Ahogy arról a Világgazdaság beszámolt, Orbán Viktor valóságos össztüzet nyitott gazdasági bejelentésekből a szombati évértékelőjében. Egymást érték az új, nagyszabású kormányprogramok, az egyik ezek közül az anyák életre szóló adómentessége.
Európa legnagyobb adócsökkentési programjáról a következőt érdemes tudni:
Orbán Viktor nem rejtette véka alá, hogy mindez óriási kiadással jár költségvetési oldalról nézve, de a nekilendülő gazdaság, a vállalkozásokat támogató programok és a teljes foglalkoztatás szerinte képes megtermelni ezt az összeget úgy, hogy közben a hiány és az államadósság is csökkenni tudjon.
A pontos végrehajtási részletszabályok természetesen még nem ismertek, de ettől függetlenül egy durva számítás már végezhető, hogy megválaszolhassuk a legfontosabb kérdést: mennyivel nő a nettó fizetés két és három gyereknél az anyák adómentessége következtében, vagyis hogy mit jelent forintba nézve Orbán Viktor bejelentése.
Először is érdemes leszögezni, hogy most tulajdonképpen a négygyermekes anyák szja-mentességének kiterjesztése történik meg a három-, illetve kétgyermekes anyákra is. A magyar adórendszer már 2020-tól élethosszig tartó személyiadó-mentességet biztosít azoknak az édesanyáknak, akik négy vagy több gyermeket nevelnek.
Már akkor felmerült, hogy a kormány ki fogja bővíteni a háromgyermekes anyák részére is a lehetőséget, de az abszolút új elem, hogy a kétgyermekesek is bekerültek a programba. Merthogy a négy vagy több gyermeknél járó adómentesség kedvezményére jelenleg mintegy 65-70 ezer anya jogosult Magyarországon, aminek az éves költségvetési hatása 50-55 milliárd forint.
Ez sem kis tétel, de ehhez képest nagyságrendi ugrásról van szó. Az anyák adómentességének kiterjesztése ugyanis közel
egymillió édesanyát érint, és további 800-900 milliárdot hagy a gyermekes családoknál.
Ha ezeket a fő számokat lebontjuk, azt látjuk, hogy ma a kétgyermekes anyák köre Magyarországon mintegy 600-700 ezer fő. A háromgyermekes anyák 200-250 ezren vannak. Az előbbiek szja-elengedésének 600-700 milliárd forint a költségvetési hatása, az utóbbiaké pedig 200-220 milliárd. Ezt meg is tudjuk mutatni egy szimpla táblázatban.
Ennek alapján tehát elmondható, hogy az érintett anyák nettó fizetése
éves szinten akár egymillió forinttal is nőhet az adómentesség hatására.
Ráadásul az intézkedésnek egyéb közvetett pozitív következményei is vannak. Az egyik, hogy a teljes szja-mentesség rendkívül vonzó, így erősebb ösztönzőt jelenhet demográfiai szempontból. Az intézkedés masszívan segíti a második, illetve a harmadik gyermek vállalását.
Ez azért nagyon fontos, mert a vonatkozó kutatások szerint a családbővítésnél az anyagi előnyök már erősebben befolyásolják a döntés meghozatalát, mint az első gyermekvállalásánál. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy az anyák adómentessége a munkavállalását is ösztönzi, hiszen ezzel a lehetőséggel csak a munkajövedelemmel rendelkezők tudnak élni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.