvánosságra hozatali információs kötelezettségek  terén. Az ESG-ellenes mozgalom virágzik az Egyesült Államokban, és

ha Donald Trump volt elnök visszatér a Fehér Házba, akkor visszanyesheti a szabályozást. 

Sőt, még riválisa, a demokrata alelnök, Kamala Harris is meghátrált, s már megengedőbb az olajtermelési technológiákkal, miközben az EU zöldmegállapodása előírja 2050-re a nettó nulla kibocsátást. 

MFB ESG
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.