BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ukrán veszély, amire rámehet a magyar mezőgazdaság – ezért figyelmeztetett Orbán Viktor

Az ukrán mezőgazdaság „lenyelheti” a magyart, a lengyelt, de akár az egész európait is, ha a háború után sem változik az Európai Bizottság hozzáállása az EU és Ukrajna gazdasági kapcsolataiban – állítja a magyar miniszterelnök. Orbán Viktor aggodalmát az ukrán élelmiszer-gazdaságban megjelent külföldi tőke is táplálhatja.

Ma csak az orosz–ukrán háború szemüvegén keresztül foglalkozunk Ukrajnával, pedig Ukrajna önmagában is komoly fenyegetés az európai gazdaságra nézve – mondta pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor miniszterelnök.

baromfi, Orbán Viktor
A baromfipiac is veszélyben lehet az Orbán Viktor által megfogalmazottak alapján is / Fotó: AFP

A háború miatt az ukránokat támogató hangulat uralkodik, de ha az után úgy kapcsolódik majd Ukrajna az európai gazdasághoz, ahogyan azt Brüsszelben akarják, akkor 

a magyar gazdák becsukhatják a boltot, ahogyan a lengyelek is, de könnyen lehet, hogy a franciák is rámennek erre

– festette fel a veszélyt Orbán, majd hozzátette: Ukrajna európai uniós tagsága, a gazdasági kapcsolatok kellő szigorú szabályozása nélkül a teljes európai agrártársadalmat fenyegeti ez a veszély.

Ezért komoly védelmi intézkedésekre lesz szükség, mint ahogyan általában az Ukrajnával való gazdasági együttműködés számos kérdést vet föl, és a magyarok nézőpontjából sokkal több benne a veszély, mint amennyi lehetőséget hordoz. Kijelentette, hogy Ukrajna agrárgazdasága nem illeszkedik az uniós mezőgazdasághoz, hanem ütközik vele.

Orbán Viktor előtt is megnyomták már a vészcsengőt

Erre korábban már többen is felhívták a figyelmet. Az ukrán gabonatermelés például jóval nagyobb méretű üzemekben, hatalmas táblákon zajlik, amelyek művelése jóval gazdaságosabb, miközben az ukrajnai talajok humusztartalma lényegesen magasabb az uniós földekénél. 

Eközben pedig sokkal kevesebb szabályt kell betartaniuk az ukrán termelőknek, mint az uniós gazdálkodóknak.

Az EU kinyilvánította, hogy szociális, környezetvédelmi és gazdasági szempontból is a fenntarthatóbb mezőgazdasági rendszer létrehozására ösztönzi a termelőket. Ukrajnában viszont erről szó sincs, és számos olyan hatóanyagot használnak a növényvédelemben, amely az EU-ban már nem megengedett. Ezenfelül az állattenyésztésben ellenőrizetlen az antibiotikumok használata.

Az európai gazdálkodói szervezetek már többször felhívták a figyelmet a veszélyekre. A baromfiszektorban például már 2023-ban megszólalt a vészcsengő: az Európai Baromfivágó és -feldolgozó Üzemek Szövetsége (AVEC) arról számolt be, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek vám- és kvótamentességének hatására 80 százalékkal megugrott csirkehús- és a többszörösére nőtt a tojásimport. 

Ez pedig nem csupán tönkreteszi az EU baromfiszektorát, hanem élelmiszer-biztonsági veszélyeket rejt a fogyasztók számára. 

Jelezték, hogy az EU által adott kedvezmények csak óriáscégnek hajtanak hasznot. Egyébként tavaly az Egyesült Királyságban egy ember meghalt a szalmonellás ukrán baromfihús miatt. Közben az európai baromfipiacon már most is a legnagyobb szereplő ukrán érdekeltség, amely ráadásul tovább terjeszkedik.

Terjeszkedik a magyar baromfi-feldolgozók veszélyes ukrán riválisa: újra eláraszthatja az európai piacokat
Újabb európai céget vásárol fel az MHP: a baromfipiacon már a kontinens legnagyobbjának számító ukrajnai cég a spanyol UVESA megvételével tovább erősíti ezt a pozícióját, és növeli érdekeltségét a sertésszektorban is. Az orosz–ukrán háború ellenére az MHP tavalyi harmadik negyedéve volt a legeredményesebb a cég történetében.

Ez lehet a megoldás az ukrán mezőgazdaság elleni versenyben

A magyar kormány az ukrán agrártermékek dömpingjére még 2023 szeptemberében importtilalommal reagált, 24 terméket, illetve termékcsoport Magyarországra történő szállítását tiltotta meg Ukrajnából, a tranzit engedélyezésével. Azóta ez a lista szűkült, a mézet tavaly februárban levették róla. Nagy István agrárminiszter ezt akkor azzal magyarázta, hogy olyan jelzéseket kaptak a méhészeti ágazattól, amelyek szerint a vegyes méz elfogyott, illetve az adott piaci áron nem eladó. Ezért, hogy 

  • a mézágazat ne omoljon össze, 
  • a kereskedők tudják teljesíteni az exportszerződéseiket, 
  • ne listázzák ki őket az összes külföldi kereskedelmi láncból,

feloldották a tilalmat. Ugyancsak lekerült az eredeti listáról a nád- vagy répacukor és vegytiszta szacharóz szilárd állapotban is. A nyilatkozatok szerint azonban az ukrán kukoricára marad az importtilalom, legalábbis az agrártárca ezt közölte, amikor a tavalyi termés toxintartalmáról nyilatkoztak a feldolgozók.

Azt ugyanakkor, hogy

az ukrán gabona hosszabb távon is konkurenciát jelenthet, 

többen megfogalmazták. A termelők egy része igyekszik diverzifikálni termelését, az agrártárca pedig a beruházási pályázatok által gerjesztett feldolgozói kapacitás- és hatékonyság-növekedésben látja az egyik kiutat. Nagy István a Világgazdaságnak korábban úgy fogalmazott: „Ha a magyar búzaszem az ukrán búzaszemmel versenyez, akkor veszítünk. Ám ha a magyar feldolgozott termék van a mi oldalunkon, akkor jó eséllyel mi leszünk a nyertesek.”

A normalizálódás ellenére is megvan a veszély

Az is némi fellélegzést jelentett a magyar gabonatermelők számára, hogy tavaly némileg normalizálódott a gabona- és olajos növények piaca. Már 2023 második fél évében élénkült a magyar gabonaexport, megszűntek a raktározási gondok. 

Az agrártárca szerint az ukrán gabonára vonatkozó importtilalom fenntartása is segít, de az jött különösen jól, hogy a termény döntő hányada tavaly már tengeri útvonalon hagyta el Ukrajnát. Az ebből Európába érkező áru távolabb, például a spanyol piacon landolt, így sértetlenül hagyta a hagyományos magyar exportpiacokat. A veszély ugyanakkor valóban fennállhat vagy újra nőhet, ha például az Ukrajnában jelen lévő külföldi tőke a gabonafeldolgozásban is fantáziát lát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.