Energia. Energia. Létezhet-e például „energiafüggetlenség”, amiről olyan sok szó esik manapság, morfondírozom a saját magamnak is föltett kérdésen a meleg radiátor mellett, aminek a működtetéséhez gázra van szükség, az olvasólámpa éles fényénél, melyhez a villamosenergiát atomerőmű szolgáltatja – mérnökemberként nincs nap, hogy ne merülne fel bennem valahogyan az energiaellátás bonyolult kérdése.
„Energiafüggetlenség”? — Ez jut eszembe a sok, olykor egymásnak szögesen ellentmondó hír kapcsán: a viszonylagos energiafüggetlenség elérése számunkra a lehetetlenséggel egyenlő, és ha valamilyen álmot e vonatkozásban esetleg dédelgethetünk, az természetesen továbbra is az atomenergia lehet. Magyarország áramellátásának negyven, újabban ötven százaléka a paksi atomerőműből származik. Hazánk elkötelezett az atomerőműből származó villamosenergia-termelés növelésében, amit Paks 2 építése mutat. Vagyis az atomerőművek termelése nélkül nem lehet kielégíteni az energiaigényünket, ahogy Európában sem lehet. Jellemző az atomenergia térhódítására – függetlenül a közelünkben dúló háborútól –, hogy még a hírhedt fukusimai atomerőmű-baleset sem vetette vissza a nukleáris energia iránti érdeklődést. Sőt energetikusok az jósolták, hogy a következő évtizedekben a kereslet növekedése várható, kiváltképp Ázsiában. Látjuk: Európában is hasonló a helyzet.
Zárójelben jegyzem meg:
Helyes és igen előrelátó döntés volt Paks 1 élettartam-meghosszabbítása és az új erőmű építéséről való döntés, hiszen a saját bőrünkön érezhetjük, hogy az energiaellátást illetően az Ukrajnában dúló háború megbolygatott szinte minden korábban működő és életképes rendszert.
Ez pedig új feladatot rótt a magyar energetikai szakemberekre és a politikusokra, amit közmegelégedésre teljesítettek.
„Lesz gáz? Nem lesz gáz? Honnan jön a gáz? Jön-e bárhonnan? Mennyiért adják, megbízható a szállítási útvonal?” Ezek a kérdések is újból és újból felmerülnek.
Intő és szorongató jelekben, jelzésekben pedig nincs hiány, sőt nap nap után értesülünk újabb és újabb problémákról, például, hogy megsérült egy gáz- vagy kőolajvezeték, vagy hogy féktelen politika és gazdasági előnyszerzésre használja a kitermelő a természeti kincsét, vagy éppen az, akinek a területén áthalad a vezeték. Csiki-csuki játszma folyik a politikai térben, de ne feledjük, a gáz és a olaj biztosításán szó szerint életek múlnak, ám épp a földgáz és a kőolaj esetében sohasem volt egyszerű feladat a mindenki számára megfelelő ellátás megoldása.
De ne gondoljunk arra, hogy csak a lakossági ellátásról van szó, hanem az olyan energiaigényes iparágakról is, mint a vegyipar, vagy a műtrágyagyártás. Az pedig már jó egy évtizede megfigyelhető volt, hogy a nagy energiaigényű iparágak egész Európában igyekeznek a bizonytalan keleti gázfüggőségüket csökkenteni: a 2010-es évek közepén azt jósolták energetikai szakemberek, hogy visszatér a szénerőművek kora, arról nem is szólva, hogy az amerikai palagáz már Európában van, és egyre-másra épülnek a palagáz-terminálok például Lengyelországban, Horvátországban.
Az európai és a magyar energiahelyzet „nemzetközi nagypolitikai kitettsége” miatt az eddiginél sokkal többet kell tenni az egységes, átjárható, átlátható és fenntartható európai energiapiacért.
Remélem, ez nem hiú ábránd, és az országok nem egymás „kárára” igyekeznek megoldani ezt a kérdést.
Hosszú évtizedek tapasztalatával állítom: azt tartsuk a szemünk előtt, hogy a világ energiaigénye napról napra nő, amely óriási kihívások elé állítja a Föld minden szegletében az államokat, a szolgáltatókat. És teszem hozzá: a fogyasztókat is: mindnyájunk érdeke, hogy gazdálkodjunk okosan, takarékosan azzal, amit a természet adott a számunkra.
Tél van, hideg az idő, fűteni kell, a sötét napokon korán fölkapcsoljuk a világítást, hogy a kellemes komfortérzésünket biztosítsuk. Megtehetjük, egyelőre, mert képes az ország kielégíteni az energiaigényünket.
Maradjon is így!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.