Az idei év kimondottan erős volt a mozifelhozatal terén. A kritikusok dicsérő szavai és a nézők pénztárcái sok esetben összhangban voltak, viszont akadtak nagy meglepetések és kiszámítható ellentmondások is. Ami viszont meglepő, hogy 2024 tíz legtöbb bevételt szerzett filmje között csak egy alkotás van, ami nem egy már meglévő filmsorozat folytatása, így kijelenthető, hogy ez az év egyértelműen a folytatásoké volt – nem igazán akadt olyan mozifilm, ami eredeti alkotás lett volna. Ennek fényében összeszedtük az idei legnagyobb mozis pénzügyi sikereket.
A tízes lista végén Tim Burton egyik legendás horror-vígjátékának, a Beetlejuice-nak a folytatása áll. A film nem nagyon leplezte, hogy mi is akar lenni: már a címe, a Beetlejuice Beetlejuice is arra utal, hogy ugyanazt vagy hasonló élményt fogunk kapni, mint az 1988-as film esetében, csak többet és nagyobbat. Ezt az ígéretét pedig Tim Burton be is tudta váltani:
a Beetlejuice Beetlejuice főleg az Egyesült Államokban volt népszerű és világszinten 451 millió forintot sikerült bezsebelnie.
A rendező egyébként idén kapta meg csillagát a hollywoodi hírességek sétányán, az ünnepségen pedig Winona Ryder színésznő – akivel sokat dolgoznak együtt – szerint ez az elismerés most olyan, mintha a érmet akasztanánk a Mount Everestre, amiért az a legmagasabb hegy.
A mozifilmek világában mindig nagy távolságtartással és fenntartásokkal néznek bármiféle adaptációra, főleg a musicalek esetében: a Wicked bőven kapott hideget és meleget már a bejelentése óta, arra viszont senki sem számított, hogy hatalmas siker lesz. A musical-film végül mind a kritikusokat, mind a nézőket egyértelműen meggyőzte:
első hétvégéjén toronymagasan vezette az amerikai mozis bevételi listát 114 millió dollárral,
a sikert pedig még az is megkoronázta, hogy hogy a film két olyan rekordot is megdöntött egyszerre, amely a Broadway-feldolgozásokhoz köthető: világszinten lekörözte a 2012-es Nyomorultak első hétvégés bevételét, és megelőzte a 2014-es Vadregényt is, ami eddig a legjobban nyitó Broadway-feldolgozás volt Amerikában. A Wickednek világ szinten már sikerült átlépnie a fél milliárd dolláros bevételt, és az sem kizárt, hogy ez még tovább fog nőni az ünnepi szezonban.
Az elmúlt évtizedben a Sony keserves harcot vívott a nála heverő Pókember-karakterek jogaival. A kissé kényszerből készült alkotások közül a Venom-trilógia mindig is kicsit kiemelkedett, mint a többi: bár nem lettek jó filmek, de legalább szórakoztatók voltak. Ezt pedig az is alátámasztja, hogy a harmadik film,
a Venom – Az utolsó menet annyira népszerű volt Amerikában, hogy hetekig vezette a mozis bevételi listát.
A három Venom-film közül a harmadik teljesített a leggyengébben, de így is sokaknak nyújtott jó szórakozást. A napokban már felröppent a híre annak, hogy a Sony nem is szeretne tovább ülni a Pókember-jogokon, így végre a barátságos és közkedvelt hálószövő és társai átmasírozhatnak a Marvel kötelékébe.
A Kung Fu Panda filmek mindig azok közé a mozis alkotások közé tartoztak, amiknek borítékolták a sikerét. Nagyon nehezen lehetett volna mellé lőni a Po kalandjaival, és annak ellenére, hogy azért voltak minőség béli megingások, az összkép mindig pozitív volt. Ez pedig az idei negyedi részre is igaz, ami jó megjelenésének köszönhetően rögtön hatalmas bevételi siker lett. Bár nem érte el az első két rész bevételeit, a maga 547 millió dollárjával megelőzte a harmadik részt.
Kevés film mondhatja el magáról, hogy idén megelőzte a Deadpool & Rozsomákot. Talán nem meglepő, hogy nem is nemzetközi szintről van szó, hanem Kínáról és talán az sem meglepő, hogy ezt az új Godzilla filmnek sikerült elérnie.
A Godzilla x Kong: Az új birodalom meglepően nagy sikert aratott idén,
annak ellenére, hogy sokan már temették a franchise-t. A sikerhez talán az is hozzájárult, hogy 2023 decemberében mind a kritikusokat, mind a nézőket elképesztette milyen érdekesre sikerült a Monarch sorozat, ami az új Godzilla-filmek tudományos hátterében merül el. A Godzilla x Kong: Az új birodalom világ szinten 571 millió dollárt termelt, ami a legtöbbet termelő alkotás a sorozat négy filmje közül.
A 2016-os Vaiana akár el is hasalhatott volna a hatalmas sikert arató Zootropolis megjelenése után – a két film ugyanis csak fél év különbséggel jelent meg. A Vaiana új oldalról közelítette meg a Disney-hercegnők témáját és igazi vérfrissítésnek számított, ami viszont a folytatásról már annyira nem mondható el. Viszont a nézők szavaztak és
a Vaiana 2. nem csak a hálaadás napjait, hanem az azt követő három hétvégét is leuralta az amerikai mozikban.
A november végén megjelenő film már most közel 720 millió dolláros bevételnél jár, és ehhez még hozzá fog jönni a Disney+-on való megjelenés.
Denis Villeneuve kétszer már bizonyította, hogy igenis fel lehet dolgozni a Dűnét úgy, hogy az a könyvek ismerőinek és a mozinézőknek is megfeleljen. A Dűne: Második rész talán nem kapott akkora figyelmet, mint az első rész, de ez nem azt jelenti, hogy kevésbé jól sikerült alkotás lenne.
A Dűne folytatása is közel 715 millió dollárt zsebelt be,
ellenszemben az első résszel, aminek csak 400 millió dollárt sikerült. Részben ez annak is köszönhető, hogy a film egy napon jelent meg a mozikban és streamingen is, amibe a rendezőnek nem sok beleszólása volt. Érdekesség, hogy a Dűne: Második résznek van magyar vonatkozása is: a Pécsi Gloves International által készített kesztyűkben láthatjuk a színészeket.
A Kung Fu Panda mellett talán a Gru-franchise teljesítette mindig az elvártat, ami sosem volt bonyolult dolog: vicces minyonok, látványos akciójelenetek és aranyos, megható pillanatok Gru és a három lánya között. Bár a kritikusok sosem voltak a Gru-filmek nagy rajongói, a nézők viszont mindig megszavazták a bizalmat, ezt pedig a bevételek is jelzik.
A Gru 4. elképesztő, közel egy milliárd dolláros bevételt termelt a nyár folyamán,
amivel egy szinten mozog az előző két felvonással. A fő filmek mellett közben megjelentek a Grut segítő minyonok saját kalandjai is, aminek idén be is jelentették, hogy készül a harmadik része is. Az Universal Pictures közölte, hogy 2027. június 30-án bemutatják a Minyonok harmadik részét.
Az idei év egyik, ha nem legnagyobb durranása a Deadpool & Rozsomák volt. Bár maga a film nem kívánta volna meg azt a figyelmet, amit végül kapott, Ryan Reynolds tett arról, hogy az is halljon Deadpool legújabb kalandjáról, aki még egy Marvel filmet sem látott. A Deadpool & Rozsomák még azt is elérte, hogy hosszú évek óta ezt volt az első Marvel-film, amit Kínában premier napon vetítettek.
Az új Deadpool-mozi összesen 1,34 milliárd dollárt zsebelt be,
de már a nyitóhétvégéje is kivételesen erősre sikerült: Amerikában 205 millió dollárt, világszinten pedig közel 440 millió dollárt termelt. Ryan Reynolds valószínűleg álmában sem gondolta volna, hogy a Deadpool & Rozsomák akkora kasszasiker lesz, hogy azt még a Disney részvényei is meg fogják érezni.
Az Agymanók 2. nem sokkal, de lekörözte a Deadpoolékat, viszont ezzel a teljesítménnyel rögtön a legnagyobb bevételt termelő animációs filmmé is lépett elő. Az Agymanók folytatása történelmi rekordja a mozipénztáraknál vitathatatlanul a szezon legnagyobb meglepetése volt, figyelembe véve a Pixar közelmúltbeli küzdelmeit, amikor is több alkotás kihagyta a mozis megjelenést.
Az Agymanók 2. közel 1,7 milliárd dollárt termelt,
az idei legerősebb nyitóhétvége címet viszont nem tudta elorozni a Deadpool és Rozsomáktól. A Disney jövőre is szép bevételekre számíthat, ugyanis májusban jelenik meg a Lilo és Stitch élőszereplős változata, visszatér a Tron-széria, érkezik a méltán sikeres Zootropolis folytatása és ha minden igaz, decemberben bemutatják az Avatar: Tűz és hamut is, ami a sorozat harmadik felvonása lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.