Suppan Gergely, A Takarékbank elemzője
Bérnövekedés
„A jegybanki prognózisnál is magasabb, 5,6 százalékos drágulást várok jövőre. A dezinflációt segítő tényezők, hogy januárban és márciusban kiesnek a bázisból jelentős hatósági áremelések, év végére korrigálhat az élelmiszerár, és továbbra is lanyha marad a belső kereslet. Jelentős árnövekedési kockázatok is vannak, ilyen a közszolgáltatások és az energia, amely érinti a termelőket is, akik ezt megpróbálják érvényesíteni eladási áraikban. A mezőgazdasági árak magas szintje éreztetni fogja hatását az alkoholtermékek árában is, ez Németországban már jelenleg is egyértelműen látszik. A lakossági és vállalati inflációs várakozások emelkedése figyelhető meg a konjunktúrafelmérésekben, ami a termelékenységnél magasabb bérnövekedést eredményezhet jövőre.”
Barcza György, A K&H Bank vezető elemzője
Élelmiszerek
„Az idei év második felében látott élelmiszerársokknak lehet még folytatása 2008 első fél évében is, ráadásul a kiskereskedelmi élelmiszerárakban látszik egy kisebb megtorpanás az utolsó hónapok adatai alapján, amit a termelői árak nem támasztanak alá. Ez a feszültség a következő hónapokban újra az élelmiszerek, azon belül is a feldolgozott termékek áremelkedését okozhatja. Az élelmiszerek áremelkedése átterjedhet a várakozásokon keresztül más termékcsoportokra, például a szolgáltatásokra és az iparcikkekre is, ez pedig fontos kockázati tényezőt jelent a jövő évi áremelkedés szempontjából. A hatósági árak év eleji növelésének mértékét már előre lehet látni, de év közben szükségessé válhatnak újabb emelések is, főként a gázár terén.”
Gárgyán Eszter, A Citibank elemzője
Hatósági árak
„Az agrárárak magas szintje miatt a jövő év elején még várható további emelkedés az élelmiszerárakban. A hatósági árak év eleji növekedésének mértéke már látszik, azonban kérdéses, hogy a KSH ezt miként fogja elszámolni: ha a teljes emelést az első hónapra teszik, akkor 7,4 százalékos januári adatra számítok. Innen év végére 4,1 százalékra süllyedhet a tizenkét havi index. Az egyszeri ársokkok tartós elhúzódása reális veszély az energiaárak terén is, vannak, akik a kőolaj árának további emelkedésére számítanak. A legutóbbi béradatok kiábrándítóak voltak, a jegybanki cél eléréséhez legfeljebb 7,7 százalékos bruttó bérkiáramlás lehetne elfogadható. Nem is várható javulás ezen a téren, ami 2008 végére, 2009 elejére fejti majd ki kedvezőtlen hatását.”
Németh Dávid, Az ING elemzője
Csökkenés
„Jövőre éves átlagban 5,4 százalékos áremelkedést várok, év végére a 12 havi ütem 4 százalékra csökkenhet. Egyenletes mérséklődésre számítok, már nem várható újabb év közbeni felfutás az inflációs rátában, bár a hatósági árak kérdése jelent némi kockázatot. Az élelmiszerárak nem fognak visszaesni, bár a kedvezőtlen időjárás okozta veszteségben lehet majd korrekció, azonban a világpiacon egyre nagyobb keresletet támasztó Kína és más gyorsan fejlődő országok nem hagyják visszaesni az árakat a korábbi szintjükre. Csak 2009 végére van esélye a 3 százalékos inflációs célkitűzés elérésére, de ebben is a bázishatás játszik majd fontos szerepet. Távolabb tekintve azonban megvan a veszélye, hogy a hazai infláció 3,5-4 százalékos szinten beragadjon.”
Török Zoltán, A Raiffeisen Bank vezető elemzője
Energiahordozók
„A jövő évi átlagos inflációt mi is 5 százalék fölé várjuk, az első negyedév adata még 6 százalék felett lehet, majd fokozatosan mehet év végére 4 százalék közelébe. Az egyik fő kockázati tényezőt a hatósági áras termékek körében előre nem látható évközi emelések jelentik, ezen belül is a lakossági gázár tekintetében két számjegyű áremelésre kell készülni. Az energiahordozókhoz hasonlóan az élelmiszerek is a világpiaci folyamatoknak megfelelően drágulnak, azonban itt a tartósan magas árszint veszélye is fennáll középtávon, míg például a kőolaj ára nagy valószínűséggel csökken a következő időszakban. A bértárgyalások mostani állása szerint erősödhet a bérköltségek oldaláról érkező belföldi árnyomás is, azonban ezt meglehetősen nehéz tetten érni, kimutatni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.