Közélet

Orosz hatóság vezetője: Ukrajna több mint hetven országból toborzott zsoldosokat

Az orosz Nyomozó Bizottság körözést készül kiadni a Nemzetközi Büntetőbíróság bírói és ügyésze ellen, akik elrendelték Vlagyimir Putyin orosz elnök és Marija Lvova-Belova gyermekjogi ombudsman letartóztatását.

„Több mint hetven országból toborzott zsoldosok harcolnak az ukrán fegyveres erők oldalán” – jelentette ki Alekszandr Basztrikin, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) elnöke csütörtökön a szentpétervári 11. Nemzetközi Jogi Fórum keretében megtartott alkotmánybírósági konferencián.

 Alekszandr Basztrikin, az orosz Nyomozó Bizottság elnöke.
Fotó: AFP

Bizonyított tény, hogy a katonai műveletekben a náci rezsimet támogató zsoldosok vesznek részt, akiket több mint hetven államból toboroztak, főként Európából és Amerikából, olyan államokból, amelyek a legaktívabb oroszellenes politikát folytatják

– mondta.

Basztrikin szerint Európa a kijevi rezsimet elsősorban fegyverekkel támogatja, a háború Oroszországgal az utolsó ukránig jelszó jegyében. Megismételte azt az állítást, hogy Oroszországnak dokumentumokkal alátámasztott bizonyítékai vannak arra, hogy az ukrán fegyveres erők tavaly márciusban támadást terveztek a Donyec-medence ellen azzal a céllal, hogy kijussanak Oroszország határára. 

A hatóság igazgatója a fórumon kedden azt mondta, hogy az ukrán fegyveres alakutatok fellépése következtében 2014-től 2023 áprilisának végéig több mint ötezer civil, köztük 138 kiskorú vesztette életét, és 9528 polgári személy, köztük 444 kiskorú sérült meg. Az SZK 2014 óta több mint 2900 büntetőeljárást indított a kijevi rezsimnek a Donyec-medencében elkövetett bűncselekményeivel kapcsolatban, és több mint 710 személy, köztük az ukrán katonai és politikai vezetés tagjai ellen emelt vádat.

Az SZK körözést készül kiadni a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) bírói és ügyésze ellen, akik elrendelték Vlagyimir Putyin orosz elnök és Marija Lvova-Belova gyermekjogi ombudsman letartóztatását. 

– jelentette ki Basztrikin szerdán.

Az orosz hatóság március 20-án indított büntetőeljárást az érintettek ellen, mert úgy ítélte meg, hogy cselekedeteik tudatosan törvényellenesek voltak, mivel nem volt alap az orosz elnök és az ombudsman büntetőjogi felelősségre vonására. Az SZK emellett rámutatott, hogy a nemzetközi védelem alatt álló személyek elleni bűncselekmények megelőzéséről és büntetéséről szóló, 1973. december 14-i egyezmény értelmében az államfők abszolút mentességet élveznek a külföldi államok joghatósága alól.

A nyugati államokat a nemzetközi jog megsértésével vádolta meg szerdán Basztrikin amiatt, hogy megtagadják az orosz SZK-tól a jogsegélyt a külföldön történt bűnügyek kivizsgálásakor. Elmondta, hogy Svájc még csak nem is tájékoztatta Oroszországot arról, hogy kilépett a kétoldalú jogsegélyegyezményből.


 

Alekszandr Basztrikin Nemzetközi Büntetőbíróság ukrajnai háború
Kapcsolódó cikkek