BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt vannak a friss adatok a magyarországi átlagkeresetekről

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete Magyarországon 559 100 forint volt 2023 júliusában, amely 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. Eközben a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 385 600 forintot tett ki. Utóbbi 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset pedig 2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete Magyarországon 559 100 forint volt 2023 júliusában, amely 15,2 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, hétfő reggeli gyorsjelentéséből. Eközben a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 385 600 forintot tett ki. Utóbbi egyébként 15,1 százalékkal nőtt, a reálkereset azonban 2 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

20230807 Békéscsaba

Kenyér és pékáru illusztráció.

Fotó: Bencsik Ádám BÁ Békés Megyei Hírlap

Képen: Sásné Tóth Emese kereskedelmi dolgozó20230807 BékéscsabaKenyér és pékáru illusztráció.Fotó: Bencsik Ádám BÁ Békés Megyei HírlapKépen: Sásné Tóth Emese kereskedelmi dolgozó
Fotó: Bencsik Ádám

Mennyi volt az átlagkereset Magyarországon júliusban?

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 559 100 forint volt, amely 15,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

  • A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 526 800 forintra becsülhető, 15,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál 529 ezer, a költségvetésben 516 800, a nonprofit szektorban 532 700 forintot tett ki, 16,1, 14,7, illetve 12,5 százalékkal emelkedett egy esztendő alatt.
  • A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 371 800, a kedvezményeket figyelembe véve 385 600 forintot ért el, 15,2, illetve 15,1 százalékkal gyarapodott 2022 júliusához képest.

A reálkereset 2,0 százalékkal csökkent a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 17,6 százalékos növekedése mellett.

  • A bruttó mediánkereset 450 ezer forint volt, 16,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
  • A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 311 400 forintot ért el, 15,9 százalékkal felülmúlta az előző év azonos időszakit.

Hogyan alakult az átlagkereset Magyarországon január és július között?

  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 557 100 forint volt.
  • A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 370 500, a kedvezményeket figyelembe véve 384 ezer forintot ért el.
  • A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 13,9, míg a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 13,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az átlagkereset változását befolyásolta a 2022 februárjában a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett, hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatás, az ún. fegyverpénz. Ennek hatását kiszűrve a bruttó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset növekedése egyaránt 2,2 százalékponttal lenne magasabb.
  • A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél 574 700 forint volt.
  • A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 382 200, a kedvezményeket figyelembe véve 395 700 forintot ért el.
  • A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset, valamint a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset egyaránt 13,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az átlagkereset változását befolyásolta a 2022 februárjában a honvédelmi és a rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett, hathavi illetménynek megfelelő szolgálati juttatás, az úgynevezett fegyverpénz. Ennek hatását kiszűrve a bruttó átlagkereset és a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset növekedése egyaránt 2,5 százalékponttal lenne magasabb.
 

Hogyan alakultak a reálbérek az elmúlt egy évben?

Az infláció hatására a reálbérek immár tizenegyedik hónapja csökkennek:

Mikor állhat be fordulat a reálbérekben az elemzők szerint?

A jelenleg várt inflációs pálya mellett 

 – mondta korábban a Világgazdaságnak Molnár Dániel, a Makronóm Intézet vezető elemzője. A szakember megerősítette: tavaly szeptember óta folyamatosan csökken a fizetések vásárlóereje, mert hiába a dinamikus, 15–17 százalék közötti béremelkedési ütem, ha az infláció eközben hosszú ideig konstans 20 százalék fölött tartózkodott. A béremelkedés gyorsulása ugyanakkor azt mutatja, hogy az inflációnak is van szerepe a bérfolyamatokban. Szerinte a munkavállaló jogos elvárása, hogy fizetésének reálértéke ne csökkenjen, s ezt igyekszik is kiharcolni a bértárgyalásokon.

Hogyan reagált a minisztérium a júliusi kereseti adatokra?

Közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) emlékeztet, hogy egy év alatt 74 ezer forinttal nőtt a bruttó kereset, így hamarosan újra növekedésnek indulhatnak a reálbérek itthon. Hozzátették: a baloldali kormányzásához képest már több mint 356 ezer forinttal magasabbak az átlagos fizetések, de a minimálbér, a garantált bérminimum és az átlagbér is gyakorlatilag megháromszorozódott. 

A GFM szerint júliusban a reálbérek annak köszönhetően csökkentek mindössze 2 százalékkal, hogy a kormány infláció elleni küzdelme egyre látványosabban érhető tetten az adatokban: az olyan célzott intézkedések, mint például 

A kabinet célja változatlan, az év végére egy számjegyűre csökkenteni az inflációt, ennek érdekében fellép az árspekuláns multik indokolatlan áremeléseivel és trükközésével szemben is. 

A minisztérium kiemelte: a reálkeresetek alakulása 2022 szeptembere óta a legkedvezőbb eredményét érte el, és egyre közelebb kerül a reálkereseti fordulat. Úgy fogalmaztak, hogy 

a reálbérek csökkenése augusztus-szeptemberben megállhat, majd újraindulhat a fizetések vásárlóerejének növekedése, mint ahogy az az elmúlt években már megszokottá vált.

 Mindez hozzájárulhat a fogyasztás, valamint ezáltal a gazdasági növekedés helyreállításához is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.