Szűkös kínálat
Fodor Pál
A BorsodChem Rt. fejlesztési főmérnöke
"Az árampiac nyitását cégünk is igyekezett kihasználni, s ezért kiléptünk a szabadpiacra. A kapcsolatrendszerünket sikerült kiépíteni, bár meg kell jegyeznem, hogy a kínálat szűkösnek mondható. Ennek alapvető oka, hogy a hazai áramkínálat meglehetősen gyenge, melynek főleg műszaki-gazdasági okai vannak. Itthon sok olyan erőmű üzemel, melyek magas költséggel dolgoznak, az alacsonyabb költségű erőműveket pedig leköti az MVM a közüzem számára. Az import versenyképes, de a behozatalnak gátat szab, hogy nincs elég határkapacitás. A gázliberalizációt követően korlátozottabb verseny várható. A hazai termelés még a lakossági igényeket sem fedezi teljes mértékben, a piaci fogyasztók kizárólagos beszerzési lehetősége az import, mely alapvetően az orosz földgázra épül. Nyugati behozatal is lehetséges, de annak jelenlegi kondíciói nem kedvezőek. Az lehet ugyanakkor, hogy az ipari nagyfogyasztókat sújtó kettős árrendszer megszűnik."
Biztonságos ellátás
Bodáné Cser Erzsébet
A Tokodi Üveggyár Kft. vezérigazgatója
"Cégünk folyamatos üzemben dolgozik, ezért nálunk elsőrendű szempont a szolgáltatás biztonsága, ezért az árampiaci liberalizáció adta lehetőséggel igyekszünk óvatosan élni, úgy fogalmazhatnék, hogy e téren nem az élenjáró, hanem a követő kategóriába tartozunk. Az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Vállalattal jó a kapcsolatunk, s a liberalizáció adta lehetőséget megpróbáljuk közösen kihasználni. A villamos energiára költött pénz az összköltség 15 százalékát teszi ki, a gázfelhasználásunk is jelentős, évi 400 millió forintra rúg. Nagy jelentősége van az energiaracionalizálásnak, ezért üvegolvasztó kemencéinket lecseréljük, azt követően az energiafelhasználás a felére csökkenhet. A kemenceberuházás összértéke 1,6 milliárd forint, amely három év alatt megtérülhet, de a forrást nekünk kell előteremteni. Sajnálatos, hogy a kormányok gazdaságpolitikájában nem kap hangsúlyos szerepet az ipari energiaracionalizálás támogatása."
Piaci korlátok
Tolnay Lajos
A Magyar Alumínium (MAL) Rt. elnöke
"Társaságunk az elsők között lépett a szabadpiacra, s a várakozások - elsősorban az árat illetően - nagyobbak voltak az elérhető eredménynél. Nincs kínálati piac, ennek egyik oka az 50-50 százalékos import-hazai arány megkövetelése a fogyasztóknál. Erős korlát a határkeresztező vezetékek szűkös kapacitása is. A hazai piac nem mozog, mert a közüzemi nagykereskedő, valamint az erőművek a számukra előnyös szerződéseket nem kívánják felbontani. Várakozással tekintünk a gázpiaci nyitásra, s reméljük, hogy kínálati piac jön létre. A versenyhelyzet kialakulásával a szolgáltatás és az ellátás biztonsága és színvonala emelkedhet. A piacnyitással a jelenlegi nagyfogyasztói közüzemi áraknál - melyek már az utóbbi évek jelentős áremelkedései után megfelelnek a nyugat-európai árszínvonalnak - jobb árkondíció valósulhat meg. Reméljük, hogy a közüzemi ellátás nem élvez majd előnyöket a szabadpiaci fogyasztókkal szemben."
Magas ár
Szikla Zoltán
A Dunapack vezérigazgató-helyettese
"Május elsejétől a szabadpiacon veszszük a villamos áramot, s ezzel mintegy 10-11 százalékos árcsökkenést tudtunk elérni. 200 gigawatt óra áramot használunk fel évente, ez kétmilliárd forintba kerül, s a 200-250 millió forintos megtakarítás nem elhanyagolható. Ugyanakkor a villamos energia ára még mindig magas, s 10-15 százalékkal - eddig huszonöt százalék volt - meghaladja az osztrák és német árakat. A kínálati piacot korlátozza, hogy a felhasználóknak be kell tartaniuk a beszerzésnél az ötven-ötven százalékos import és hazai arányt. Remélhetőleg Magyarország uniós csatlakozását követően az importkorlátozás megszűnik. A gázpiac nyitására még várni kell, s a végleges kereteket a gáztörvény jelölheti ki. A gázpiaci liberalizációval kapcsolatban némiképp szkeptikus vagyok, hiszen a földgáznál a kínálat szűkösebb, az összes földgáz Oroszországból jön, s a nyugat-európai tapasztalatok sem kedvezőek. Félő, hogy árnövekedés is bekövetkezhet."
Megalapozott döntés
Galba Béla
A TVK Rt. műszaki és szolgáltatási igazgatója
"Élve a piacnyitás adta lehetőséggel, a Mol csoport is meghirdette villamosenergia-vásárlási tenderét, amely sikeresen zárult. Ennek tagjaként cégünk július elsejével kilépett a szabadpiacra. Tekintettel az eltelt rövid időszakra, általános következtetéseket még nem lehet levonni, mindössze az első néhány napot értékelhetjük, s ennek alapján megalapozottnak ítéljük a kilépésről hozott döntésünket. Az ellátás biztonsága nem változott, melyet a kellő gondossággal és körültekintéssel kidolgozott szerződéses feltételek is garantálnak, a kialakult költségszerkezet pedig kedvezőbb. Készülünk a gázpiaci nyitásra is, várjuk a gáztörvény végrehajtási utasításait, és a kapcsolódó szabályzatok megjelenését, hiszen csak ezek pontos ismeretében tudunk részletes döntést és előkészítő elemzéseket készíteni, valamint a kínálattól függően a piacra lépésünkről dönteni. A piacra lépéstől hasonló előnyöket várunk, mint a villamos energia területén."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.