Mivel 2019-ben nem fizetett be egy képletes összegű díjat a szemaglutid szabadalmi védelmére, amely egyaránt hatóanyaga a cukorbetegség ellen kifejlesztett Ozempicnek és a fogyasztószerként kasszasikerré vált Wegovynak, jövőre a Novo Nordisk mindkét gyógyszere szabad prédává válik Kanadában, így dollármilliárdokat bukhat a cég – írja az America Online.
A szemaglutid szabadalmának fenntartásához Kanadában a vállalatnak anno mindössze 250 kanadai dollár (mintegy 63 ezer forint) éves díjat kellett volna fizetnie, ám míg 2018-ban befizette ezt az összeget, a következő évben már elmulasztotta, aminek következtében jövőre elveszíti az oltalmat.
Pedig a kanadai kormány, miután észlelte a díjfizetés elmaradását, újabb lehetőséget kínált a Novo Nordisknak a hiánypótlásra, egy 450 kanadai dolláros pótdíj megfizetése mellett.
A mulasztás hatalmas kárt okozhat a jövőben a dán óriásnak, hiszen
annyi pénzt hozott az elmúlt években a Novo Nordisknak, hogy még a dán korona árfolyamára és az észak-európai ország jegybanki alapkamatára is hatással volt.
Annak érdekében, hogy a szabadalom ne veszítse el a hatályát, a fenti összeget, amely magában foglalja a szükséges fenntartási díjat és a késedelmi díjat, a bejelentési nap évfordulóját követő egyéves türelmi időn belül kell megfizetni
– állt a kanadai szabályozó hatóság levelében, amelyet a Novo Nordisknek küldött.
Sőt, még arra is felhívták a gyógyszergyártó figyelmét, hogy a végső határidő 2019. március 20-án járt le, amihez hozzátették:
Ha egy szabadalom hatálya lejárt, már nem lehet újraéleszteni.
A szarvashibát persze rögtön kiszúrta a konkurencia. A svájci Sandoz például már be is nyújtotta generikus GLP-1 gyógyszere kanadai piaci bevezetésére irányuló kérelmét, és valamikor 2026 első negyedévében, nagyjából az oltalom lejárta időpontjára várja a jóváhagyást.
Érdekes a piac. A Novo elbaltázta a szabadalmi kérelmét Kanadában. Nem tudni, miért
– mondta az Endpoints Newsnak Richard Saynor, a Sandoz vezérigazgatója.
Biztos vagyok benne, hogy valaki elvesztette az állását, de mindegy. Ez a világ második legnagyobb szemaglutidpiaca
– fűzte hozzá.
Közben a Fortune magazinban arról beszéltek a Novo Nordisk képviselői, hogy nem történt tévedés a kanadai szabadalomfenntartási díjjal kapcsolatban, minden szellemi tulajdonnal kapcsolatos döntést globális szinten gondosan mérlegelnek.
Megerősítették, hogy Kanadában valóban lejár 2026-ban a szemaglutid szabadalmi oltalma, ám nem kívánták kommentálni más gyógyszergyártók terveit.
Így az a furcsa helyzet állt elő, hogy míg Kanadában jövőre megszűnik például az Ozempic szabadalmi védelme, az Egyesült Államokban erre csupán 2032-ben, Japánban és Európában pedig 2031-ben kerül sor.
Tavaly mintegy 19 milliárd dollárra rúgtak a Novo Nordisk globális bevételei az Ozempic értékesítéséből, és mintegy 9 milliárd dollárra a Wegovyéból.
Azon belül a kanadai gyógyszertárak 2,5 milliárd kanadai dollárért forgalmazták az Ozempicet.
Bezzeg nem ilyen feledékeny a Novo Nordisk az Egyesült Államokban, ahol azonnal keselyűként csapott le bírósági keresetével a Mylan és a Sun generikus gyártókra, amelyek a Wegovy kissé megváltoztatott kopijának gyártására adták be kérelmüket az amerikai gyógyszerfelügyelethez.
Amerikában aztán valóban nem babra megy a játék, lévén csak a Wegovyból évi 10 milliárd dollár bevétele származik a dán cégnek a Bloomberg Intelligence számításai szerint, ergo a 2026–2035-ös időszakban már 83 milliárd dollárról van szó.
Az elemzőház szerint azonban a befektetőknek nem kell aggódniuk, mert a Novo Nordisk a pereit 70-80 százalékos eséllyel megnyeri, sőt a súlycsökkentő szert többszörösen védő, különböző szabadalmak 2038-ig, illetve 2041-ig biztosan hatályban maradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.