BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapu Tibor hazatérése: azt már biztosan tudjuk, mikor nem fognak landolni

Kapu Tibor június 26-án érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra, és várhatóan július 13. után tér vissza a Földre. A magyar űrhajós 25 tudományos kísérletet hajt végre az ISS-en a HUNOR-program részeként, amelyek az emberi űrutazás jövőjét is szolgálják. Ferencz Orsolya szerint a visszatérést többhetes regeneráció, majd komoly kutatói munka követi – a program 2026 végéig tart.

Kapu Tibor magyar űrhajós június 26-án érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol a HUNOR-program több tudományos kísérletét és vizsgálatát végzi el. A magyar űrhajós várhatóan július 13. után tér majd vissza a Földre – derült ki Ferencz Orsolya csütörtöki interjújából. Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a HUNOR-program vezetője a Bold Truth About Hungary című, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár által készített podcastben beszélt Kapu Tiborék jelenlegi helyzetéről.

Kapu Tibor hazatérése: a héten már biztosan nem számíthatunk a landolásra
Kapu Tibor hazatérése: a héten már biztosan nem számíthatunk a landolásra / Fotó: Facebook / Kapu Tibor

Ferencz Orsolya szerint nagy befektetési potenciállal rendelkezik az űrkutatás, az Európai Unió versenyképességi jelentése, az úgynevezett Draghi-jelentés számos helyen említi a világűrt valamilyen összefüggésben a versenyképeséggel. Thierry Breton, aki az előző ciklusban a területért is felelős uniós biztos volt, hangsúlyozta, hogy nagyságrendekkel többet kell költenie az Európai Uniónak a teljes GDP-jéből, költségvetéséből a világűr kutatására.

Ferencz Orsolya felidézte, hogy 2018 óta az 50 körüli létszámról 250 fölé nőtt a regisztrált magyar partnerek száma az Európai Űrügynökségben (ESA). Tíz tudományágat érint az a 25-30 kísérlet, amelyekben a HUNOR is részt vesz, ebből 25-öt Kapu Tibor űrhajós végez el a Nemzetközi Űrállomáson (ISS).

Az Űrállomáson többek közt azt vizsgálják, hogyan károsítja a kozmikus sugárzás az élőlények örökítőanyagát, és milyen javító mechanizmusokkal lehetne védekezni ez ellen.

A cél az emberi űrutazás jövőjének biztonságosabbá tétele.

Ferencz Orsolya szerint Peggy Whitson parancsnok is elismerte, hogy fantasztikus dolgokat csinál a magyar űrhajós, aki sokat dolgozik, szigorú munkabeosztás szerint. Miután Kapu Tibor visszatér az űrből, pár hétig regenerálódnia kell, és majd utána indul el a munka: számítanak rá mint kutatóra és mérnökre. Sok kísérlet csak a visszatérés után indul el, az adatok értékelése a kísérletgazdák feladata lesz elsődlegesen. A program nem ér véget akkor, amikor az űrhajó landol, hanem minimum 2026 végéig tart – magyarázta a miniszteri biztos.

Tévedés volt a csütörtöki hazatérés időpontja

Elterjedt a nyilvánosságban, hogy Kapu Tibor hazatérése július 10-én, azaz ma várható, azonban ez tévedés – írja az Axiom-4 és a világűr témájában talán a legjártasabbnak számító hazai forrás, a Spacejunkie. Tartotta magát az a hír, hogy a tervek szerint az Axiom-4 július 10-én, az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint 12:00-kor – vagyis magyar idő szerint délután 2 órakor – válna le az ISS-ről a Dragon „Grace” nevű visszatérő kapszulával, hogy néhány órával később a Csendes-óceánba érkezzenek vissza, valahol Kalifornia partvidéke közelében.

A pontos helyszín – mint mindig – az aktuális időjárási és óceáni viszonyoktól függ. Csakhogy mostanra világos, hogy ez nem így lesz. Arról korábban is szó volt, hogy Kapu Tiborék visszatérése körül több a bizonytalanság. A küldetés legalább 14 napig tart, ami most telik le, a július 10-i hazatérés tehát ezen alapult.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.