BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Musk vakarhatja a fejét: Jeff Bezos sikeresen fellőtte saját űrrakétáját

Úgy tűnik, lassan valódi kihívója akad Elon Musknak és a SpaceX-nek a nagy teherbírású űrrakéták piacán. Jeff Bezos ugyanis sikeresen Föld körüli pályára állította a New Glenn nevű rakétáját, amely komoly kihívója lehet Muskék Falcon-rakétáinak.

Az Amazon-tulajdonos Jeff Bezos saját űrügynöksége, a Blue Origin sikeresen fellőtte és Föld körüli pályára állította a New Glenn nevű rakétáját – ezzel komoly versenyhelyzetet kialakítva Elon Muskkal és a SpaceX-szel. A 98 méter magas, nagy teherbírású űrrakéta a floridai Cape Canaveral légibázisról indult csütörtökön hajnali 2 óra 3 perckor. 

Jeff Bezos sikeresen fellőtte saját űrrakétáját – Musk kezdhet aggódni
Musk vakarhatja a fejét: Jeff Bezos sikeresen fellőtte saját űrrakétáját / Fotó: Anadolu via AFP

Eredetileg a rakétát már öt évvel korábban fel akarták lőni, de eddig különböző akadályokba ütköztek. Az indítást megelőző időszak feszült volt: a Blue Origin az elmúlt napokban többször is kénytelen volt elhalasztani az indítást a rossz időjárási körülmények miatt, hétfőn ráadásul a teljesen feltöltött, indulásra készen álló rakéta kilövését kellett leállítani jegesedés miatt. Csütörtökön az indítás előtti visszaszámlálást ismét megszakították, miután a Blue Origin közlése szerint egy „eltévedt légi jármű” behatolt az indítási zónába a floridai partok közelében – írja a Financial Times.

Ennek ellenére a New Glenn felszállt, négy perccel az indítás után a gyorsítófokozat levált, és körülbelül 13 perccel a repülés kezdete után a New Glenn sikeresen elérte a Föld körüli pályát.

Azonban a gyorsítófokozat visszahozási kísérlete nem járt sikerrel: nem sikerült visszairányítani az egységet, ami garantálta volna az újrahasznosíthatóságát. Ebben egyébként már élen jár a SpaceX. „A mai kulcsfontosságú célunk az volt, hogy biztonságosan elérjük a Föld körüli pályát. Minden további eredmény csak bónusz” – mondta Ariane Cornell, a Blue Origin űrrendszerekért felelős vezetője. Dave Limp, a cég vezérigazgatója hozzátette: „tavasszal újra próbálkozunk a leszállással”. A New Glenn emellett műholdakat fog szállítani az Amazon tervezett Kuiper Projektjéhez, mely egy űrbázisú széles sávú internetes konstelláció lesz. 

A New Glenn debütáló repülése új korszakot nyit az űrrepülésben – jelenleg a világ két leggazdagabb embere verseng egymással, hogy kiterjesszék az emberiség jelenlétét a Holdra és azon túlra. A New Glenn célja, hogy kihívást jelentsen a SpaceX dominanciájával szemben, amelynek a Falcon-rakétái 2024-ben a globális 259 pályára állításnak több mint a felét tették ki.

A New Glenn rendelkezik az egyik legnagyobb rakományrekesszel, amelynek magassága 22 méter, átmérője pedig 7 méter.

Alacsony Föld körüli pályára 45 tonnás teherbírása azonban csupán töredéke a Starship akár 150 tonnás kapacitásának.

A Blue Origin nem hozta nyilvánosságra a New Glenn tervezett küldetéseinek számát, és még számos tesztrepülés várható, mielőtt szolgálatba áll. Ugyanakkor a cég közölte, hogy több New Glenn rakéta is gyártás alatt áll, és ügyfelei között van a NASA, a közvetlen eszközökhöz csatlakozó műholdakat fejlesztő AST SpaceMobile startup, több telekommunikációs szolgáltató és más amerikai kormányzati szervezetek.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.