BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Engineers examining robotic arms in research laboratory meta arm

Csipverseny: a Meta összefogott az Nvidia gyorsan előretörő riválisával

A SoftBank tulajdonában lévő csiptervező lépése felboríthatja az erőviszonyokat a 700 milliárd dolláros szektorban. A Meta lenne az első technológiai óriás, amely licencek helyett egyenesen az Armtól rendelne meg félvezetőket.

Az Arm azt tervezi, hogy még az idén piacra dobja saját csipjét, ennek első felhasználója pedig a Facebook anyavállalata, a Meta lenne.

Engineers examining robotic arms in research laboratory meta arm
A Meta lenne az első technológiai óriás, amely licencek helyett egyenesen az Armtól rendelne meg félvezetőket / Fotó: Science Photo Library via AFP

A Financial Times értesülése szerint Rene Haas, az Arm vezérigazgatója már idén nyáron be fogja mutatni az első saját gyártású csipet.

Felboríthatja a szektort a Meta megállapodása

A SoftBank alapítója, Szon Maszajoshi az Armot helyezte a mesterséges intelligencia (MI) hatalmas infrastrukturális hálózatának kiépítésére irányuló tervei középpontjába. Az Arm saját csipjének bevezetése csak egy lépés a nagyobb tervei között, amelyekkel az MI-csipek gyártásába kíván belépni.

Múlt hónapban Szon Donald Trump amerikai elnökkel együtt bemutatta a Csillagkapu-projektet, amelynek keretében ő és az OpenAI a tervek szerint 500 milliárd dollárt fektetne a belföldi MI-infrastruktúra kiépítésére, az Arm pedig kulcsfontosságú technológiai partner lenne a kezdeményezésben.

A cambridge-i székhelyű csipgyártó értéke több mint kétszeresére, 160 milliárd dollárra emelkedett, mióta 2023-ban bevezették a Nasdaqra, amit a mesterséges intelligencia iránti robbanásszerű befektetői érdeklődés hajtott felfelé.

A Meta lenne az első tech óriás, amely nemcsak az Arm által tervezett, hanem az általa is gyártott csipekből vásárolna be nagy mennyiségben.

A vállalat terveit több mint 300 milliárd csipben használták fel, beleértve a világ szinte összes okostelefonját is. Az energiahatékony tervezésnek köszönhetően a CPU-k – a számítógépek középpontjában álló általános célú munkagépek – egyre vonzóbb alternatívát jelentenek az Intel csipjeivel szemben a PC-kben és szerverekben, miközben a mesterséges intelligencia egyre energiaigényesebbé teszi az adatközpontokat.

Az Arm, amely 35 évvel ezelőtt egy Cambridgeshire-ben található, átalakított pulykaistállóban kezdte meg működését, leuralta a mobilpiacot azáltal, hogy terveit licencbe adta az Apple-nek az iPhone csipjeihez, valamint az olyan androidos beszállítóknak, mint a Qualcomm és a MediaTek. Az Armnak gondosan kellett egyensúlyoznia, hogy megőrizze egyedülálló pozícióját az éles verseny jellemezte mobilpiac közepén.

Mostani betörése a csipgyártásba olyan óriások alól lökheti ki a sámlit, mint az Nvidia, az Intel vagy az AMD.

Összefognak az ősellenségek: közös projektet indít az Intel és az AMD

A csipóriások kétségbeesetten próbálják megtartani a piaci részesedésüket. Az Intel és az AMD ezért közös projektet indított a szoftver- és félvezető-fejlesztésre.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.