Csődkockázat árnyékolja be Bige László műtrágyabirodalmát, a Nitrogénművek Zrt. körül pedig forrnak az indulatok, miután a kötvénytulajdonosok többsége elutasította a lejáró adósság átütemezésére tett ajánlatot – közölte a Bloomberg. A Nitrogénművek beleegyezéskérést folytat, amely magában foglalja a 2025-ben esedékes 7 százalékos kötvények 2028. június 30-ig történő meghosszabbítását. Emellett hozzájárulást kér a kötvények névértékre történő visszaállításához, a szigorúbb kötelmekhez, valamint a megemelt kamatlábhoz és a korai hozzájárulási díjhoz.
A vállalat május 14-én esedékes 200 millió eurós kötvénycsomagjának körülbelül 70 százalékát képviselő hitelezőkkel eddig nem sikerült megállapodni – derült ki a cég hétfői közleményéből.
A Nitrogénművek hosszabbítást kért, cserébe magasabb kamatot, szigorúbb feltételeket, valamint 100 millió eurónyi követelést és készletet ajánlott fel fedezetként.
A hitelezők viszont kézzelfoghatóbb, valós vagyontárgyakra és részvényesi hozzájárulásra vágynak – az utóbbi jelezheti, hogy Bige személyes szerepvállalását is elvárják a megoldásban.
Annak ellenére, hogy a hitelezők többsége nem támogatja a javaslatot, a vállalat továbbra is próbálkozik a jóváhagyás elérésével. A határidő azonban vészesen közeleg: ha május 14-ig nincs megegyezés, a cég háromnapos türelmi időszakba lép, amely után akár azonnali követeléssé válhat a teljes adósság.
Ehhez elegendő, ha a kötvényesek legalább 25 százaléka így dönt – figyelmeztet a kötvény feltételeit tartalmazó dokumentum.
Sok pénzt adott a Tisza Pártnak az egyik leggazdagabb magyar – ő Magyar Péter titkos támogatója
Bige László az elmúlt években is támogatta anyagilag a politikai ellenzék különböző formációit. Sajtóhírek szerint a műtrágyakirály most a Tisza Párt mögé is beállt.
Ez az ügy újabb példája annak, mennyire összetetté válhatnak az adósságtárgyalások, ha a vállalat mögött magánbefektető áll. Bige László eddig sem kerülte el a figyelmet: az elmúlt években számos hatósági eljárás célkeresztjébe került, amelyek szerinte politikai hátterűek voltak, és egyes piaci szereplők szándékait tükrözték, akik át akarták venni az irányítást a cég felett.
A magyar versenyhivatal idén márciusban újraindította a cég ellen korábban már megnyert kartellvizsgálatot. A vállalat szerint az Európai Unió bírósága idén dönthet arról is, hogy jogszerű volt-e a magyar kormány által kivetett szén-dioxid-kvótaadó, amely súlyosan érintette a céget.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az európai műtrágyagyártók, így a Nitrogénművek is, nehéz helyzetbe kerültek az orosz gázimport visszaszorítása miatt, ami kulcsfontosságú alapanyag az előállításban. A piaci zavarokat fokozta, hogy Oroszország – válaszul a szankciókra – elárasztotta a piacot saját műtrágyájával, lenyomva az árakat.
A régió más szereplői is bajban vannak: a lengyel állami Grupa Azoty SA szintén tárgyal bankjaival, miután megszegte a hitelfeltételeket a halmozódó veszteségek miatt.
Kicsoda a Magyar Pétert pénzelő Bige László?
Bige László üzleti pályafutását nagyban segítette, hogy jó kapcsolatokat ápolt a baloldali kormányokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.