A nyakunkon a nyári kánikula, de úgy tűnik, megint tömegek fognak főni a lakásukban csak azért, mert túl későn kezdtek el klímaszerelőt keresni. Maga a klíma választása sem egyszerű: számolgathatunk köbmétereket, falvastagságokat és teljesítményeket, de talán jobban tesszük, ha kikérjük egy szakember tanácsát.
„A mi vállalkozásunk ki sem lát a munkából, napi 2-3 klímát szerelünk, már csak július második felétől vállalunk újabb feladatot. Épp most alkalmazok új embereket, vásárolok járműveket és hamarosan saját budapesti telephelyünk is lesz” – válaszolt a Világgazdaságnak az épületgépész-technikus végzettségű Koncsek László, egy klímaszerelésre szakosodott vállalkozás tulajdonosa. Lapunk azért kérdezte éppen őt, hogy megtudjuk, javult-e a helyzet azóta, hogy tavaly a klímavásárlók és -tulajdonosok által elkövetett, meglehetősen sok hibáról nyilatkozott lapunknak. Mint most megtudtuk, szinte semmi nem lett jobb. Például az idén is későn ébredtek. Már csak hosszú határidőre bízhatják meg a tapasztalt kivitelezőket, ha pedig az azonnal rendelkezésre állókhoz fordulnak, megüthetik a bokájukat. De nézzük a részleteket!
Milyen klíma kell egy hálószobába? És milyen a nappaliba? Egy lakás, vagy iroda-, illetve üzlethelyiség hőmérsékletének kívánt szinten tartása éppen megfelelő teljesítményű berendezést igényel. Az ideális teljesítmény kiszámítása sok tényezőtől függ, ezért bonyolult.
A lapunknak nyilatkozó klímaszakember szerint mégis jobban tesszük, ha megkérdezünk egy szakértőt, vagy egy kivitelezőt. Ilyenkor nemcsak annyival leszünk előbbre, hogy megtudjuk, milyen az igényeinknek megfelelő berendezés, hanem személyesen megismerjük azt, akit esetleg később megbízunk. Az igazán komoly vállalkozók ezt a szaktanácsot – persze, nyilván a majdani megbízás reményében – ingyen adják, ahogyan Koncsek László cége is.
A nyári hőség elleni védekezés talán a legfontosabb, de csak az egyik szempont a légkondicionáló kiválasztásánál. Hűteni már tud egy sima, falra szerelhető split klíma, de még egy mobil klíma is. Az utóbbit egyébként olcsóbb volta mellett többnyire olyankor választják, amikor a hűteni kívánt helyiségek műemlékvédelmi oltalom alatt álló épületben vannak, amelyek külső falára nem helyezhető el az épület összképét megzavaró berendezés. Szűk keretek között persze ilyenkor is megoldható a split klíma beszerelése, ha például a kültéri egysége (megfelelő engedéllyel) a lichthofba kerül. Mobil klímát vesz gyakran az is, aki a boltban már nem talál falra szerelhetőt.
Nagyon népszerűek a hűtés mellett fűtésre is használt berendezések, és szinte már általános elvárás az előre beállított hőfok megtartása, továbbá a távirányíthatóság.
Nagyon fontos, hogy a berendezésnek legyen utószárítója a használat során bekövetkező gombásodás megelőzése miatt.
Kényelmi, de nem elhanyagolható megfontolás továbbá, hogy a helyiségbe fújt levegő szele ne zavarja az ott tartózkodókat. Ez, vagyis a huzatmentes megoldás szintén egy plusz a légkondicionáló funkciói között. Mindezt alaposan sorra kell venni, mielőtt választunk. Szintén nem mindegy, mennyire zajong a berendezés, tudunk-e aludni, amikor működik? „A beltéri egységben nincs kompresszor, ott egyetlen forgó alkatrészként a ventilátor működik, így alapvetően a légáramlás intenzitása határozza meg a zajkibocsátást. Minél alacsonyabb a légáramlás, annál csendesebben működik az egység” – magyarázza cége honlapján Antal Mihály a Gree légkondicionálók műszaki szakértője. Viszont a kültéri egységek esetében a kompresszor és a nagyobb légáram miatt magasabb a zajterhelés. De léteznek olyan készülékek, amelyek rendelkeznek csendes kültéri üzemmóddal. Ezek akár 40 decibel alá is képesek csökkenteni az éjszakai zajterhelést. Ez különösen előnyös olyan környezetben, ahol a zaj a szomszédokat is zavarhatja.
Egy régebbi, elavult készülék akár 10 decibellel is hangosabb lehet, mint egy modern.
A mobil klímák zajosabbak, mint a splitek, mivel a teljes rendszer – a kompresszor és a ventilátor is – egy egységben működik a beltérben. További felesleges zajterhelést jelenthetnek a túlméretezett berendezések.
A Gree Magyarország elemzése arra is rámutat, hogy a környezeti és gazdasági szempontok egyre nagyobb szerepet kapnak a vásárlói döntésekben. Az állami támogatások, mint például A három plusz hárommillió forint vidéki otthonfelújítási támogatás, az új lakás áfájának 5 százalékon tartása, az illeték visszaigénylésének lehetősége 2025-ben is fenntartják a piaci keresletet, továbbá a klímaberendezések iránti megnövekedett igényt. Az inverteres klímák és hőszivattyús rendszerek népszerűsége növekedhet, mivel ezek a megoldások csökkentik az üzemeltetési költségeket és mérsékelik a környezeti terhelést.
Jól el lehet csúszni a beszerzésen is. Mint Koncsek László felhívta a figyelmet,
a külföldről, interneten rendelt termékekhez nincs mindig garancia.
Nem sokra megyünk azzal, ha például (az alacsonyabb ottani áfa miatt) egy Szlovákiában vagy Romániában kiállított számlát kapunk a készülékhez. Pótalkatrészt se feltétlenül reméljünk neten rendelt berendezéshez. Bár a vásárláson spórolunk legfeljebb 20 ezer forintot, később az üzemeltetésen rengeteget bukhatunk.
A szórás nagy, de ismert, hogy melyek a jellemző klímaárak 2025-ben.
Nagy a kereslet, vagyis az eladók most nincsenek rászorulva, hogy árkedvezménnyel csalogassák a vevőket. Igaz, az idei szezonban nem is emeltek árat, tartják a tavalyiakat. Talán az ősszel lesznek akciók a fűtésre is használt berendezésekre, amelyeket a H tarifa igénybe vétele miatt is vásárol sok család.
A kivitelezői piac is keresleti. Ezen a nyáron is alig győzik a munkát profi szakemberek. A megbízható klímás szakember elérhetősége az egyik elégedett ügyféltől a másikhoz kerül. Érdemes lehet megvárni, amíg ráér egy szakképzett, gyakorlott szakember, mint megbízni egy egynyári vállalkozót, aki a csúcsidényben akarja megkeresni az egész évre való pénzét. Az ilyen ugyanis azután eltűnik, nem vállal garanciát. Márpedig a munka nem fejeződik be a légkondicionáló telepítésével, később szükség lesz rendszeres karbantartásra, tisztításra, esetleg pótalkatrészekre, de akár szaktanácsra is.
A klímatelepítés ára 100-150 ezer forint között mozog, a lapunknak nyilatkozó szakembernél például nettó 120 ezer forint, beleértve három méter cső felhasználását. Ez utóbbit azért kell kiemelni, mert vannak szerelők, akik az ár csökkentése érdekében megoldják a munkát akár egyméternyi kábellel is, ám az ilyen, helytelen kivitelezés után a kültéri kompresszor tönkremehet.
Van, aki szerint sehogy. Ilyenkor azonban beporosodott készülék nem hűt, vagy fűt eléggé, viszont a korábbinál több áramot fogyaszt, így az üzemeltetése többe is kerül. Extra szennyeződés keletkezik rajta, ha az érintett helyiségben még dohányoznak is, vagy kisállat van, amelynek a szőre lerakódik a légkondi belső felületén. „Egy ilyen légkondin úgy megy át a levegő, mint amikor mi maszkot használunk” – magyarázta Koncsek László.
Aki tehát tartósan az eredeti hatásfokával és költségeivel működő légkondicionálót akar, az évente legalább egyszer, de, ha azt folyamatosan, tehát fűtésre is használja, akkor kétszer is kitisztíttatja. Nem elég a szűrőt kimosni, le kell bontani az egész beltéri berendezést. A tisztításon kívül gombaölővel is le kell kezelni.
Megesik, hogy maga a tulajdonos növeli a levegőbe kerülő gombaspóra, penész mennyiségét azzal, hogy a légkondi tisztítását letudja egy egyszerű befújással.
Ezzel ugyanis csak fellazítja a gombás, poros réteget. A szakember gyakorlatában volt olyan eset, hogy egy egy éve köhögő, tüsszögő kislány panaszai rögtön elmúltak, amint kitisztították a légkondit a lakásban, ahol élt.
A csak nyáron, de intenzíven, hűtésre használt, és folyamatosan 24-25 Celsius-fokra beállított légkondik 300-400 Wattal nagyjából havi 7-8 ezer forintot visznek el. Viszont havi 15-20 ezer forintba is kerülhet 900 wattos teljesítmény mellett egy csak alkalmanként bekapcsolt, nem szabályozható úgynevezett on-off berendezés. Ennek ugyanis minden bekapcsoláskor egy teljesen átforrósodott lakást vagy épületet kell lehűtenie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.