Közélet

Örményország elfordul Oroszországtól, Amerika kegyeit keresi

Az örmény kormányfő, Nikol Pasinján egy interjúban arról beszélt, hogy országa nem Oroszország szövetségese az Ukrajna elleni háborúban, sőt, még azt is fontolgatják, hogy érdemes-e benn maradniuk a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében. Szerinte Moszkva több alkalommal is cserbenhagyta Jerevánt, így fontolóra kell venni a biztonsági kapcsolatok kialakítását az USA-val.

Örményország nem szövetségese Oroszországnak az Ukrajna elleni háborúban, és az ország katonai együttműködési projektjei nem irányulnak egyetlen ország ellen sem – közölte Nikol Pasinján örmény kormányfő a The Daily Telegraph című brit napilapban megjelent interjúban.

Örményország elfordulna Oroszországtól, Amerika kegyeit keresné.
Fotó: Karen Minasyan / AFP

Pasinján nemrég arról beszélt az örmény közrádióban, hogy országa nem hagyatkozhat tovább Oroszországra mint legfőbb védelmi és katonai partnerére, mert 

Moszkva több alkalommal is cserbenhagyta, és emiatt Jerevánnak érdemes átgondolnia, milyen biztonsági kapcsolatokat lehetne kialakítani az Egyesült Államokkal, Franciaországgal, Indiával és Georgiával. 

Azt is felvetette, hogy érdemes-e fenntartania tagságát az Oroszország vezette, posztszovjet államokat tömörítő Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében.

A brit napilapnak adott interjúban Pasinján arra is kitért, hogy ő Oroszország 2022. februári Ukrajna elleni offenzívájának kezdetétől fogva azt mondta, hogy nem állhat szövetségesként Moszkva mellett.

Azt mondtam, hogy az ukrajnai helyzetben nem vagyunk Oroszország szövetségesei. Ez a valóság

– mondta az örmény kormányfő a napilapnak.

Arról is beszélt, hogy Örményországnak nem áll szándékában fontolóra venni a NATO-tagságot.

Az örmény kormányfő azt is elmondta, hogy reméli, hogy a szomszédos Azerbajdzsán továbbra is elkötelezett a tartós békeszerződés megkötése mellett, az azeri elnöknek a határok kijelöléséről szóló kijelentései ellenére.

Örményország és Azerbajdzsán az elmúlt 30 évben két háborút vívott egymással a nemzetközi jog szerint Azerbajdzsánhoz tartozó, de többségében örmények lakta Hegyi-Karabah feletti fennhatóságért. Azerbajdzsán 2020-ban jelentős területeket szerzett meg, majd 2023. szeptember 19-én egynapos villámháborúban teljesen ellenőrzése alá vonta a területet, és megszüntette az önhatalmúlag kikiáltott Hegyi-karabahi Köztársaságot, amelynek szinte teljes lakossága, százezer ember Örményországba menekült.

Az Azerbajdzsánnal kötendő, hosszú távú békemegállapodás kilátásairól elmondta, hogy az egyezmény „alapvető elemeiben” már a tavalyi év végén megállapodtak, és akkor „úgy tűnt, hogy nagyon közel vagyunk a békeszerződés végleges szövegéhez”.

A nemrég ötödször is hatalmas többséggel újraválasztott Ilham Aliyev azeri elnök azonban a múlt héten kijelentette, hogy csapatai nem vonulnak vissza a határ menti területekről.

 

Jereván Pasinján Oroszország szövetség Örményország
Kapcsolódó cikkek