Szakértők szerint a pénzügyi tervezés kardinális a megfelelő büdzsé fenntartásában és a kielégítő életvitelhez. Habár az alábbiakban befektetési tanácsot nem nyújtunk, a cikkben leírt pár tudatos döntés segíthet abban, hogy több pénz álljon a házhoz, de legalábbis maradjon ott.
„Vésztartalékot félretenni teljesen logikus. De azon túl a nagyobb készpénzállomány idővel elértéktelenedik” – mutatott rá Andy Newland, a Blacktower Financial Management szóvivője az Euronewsnak.
Ha a pénzt bankszámlán parkoltatja, ahelyett, hogy befejtetné, akkor az infláció fokozatosan csökkenti a vásárlóerejét.
Manapság már a legtöbbet betéve tudják: idős korukra nem sok nyugdíjra számíthatnak az államtól. Éppen ezért kardinális kérdés, hogy a munkavállalók még aktív korukban gondoskodjanak a későbbi önmaguk megélhetéséről.
Ebben a legfontosabb tényező az idő, ugyanis a korán befektetett összegek többet és biztonságosabban „kamatoznak”. Minél hamarabb van terv a nyugdíjas kori megélhetés előteremtésére, annál nagyobb a rugalmasság és az elérhető előnyök.
Ez részben a kamatos kamat hatásának köszönhető, ami azt jelenti, hogy idővel nemcsak az eredeti megtakarítás, hanem a már megkeresett kamatok is kamatoznak. Sőt, önkéntes nyugdíjpénztárral akár SZJA-visszatérítést is igénybe lehet venni befektetésre.
„A trendekre, közösségi média tanácsokra vagy a kimaradástól való félelemre hallgatni gyakran rossz döntésekhez vezet. A befektetés akkor működik jól, ha strukturált, következetes és a hosszú távú céljaihoz illeszkedik” – magyarázta Newland.
Az újonc befektetők számára a bankok személyre szabott tanácsadást és befektetési szolgáltatásokat kínálhatnak. A nagy indexeket követő alapokba való befektetés viszonylag biztonságos, mivel ezek széles piaci lefedettséget nyújtanak.
Az egyik legfontosabb, amivel a pénzügyi tudatosság növelhető, az a bevételek és a kiadások számontartása, azaz házi költségvetés készítése. Ez a hó végén rámutathat arra, hogy mire mekkora összeget költ, és segíthet az impulzív vásárlások elkerülésében is.
Az emberek gyakran másként kezelik a pénzt attól függően, hogy honnan származik vagy mire szánják.
Fontos a hidegvér megőrzése, az elhamarkodott döntések elkerülése a befektetésekkel kapcsolatban – mondta Jake Barber, az SJB Global befektetési tanácsadója. „2020-ban és 2022-ben sok ügyfelünk mondta, hogy az összes befektetését készpénzre akarja váltani. Ez volt a legrosszabb döntés, amit hozhattak… Ilyenkor kell vásárolni, amikor rossz hírek érkeznek.”
Adott pillanatban nagyon nehéz lehet tartani egy veszteséges pozíciót, de ilyenkor érdemes szem előtt tartani: ha a piaci visszaesés idején eladja a befektetést, akkor gyakorlatilag veszteséget realizál.
Az árfolyamok idővel újra emelkedni fognak. Éppen ezért a mélypontokon történő vásárlás hosszú távon jó stratégia lehet.
Röviden összefoglalva:
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) augusztusi, a magyar lakosságra reprezentatív felmérése alapján a lakosság 63 százaléka mindig vagy legtöbbször figyelemmel kíséri havi költéseit, csupán 44 százalék készít tervet kiadásai és bevételei kezelésére. A leginkább tervezők a 18–29, valamint a 70–79 éves korosztály.
A megtakarítási képesség és az arra való törekvésben a kutatás eredménye alapján a saját bevallásuk szerint a magyarok mindössze 19 százaléka érzi úgy, hogy teljesen vagy eléggé sikerül felkészülnie pénzügyileg a nyugdíjas évekre, 53 százalék azonban úgy gondolja, nem tud megfelelően felkészülni rá. Emellett 49 százalék megpróbál rendszeres jelleggel pénzt félretenni, mintegy 30 százalék azonban nem tud és nem is próbál rendszeresen megtakarítani. Hosszú távú célokra csak minden harmadik válaszadó (a megkérdezettek mindössze 33 százaléka) takarékoskodik. A kutatás részletes eredményeit a Világgazdaság korábbi cikkében olvashatja.
Az MNB folyamatosan tesz a lakosság pénzügyi tudatosságának és pénzügyi egészségének javításáért. Ennek céljából alkotta meg a Pénzügyi Egészség Kalkulátort, amely egy rövid teszttel segít megítélni a kitöltő pénzügyi egészségét. A jegybank Pénzügyi Navigátor oldalára látogatók pedig a saját pénzügyi egészségük aktuális szintjét mérhetik meg.
Sokkal korábban kezdik a befektetést a fiatalok, mint elődeik
A Z-generáció tagjai már 19 évesen elkezdik építgetni portfóliójukat. A korai kezdéshez azonban pénzügyi tudatosság nem feltétlen párosul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.