Közélet

Újabb külföldi újságírót tartóztattak le Oroszországban

Az orosz hatóságok különösen szigorúan kezelik a külföldi újságírók jelenlétét. 2023-ban már több letartóztatás történt katonai információ gyűjtésre hivatkozva.

Az orosz hatóságok őrizetbe vették a Szabad Európa Rádió (SZER) egyik szerkesztőjét arra hivatkozva, hogy elmulasztotta külföldi ügynökként regisztráltatni magát, amikor Oroszországban járt.

Fotó: Claire Bigg

Az orosz–amerikai kettős állampolgárságú, Prágában élő Alsu Kurmasheva május 20-án utazott be Oroszországba sürgős családi ügy miatt, de amikor távozni akart, a repülőtéren őrizetbe vették, elvették az útleveleit, és pénzbírságot szabtak ki rá.

Az orosz hatóságok szerdán bejelentették, hogy vádat emeltek Kurmasheva ellen, amiért elmulasztotta külföldi ügynökként regisztráltatni magát – közölte a Szabad Európa Rádió.

A „külföldi ügynök” kifejezést Oroszországban olyan szervezetekre, újságírókra, aktivistákra, akár művészekre alkalmazzák, akikről úgy tartják, hogy külföldi támogatású politikai tevékenységet folytatnak.

A Szabad Európa Rádió közleményében követelte Alsu Kurmashevát szabadon engedését, hogy mielőbb hazatérhessen a családjához. 

A közlemény szerint az újságírónőre akár ötéves börtönbüntetést is kiszabhatnak. A Tatar-Inform orosz hírügynökség az üggyel kapcsolatban közölte: Kurmashevát azért vették őrizetbe, mert Oroszország katonai tevékenységéről gyűjtött információkat.

Oroszországban a sajtó működését különösen szigorúan kezdték ellenőrizni az Ukrajna ellen indított háború megindítása után. Számos független hírközlő médiumot bezárásra kényszerítettek, és több újságírót, illetve kiadványt „külföldi ügynöknek” minősítettek. Miután márciusban kémkedés vádjával őrizetbe vették Evan Gershkovichot, a The Wall Street Journal munkatársát, szinte az összes amerikai újságíró távozott Oroszországból.

Moszkva Németországban bebörtönzött kémet akar Gershkovichért cserébe

Tisztviselők szerint lehetséges egy többoldalú megállapodás, amiben a nyugati országokban orosz fogvatartott kémeket kicserélik az Oroszországban őrizetbe vett nyugati állampolgárokra. Sőt, az egyezségbe bevonhatják a bebörtönzött Alekszej Navalnijt is.

A prágai és washingtoni központtal működő Szabad Európa Rádió működését az amerikai kongresszus finanszírozza.

A Bizottság az Újságírók Védelmére (CPJ) nevű jogvédő szervezet aggodalmának adott hangot szerdán amiatt, hogy Kurmashevát hamis vádak alapján őrizetbe vették, és felszólította az orosz hatóságokat, hogy azonnal engedjék őt szabadon.

Augusztusban egy amerikai állampolgárt is kémkedéssel vádoltak meg Oroszországban. A RIA Novosztyi és a TASZSZ hírügynökség jelentése szerint a moszkvai lefortovói bíróság Gene Spector vizsgálati fogságba helyezése mellett döntött kémkedés vádja miatt, amelyért tíz és húsz év közötti szabadságvesztés szabható ki.

 

Alsu Kurmasheva Szabad Európa Rádió Oroszország
Kapcsolódó cikkek