Felkeltette a magyar kormány figyelmét brit Rolls-Royce által fejlesztett kis moduláris atomreaktor (SMR), ezért hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az erőműtípus fejlesztésére összpontosító magyar–brit nukleáris együttműködésről írt alá megállapodást. Szignója természetesen nem jelenti azt, hogy ez a brit cég szállítja majd az egyes magyarországi régiók energiaellátásáról gondoskodó SMR-t, illetve SMR-eket, de nőttek az esélyei.
Maguk a britek is csak 2029-ben döntik el, hogy a saját kis moduláris reaktorukat mely cég szállíthatja, esélyes befutó pedig négy is van. Ezek
A kérdés Magyarországon is leghamarabb csak az évtized végén kerülhet terítékre Lantos Csaba energiaügyi miniszter korábbi közlése szerint, döntés pedig még később várható. Mint hangsúlyozta, Magyarország új, ám a gyakorlatban már bizonyított és valóban sorozatban gyártható, egymáshoz kapcsolható SMR-t szeretne vásárolni. Éppen ezért a hazai illetékesek sorra tanulmányozzák a világon ismert SMR-fejlesztéseket, azokról a helyszínen is tapasztalatot szereznek. Kínában például láthatták – kívülről – a már működő, új fejlesztésű kis moduláris reaktort. Érdekesek lesznek például a Romániában építendő hatszor 77 megawattnyi SMR tapasztalatai is.
Bőven van hol körbenézni: világszerte mintegy 70 SMR-fejlesztést tartanak nyilván, igaz, a legtöbbjük csak terv. A Rolls-Royce fejlesztését az emeli ki a többi közül, hogy a rá vonatkozó brit szabályozásról tavaly márciusban az Országos Atomenergia Hivatal munkatársai is a helyszínen szereztek tapasztalatot. A brit céget a Paks II. projekt is érdekli. Hét éve együttműködési megállapodást írt alá az új létesítmény irányítási rendszerének szállításáról és karbantartásáról, egy évre rá pedig egy másikat dízelgenerátorok és irányítástechnika tervezéséről. A beruházásról azonban jelenleg nem szállít be semmit.
Kis, eredetileg más célra, például atom-tengeralattjárókhoz, atomjégtörőkhöz vagy tudományos célra fejlesztett reaktor ma is sok működik a világon, Magyarországon is. Az egyik hazai kisreaktort évtizedek óta használják oktatásra, a másikat kutatásra. A Világgazdaság beszámolt, hogy a Paks II. beruházáson dolgozó orosz Roszatom is ilyen kis, eredetileg atomjégtörőkhöz fejlesztett reaktorok továbbfejlesztésével jelenik meg az SMR-ek és a kis atomerőművek (SNPP) piacán. Belföldön már többet eladott, Jakutföldön pedig a modularitás feltételét is teljesíti: egy már működő kis reaktorhoz épp most épít hozzá egy másikat. A világon eddig egyetlen úszó atomerőművét is az orosz társaság gyártotta a csukcsföldi energiaigény (elsősorban bányák) ellátására, és gyűlnek a külföldi megbízásai is az SNPP-kre.
Részletesen írtunk a Rolls-Royce SMR-programjának az indulásáról, ahogyan a különleges kínai moduláris reaktorról és a mini atomerőművek más célú felhasználásáról is.
A Rolls-Royce terméke nem kicsi: a maga 470 megawattjával majdnem akkora, mint a Paksi Atomerőmű egy blokkja. Igaz, az eredetileg 440 megawattos, azóta 500 megawatt fölé növelt teljesítményű paksi blokkok ma már kicsinek számítanak. Például a Paks II. atomerőműnek már két 1200 megawattos egysége lesz, de vannak a világban 1600 megawattos és nagyobb atomreaktorok is. A listát 2023 végén 1730 megawattal a kínai Tajsan atomerőmű blokkja vezette a Statista adatbázisa szerint. A Rolls-Royce reaktora azonban ezeket tudva sem kicsi, a szakmában a 300 megawattot tekintik az SMR-ek teljesítménye felső határának. A brit termék méretét firtató kérdésére a társaságnál azt válaszolták Lantos Csabának, hogy
esetükben az SMR rövidítés kezdőbetűje nem a small, hanem a smart szót takarja.
Viszont ugyanolyan nyomottvizes technológiájú, amilyen a működő és a tervezett magyarországi paksi blokkok, vagyis nem idegenek a hazai nukleáris szakma számára.
Az SMR-ek telepítése mellett az szól az általános érvelés szerint, hogy a sorozatgyártásnak köszönhetően egyszerűbb és gyorsabb lehet az engedélyezésük és az építésük, míg a világon ma működő mind a körülbelül 500 blokk egyedi gyártmánynak számít. Ez igaz az azonos modellnek tekintett reaktorok esetében is, mert tervüket mindig a helyi adottságokhoz, elvárásokhoz kell igazítani. Vagyis nagy előrelépés lesz, ha megszületik az SMR-ekre vonatkozó egységes uniós szabályozás. Nincs egyelőre egységes szabályozás, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Kínában és az egy 30 megawattos SMR-t működtető Japánban sem.
Olcsóbbnak is mondják az SMR-t a nagy atomerőműveknél. Igaz, ez az árelőny elsősorban annak köszönhető, hogy kisebb kapacitás is jön létre a beruházással. Reális összehasonlításnak majd az egy megawattnyi áram előállításához szükséges beruházási költségek összehasonlítása számít.
Közleménye szerint Szijjártó Péter derűlátó: „Egy futballpályányi területen, egy-két-három évnyi beruházással kis nukleáris erőműveket lehetne építeni, amelyek egy-egy település vagy egy-egy nagyobb gyár energiaellátását önmagukban tudnák hatékonyan és környezetkímélő módon biztosítani… Amennyiben ez a technológia utat tör magának, akkor Magyarország egyértelműen érdekelt lenne ennek használatában, hiszen mi egy szárazföld által körülzárt, energiaforrásokban enyhén szólva nem bővelkedő ország vagyunk. Így számunkra a nukleáris energia jelenti az igazi megoldást” – olvasható a közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.