Jól járnak a bankok a román elnökválasztás körül kialakult politikai perpatvarral, a hitelfelvevők – akár románok, akár magyarok – azonban nem. A múlt vasárnapi első forduló óta – amelynek a megsemmisítéséről vagy elismeréséről folyik a fűtött vita – tovább hízott a három hónapos Robor bankközi kamat. Ez pedig az általános hitelszint megemelkedését jelenti, hiszen egy sor hitel kamata ehhez van kötve Romániában.
A politikai válság ajándék a bankoknak – írta pénteken a liberális ellenzéki Ziarul Financiar pénzügyi lap (mielőtt bejelentették: a román alkotmánybíróság másodszor is elhalasztotta a döntést az első elnökválasztási forduló eredménye elleni óvásról, mégpedig a most vasárnapi parlamenti választás utáni napra).
A három hónapos Robor, miután hónapokra beállt az 5,55 körüli szintekre, az elmúlt hetekben szépen megemelkedett, és péntekre a jegybanki fixing elérte az 5,93 százalékot. Ehhez a kamathoz van kötve a 2019. május előtt kötött háztartási hitelek költsége, illetve a jelenlegi vállalati hiteleké.
Az emelkedés legalábbis részben a politikai zűrzavarhoz kötődik – írja a lap.
Ezt alátámasztja, hogy ugyancsak emiatt veszítenek értékükből a román állampapírok. A tízéves államkötvény hozama a befektetők megkövetelte legmagasabb kockázati prémiumot képviseli az Európai Unióban, és ez hétfőn 19 havi csúcsot döntött, 7,45 százalékon.
Ezután valamelyest visszavonult, de pénteken megint 6 bázispontot emelkedett – miközben az azonos futamidejű magyar és lengyel papírok hozama 6, illetve 8 bázisponttal csökkent –, 7,34 százalékra. A növekvő hozam alacsonyabb árat jelent. A német Bund feletti román hozamprémium több mint 60 bázisponttal ugrott meg novemberben 5,2 százalékpont fölé.
A magyar három hónapos bankközi kamat, a Bubor nem emelkedett, ugyanúgy 6,5 százalék, mint három hónapja, bár két hónapja a 6,3 százalékot is meglátogatta.
Akik mernek a román pénzügyi piacokon a zavarosban halászni, azoknak ez ideális időszak. A bukaresti tőzsde indexe 3 százalékot zuhant a pénteki nyitáskor (miután csütörtökön bejelentették az elnökválasztási szavazatok újraszámolását), de aztán felére nyesték a veszteségét azok, akik vásárlási lehetőséget láttak a papírok árfolyamvesztésében.
A kamatok korábban már biztatóan csökkenésnek indultak (egy éve még 6,25 százalék körül járt a három hónapos Robor), miután a közép-európai régió országai elkezdtek kimászni a 2023-as inflációs sokkból. A román jegybank számára rövid életűnek bizonyulhat azonban a júliusban megkezdett kamatcsökkentés, mert az éves infláció – októberben 4,7 százalék – viszonylag magas szinten ragadt.
Ha a politikai bizonytalanság fennmarad, és magasan tartja a kamatköltséget a nagy költségvetési és folyófizetésimérleg-hiánnyal küszködő és megakadt növekedésű országban, annak sem a jegybank, sem a háztartások, sem a vállalatok nem örülnek. Lesz-e ennek a félelemnek hatása már a most vasárnapi választáson, nehéz megítélni. A román sajtóban teljesen félrertolta a parlamenti választás témáját az elnökválasztási purparlé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.