BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

A Mexikói-öbölig megy a MET csoport a gázért

Olyan, hosszú távú LNG-importmegállapodást kötött a svájci központú, magyar hátterű MET csoport, amelyre alapozva európai pozíciói erősítésén túl már a távolabbi, például az ázsiai térségekben történő terjeszkedést is fontolgatja. A Mexikói-öbölből érkező LNG növeli számos európai felhasználócsoport ellátásbiztonságát.

A svájci központú MET csoport 10 éves, hosszú távú LNG-vásárlási megállapodást kötött a Shellel. A szerződés átvételi pontja a Mexikói-öbölben van, amellyel a közleménye szerint a MET – az európai ügyfeleinek ellátása mellett – globális diverzifikációt is biztosít a portfóliójának.

LNG
A Shell Bálna nevű, legújabb gázkútja is küld LNG-t / Fotó: Shell

Hosszú utat tesz meg a megvásárolt LNG

A Shellel kötött hosszú távú szerződéssel a csoport új gázforrást kínál európai ügyfeleinek, a saját gáztüzelésű erőművétől a magas energiaigényű ipari vállalatokon és kkv-ken át egészen a háztartásokig. A rugalmas LNG-ellátás révén a MET európai tevékenységén túl új térségekben, például Ázsiában is terjeszkedhet.

A MET-é Európában az egyik földrajzilag leginkább diverzifikált LNG-importstruktúra:

  • hosszú távú visszagázosítási kapacitása van Németországban, Horvátországban és Spanyolországban,
  • az elmúlt években nyolc különböző országba importált LNG-t – többek között a földközi-tengeri térségbe (Görögország, Olaszország, Horvátország, Spanyolország), Északnyugat-Európába (Egyesült Királyság, Belgium, Németország) és az északi régióba (Finnország),
  • és több mint 30 LNG-szállítmányt importált Európába 2023-ban.

Mivel az átvételi pont a Mexikói-öbölben van, és a szállítás a MET felelőssége, a mostani lépéssel olyan, hosszú távú pozíciót biztosítunk, amely a globális LNG-piacokon is lehetővé teszi a diverzifikálást

– idézi a közlemény Vargha Györgyöt, a MET International vezérigazgatóját. 

A mostanihoz hasonló megállapodásokat kulcsfontosságúnak nevezte Tom Summers, a Shell LNG kereskedelmi üzletágának alelnöke.

A MET tevékenysége kiterjed a földgáz- és az árampiacra, valamint energiapiaci eszközök fejlesztésére és működtetésére. Leányvállalatai révén 15 országban van jelen, 30 ország gázpiacán és 39 nemzetközi kereskedési ponton aktív. A MET-nek jelentős tapasztalata van a megújuló és a rugalmassági (kiegyenlítő) energiapiaci eszközök üzemeltetésében. A csoport tavalyi konszolidált árbevétele 24,5 milliárd euró volt. Gázpiaci forgalma 88 milliárd köbmétert, az árampiaci forgalma 68 terawattórát tett ki.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.