BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem BUX, de nem is nyersz

Az utóbbi napokban a legnagyobb problémának az bizonyult, hogy a csalódott eladókkal szemben nem jelentek meg a hoszszabb távon gondolkodó vevők.
2002.04.26., péntek 00:00

A várakozásokkal ellentétben nem tudott 9000 pont fölé emelkedni a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a második választási forduló után, sőt tegnap "benézett" 8500 pont alá is. Noha a piacon többen azt nem értik, hogy miért esett a baloldali győzelem ellenére három és fél napig a tőzsdemutató, talán jobb kérdés lenne az, hogy mitől kellene a továbbiakban emelkednie. A növekedési esély és a visszaesés kockázata ma kiegyenlítettnek tűnik.

Az elmúlt négy hetet a választások miatt mindenképpen érdemes kiemelni a tőzsde normális kerékvágásnak nevezett üzletmenetéből. A korábbi közvélemény-kutatások alapján várt és a tényleges választási eredményre adott piaci reakciókból összességében azt a következtetést lehet levonni, hogy a jobboldali győzelem semleges hatásúnak bizonyult volna, a baloldali hatalomátvételnek ellenben egyértelműen örült a piac. Az első fordulót követő ugrásra a befektetők a múlt héten úgy reagáltak, hogy a végeredményt biztosra véve, újabb emelkedésre kezdtek spekulálni. Jól mutatta ezt a második fordulót megelőző nap meredek emelkedése, s nagyrészt ennek volt köszönhető a visszaesés is az eredmény ismeretében. A tőzsde szempontjából az egyetlen kedvező hír hétfőn reggel ugyanis az volt, hogy vége a választásoknak, kiderült az eredmény. Az viszont, hogy a vártnál sokkal kisebb lesz a baloldali többség, s az, hogy az újraszámlálások miatt ez még fogyhat is, egyértelműen kedvezőtlenül hatott. A piac ráadásul tele volt vételi pozíciókkal, mindenki egy újabb megugrásra számított a baloldal győzelmének hírére.

Az utóbbi napokban a legnagyobb problémának az bizonyult, hogy a csalódott eladókkal szemben nem jelentek meg a hoszszabb távon gondolkodó vevők. Ők ugyanis minden bizonnyal átgondolták, hogy még ha el is tekintünk a csekély kormánytöbbségből fakadó bizonytalanságtól, a jelenlegi árszinteken már korántsem akkora kockázatot hordoz a magyar részvények vásárlása, mint korábban. Miért kellene például Matávot venni? A papír sokkal jobban szerepelt az utóbbi időben versenytársainál, ugyanakkor anyavállalata folyamatosan értékelődik le. Ha ez folytatódik, egyre nagyobb nyomás alá kerülhet a Deutsche Telekom (DT), hogy a Matáv ékkövét, az árfolyamot szinte önmagában a mai szinten tartó s a legfrissebb előfizetői adatok alapján is kitűnően teljesítő Westelt leválassza a hazai cégről. Nem csoda, hogy még a gyorsan cáfolt értesülés is ijesztően hat, ha a DT helyzete tovább romlik.

A következő lehetőség a Mol lenne. Itt a kulcskérdés továbbra is a gázüzlet helyzete, a kormányváltással azonban elodázódik a rendezés. Miközben a mai olajárakkal számolva a Mol gázüzletága ismét veszteség elé néz, a legkevésbé sem valószínű, hogy az új kormány prioritásként kezelné az olajtársaság problémáját. Annyit tudni lehet, hogy a gázüzlet visszaállamosítását nem támogatja az MSZP, meg hogy gázáremelés már csak a helyhatósági választások közeledte miatt sem lesz. A Mol szempontjából egyelőre semmi pozitívum nem látszik rövid távon, ami növeli a papír kockázatát. A piac ugyan biztos benne, hogy előbb-utóbb rendezi a helyzetet az új kabinet, de ha nem érkeznek egy-két hónapon belül konkrét hírek erről, azt az olajtársaság árfolyama is megszenvedheti.

Persze még mindig lehet OTP-t és gyógyszerrészvényeket venni. Előbbivel ráadásul nincs is különösebb probléma, mindössze annyi, hogy az idén kétszer annyit emelkedett, mint amilyen profitbővülésre számítanak tőle az elemzők. Az Egis szintén történelmi rekord közelében forog, a Richter azonban megtapadt 18 ezer forint környékén. Noha az elemzők nem hisznek a cégvezetésnek abban a kérdésben, hogy az idén semmilyen profitbővülés nem várható - a növekedés lehetőségét erősítette meg a társaság tegnap publikált első negyedéves gyorsjelentése is -, időről időre nagyobb külföldi eladók jelennek meg a papír piacán. Emellett akad brókercég, mely a társaság teljesítménye alapján a jelenleginél csak alig magasabb célárfolyamot jelölt meg az év végére. Ez a részvény sem tűnik most a befektetők álmának.

Természetesen jó hírnek számít, hogy az MSZP pénzügyminiszter-jelöltje több tőzsdebarát intézkedést szeretne megvalósítani, cseppet sem valószínű ugyanakkor, hogy ennek a következő hetekben még marad érzékelhető hatása. Egy külföldi alapkezelő szempontjából nézve a piac már egyáltalán nem olyan vonzó, mint akár három hónappal ezelőtt. Azt azonban nem árt figyelembe venni, hogy az alapkezelők keze is sokszor meg van kötve. Ha magába az alapba - itt képzeljünk el egy régiónkra szakosodott feltörekvő piaci alapot - továbbra is hordják a pénzt a befektetők, akkor az mindenképpen kénytelen vásárolni. Ha ez így marad - márpedig a kelet-európai alapok igen jól teljesítenek az idén, és ez vonzza a pénzt -, akkor az alapkezelőknek költeniük kell. Ez arra utal, hogy még ha alul is súlyozzák Magyarországot a régión belül (ez most is jól látható, a nagy kedvenc ismét Moszkva), némi pénz csurranhat-cseppenhet ide is.

A választások elmúltával ismét nagyobb szerepe lehet a külpiaci hangulatnak is, ez pedig most igen rossz. Tegnap a Nasdaq féléves mélypontra esett, a Dow Jones iparindex értéke pedig két hónap után ismét négy számjegyű. A kedvezőtlen külpiaci klíma azonban nem feltétlen baj a magyar tőzsde szempontjából, sőt furcsamód még jól is jöhet. Eső piacok közül könnyen kiemelkednek a jól teljesítő tőzsdék, s ez most Budapestnek is kedvez. Ahogy szinte hisztérikusan veszik azokat a papírokat a fejlett piacokon, melyek kellemes eredményük mellett pozitív kilátásokról számolnak be. A külpiaci hangulat fordulása azonban kisebb csalódást is okozhat. Ha végre magukra találnak néhány hétre, vagy hónapra a fejlett tőzsdék, az elvonhatja a figyelmet Kelet-Európáról, s ekkor felfelé sem várható a trend követése.

A mai helyzetben tehát csak annyi biztos, hogy a választási láz elmúlt, s legalábbis rövid távon egyre több érv szól az emelkedés ellen. A vevők érthető okokból elbizonytalanodni látszanak, ugyanakkor a közelgő uniós csatlakozásból fakadó hosszabb távú optimizmus miatt a választási spekuláció elmúltával az eladói oldal sem agresszív. A napokban jönnek a gyorsjelentések, melyek okozhatnak kisebb felfutást is, de összességében meglepetésként hatna, ha a következő hetekben akár értékelhető áremelkedés, akár számottevő visszaesés alakulna ki a hazai tőzsdén.

Ács Gábor

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.