Az Arm azt tervezi, hogy még az idén piacra dobja saját csipjét, ennek első felhasználója pedig a Facebook anyavállalata, a Meta lenne.
A Financial Times értesülése szerint Rene Haas, az Arm vezérigazgatója már idén nyáron be fogja mutatni az első saját gyártású csipet.
A SoftBank alapítója, Szon Maszajoshi az Armot helyezte a mesterséges intelligencia (MI) hatalmas infrastrukturális hálózatának kiépítésére irányuló tervei középpontjába. Az Arm saját csipjének bevezetése csak egy lépés a nagyobb tervei között, amelyekkel az MI-csipek gyártásába kíván belépni.
Múlt hónapban Szon Donald Trump amerikai elnökkel együtt bemutatta a Csillagkapu-projektet, amelynek keretében ő és az OpenAI a tervek szerint 500 milliárd dollárt fektetne a belföldi MI-infrastruktúra kiépítésére, az Arm pedig kulcsfontosságú technológiai partner lenne a kezdeményezésben.
A cambridge-i székhelyű csipgyártó értéke több mint kétszeresére, 160 milliárd dollárra emelkedett, mióta 2023-ban bevezették a Nasdaqra, amit a mesterséges intelligencia iránti robbanásszerű befektetői érdeklődés hajtott felfelé.
A Meta lenne az első tech óriás, amely nemcsak az Arm által tervezett, hanem az általa is gyártott csipekből vásárolna be nagy mennyiségben.
A vállalat terveit több mint 300 milliárd csipben használták fel, beleértve a világ szinte összes okostelefonját is. Az energiahatékony tervezésnek köszönhetően a CPU-k – a számítógépek középpontjában álló általános célú munkagépek – egyre vonzóbb alternatívát jelentenek az Intel csipjeivel szemben a PC-kben és szerverekben, miközben a mesterséges intelligencia egyre energiaigényesebbé teszi az adatközpontokat.
Az Arm, amely 35 évvel ezelőtt egy Cambridgeshire-ben található, átalakított pulykaistállóban kezdte meg működését, leuralta a mobilpiacot azáltal, hogy terveit licencbe adta az Apple-nek az iPhone csipjeihez, valamint az olyan androidos beszállítóknak, mint a Qualcomm és a MediaTek. Az Armnak gondosan kellett egyensúlyoznia, hogy megőrizze egyedülálló pozícióját az éles verseny jellemezte mobilpiac közepén.
Mostani betörése a csipgyártásba olyan óriások alól lökheti ki a sámlit, mint az Nvidia, az Intel vagy az AMD.
Összefognak az ősellenségek: közös projektet indít az Intel és az AMD
A csipóriások kétségbeesetten próbálják megtartani a piaci részesedésüket. Az Intel és az AMD ezért közös projektet indított a szoftver- és félvezető-fejlesztésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.