A felhasználók számára észrevétlen marad, hogy minden alkalommal, amikor egy mesterséges intelligencián (MI) alapuló csetbothoz fordulnak kérdéssel, az adatközpontok jelentős mennyiségű vizet használnak fel a háttérben. Egy elemzés szerint (Making AI Less „Thirsty”: Uncovering and Addressing the Secret Water Footprint of AI Models, Li,Yang, Ren) egy adatközpont körülbelül egy félliteres palacknyi vizet igényel 10–50 közepes hosszúságú GPT-3 szöveges válasz előállításához. A képgenerálás vízigénye ennél még nagyobb, míg a videótartalmak előállítása nagyságrendekkel több vizet fogyaszt, mint a képeké. Ehhez hozzájön, hogy minden egyes MI-lekérdezésnek és modellnek valódi, fizikai lábnyoma is van – a háttérben működő szerverek és csipek hőt termelnek, melyet hűtéssel kell elvezetni.
Míg korábban ez sosem látott pazarlást jelentett, a korszerűbb adatközpontok már zárt ciklusú vagy hibrid hűtőrendszereket alkalmaznak, amelyek csökkentik a friss víz iránti igényt, és részleges recirkulációt biztosítanak. A Google egyes adatközpontjaiban már ipari szennyvizet hasznosít újra hűtési célra, ezzel csökkentve az édesvíz-felhasználást. A Microsoft célkitűzése, hogy 2030-ra vízpozitív legyen, azaz több vizet juttasson vissza a környezetbe, mint amennyit felhasznál. A Meta adatközpontjai közül több úgynevezett zero liquid discharge megoldással működik, vagyis nem bocsátanak ki használt vizet – ehelyett újrahasznosítják azt.
Kizárólag példaként kiragadva, ebben a folyamatban vesz részt az Ecolab.
Ez egy amerikai vízkezelési és hűtéstechnológiai vállalat, amely új, adatközpontoknak szánt hűtésoptimalizáló technológiákat vezetett be 2023–24-ben. Európában jó példa a hasonló vállalatok közül a francia Veolia, a világ egyik legnagyobb vízszolgáltatója. Ez a cég ipari ügyfeleknek – így adatközpontoknak – is biztosít vizet és vízkezelési szolgáltatásokat. Az MI-adatközpontok terjedése új, nagyfogyasztó ügyfeleket jelenthet a Veolilának.
A villamosenergia-igény hasonlóan ugrásszerűen nő. A Reuters összefoglalója aszerint az MI által vezérelt, nagy számítási kapacitású adatközpontok soha nem látott csúcsra fogják emelni az USA áramfogyasztását 2025-ben és 2026-ban. Konkrétabban, az Egyesült Államok Energiaügyi Hivatala szerint az amerikai áramfelhasználás 2024-ben rekord mintegy 4097 milliárd kilowattóra volt, ami 2025-re 4193 milliárd kilowattórára, 2026-ra pedig 4283 milliárd kilowattórára emelkedhet az MI adatközpontok, a klímaváltozás okozta hűtőkapacitás-igény és a kriptobányászat további energiaéhsége miatt. Ugyanez a trend világszerte is megfigyelhető: a Nemzetközi Energiaügynökség szerint
csak az adatközpontok villamosenergia-igénye 2030-ra a jelenlegi több mint duplájára nőhet.
Az MI-hez kapcsolódó adatközponti igények robbanásszerű növekedése a villamosenergia-hálózatok egyik legnagyobb új kihívásává vált. A Reuters cikkei szerint az olyan technológiai óriások, mint a Google, már sok tízmilliárd dolláros partnerségeket kötnek megújuló energiát fejlesztő cégekkel, hogy az adatközpontokat közvetlenül nap-, szél- és akkumulátoros erőművek mellé telepítsék. Ezt a gyakorlatot nevezik clean power on-site modellnek. Ezeknek az a célja, hogy csökkentsék a hálózati csatlakozásra való várakozás idejét, minimalizálják az engedélyezési kockázatokat, és fenntartható módon biztosítsák az adatközpontok folyamatos energiaellátását. A jövő megoldása talán az adatközpontok és a helyszíni, tiszta energiatermelés egyre szorosabb integrációja lehet. Egy ilyen együttműködésben a zöld energiaforrások, az energiatárolás és bizonyos esetekben akár kis moduláris nukleáris reaktorok biztosíthatják az MI-rendszerek fenntartható működését.
A vállalatok fundamentumait nem vizsgálva, csak példaként hoznám fel ebből az iparágból a NextEra Energyt, amely egy amerikai áramszolgáltató. A vállalat, mint az USA legnagyobb piaci kapitalizációjú közműcége, jelentős megújuló kapacitásokat épít ki, amire egyre nagyobb szükség van a tech cégek zöldadatközpontjaihoz. Egy másik random választás, a Constellation Energy az Egyesült Államok legnagyobb tiszta energiát termelő vállalata, különösen atomenergia terén. Ennek megfelelően kulcsszereplő lehet az MI-vezérelt adatközpontok növekvő energiaéhségének kielégítésében. Európában hasonló pozícióban van az Iberdrola, amely egy spanyolországi székhelyű, globális energiaszolgáltató vállalat. A vállalat külön üzletágat hozott létre a data center szegmens kiszolgálására, és már most évi 8 terawattóra energiára vannak szerződései nagy tech cégek adatközpontjaival Európában és Észak-Amerikában.
Az adattárolási kapacitás iránti igényt is fokozza az MI. A generatív modellek betanításához és futtatásához hatalmas adatmennyiséget kell tárolni és feldolgozni. Ez megugró keresletet jelent a memóriacsipek és háttértárolók iránt, méghozzá nagy sávszélességű memóriák szükségesek, így például a Micron és Samsung által gyártott memóriacsipek iránt is nő a kereslet. Fontos még megemlíteni a komplex adatközponti infrastruktúrát is. A hűtési rendszerek, áramellátó és elosztó berendezések, nagy sebességű hálózati kábelezés és kapcsolók piacán is fellendülés tapasztalható. A nagy tech cégek soha nem látott mértékben költenek MI-kapacitásokra: az Amazon, Alphabet (Google), Microsoft számítanak nagyfogyasztónak. A Bloomberg gyűjtése szerint
csak a Microsoft 62 milliárd dollárt ruházhatott be MI-infrastruktúrára a 2024-es pénzügyi évben.
Példaként említem itt az Equinixet, amely egy amerikai adatközpont-üzemeltető (REIT), és mint ilyen, globális piacvezető. Equinix világszerte mintegy 240 adatközponttal rendelkezik, és kiemelt partner a felhőszolgáltatók (Azure, AWS, Google) összekapcsolásában is. Európában hasonló profillal rendelkezik a Schneider Electric francia elektromos infrastruktúra- és automatizálási vállalat. Schneider a data center infrastruktúra egyik fő szállítója: termékkörei lefedik a szünetmentes tápegységeket (UPS), elektromos elosztóberendezéseket, hűtőrendszereket (pl. InRow hűtők), rackszekrényeket és menedzsment szoftvereket.
A víz, az áram és a tárhely mellett ne felejtsük le a listáról a specializált számítástechnikai hardvert sem (például az MI-csipeket). Ez a szektor és a hozzá tartozó vállalatok kezdték meg néhány éve a technológiai ralit. Az Nvidia lett az első vállalat a történelemben, amely elérte a 4 ezermilliárd dolláros piaci kapitalizációt, ezzel megszilárdítva pozícióját a globális pénzügyi piac egyik kulcsszereplőjeként. A részvény árfolyama közel 20 százalékot emelkedett 2025-ben, és több mint 1000 százalékkal nőtt 2023 eleje óta. Az itt felsorolandó részvények, mint
és társai szintén ismerősnek fognak hangzani az olvasónak.
Az MI-váltás önmagában jelentős kihívás a tágabb értelemben vett infrastruktúrára és a kiszolgáló iparágakra nézve. De ne fogjunk mindent egy dologra: például a hűtési igények növekedése önmagában súlyos tehertétel a hálózatoknak, ami inkább a szélesebb körű légkondicionálás következménye, mint a mesterséges intelligenciáé. Az is megfontolandó, hogy egy befektető nem várhat azonnali árfolyam-emelkedést egy tőzsdei vállalattól csak azért, mert egy vízszolgáltató vagy elosztóberendezést szállít az MI iparágba. A múltbeli teljesítmények pedig nem alkalmasak a jövő előrejelzésére és nem helyettesíti a befektetési folyamatot.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt. az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.