Fogadta hétfőn Londonban Mark Carney kanadai miniszterelnököt III. Károly brit király.
Carney, akit pénteken iktattak be hivatalába, két héten belül a második kanadai kormányfő, akit a brit uralkodó személyesen fogadott a Buckingham-palotában. Mark Carney elődje, Justin Trudeau, aki még miniszterelnökként részt vett a március elején Londonban rendezett nemzetközi Ukrajna-csúcstalálkozón, az értekezlet résztvevői közül egyedüliként szintén felkereshette a 76 esztendős királyt.
A monarchia diplomáciai gyakorlatában szinte példátlan, hogy a brit uralkodó ilyen rövid idő belül kétszer egymás után fogadja ugyanannak az országnak a vezetőit.
A médiának nyilatkozó udvari illetékesek szerint III. Károly a gesztussal egyértelműen kifejezésre kívánta juttatni, hogy maradéktalanul támogatja Kanada szuverenitását.
Donald Trump amerikai elnök az utóbbi hetekben többször is kijelentette, hogy Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia. Trump – aki jelentős vámokat is kivetett az amerikai piacra exportált kanadai termékekre – egyik legutóbbi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a két ország határa mesterséges választóvonal, amelyet ideje felszámolni.
A jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség jelenlegi 56 tagállama közül – az Egyesült Királysággal együtt – tizenötnek a mindenkori brit uralkodó, jelenleg III. Károly király az alkotmányosan elismert államfője, és köztük van Kanada is, amely a világ legnagyobb területű monarchiája.
Bár III. Károly a szigorú protokoll alapján nem nyilváníthat személyes véleményt hazai és nemzetközi aktuálpolitikai kérdésekben, az utóbbi hetekben számos gesztusértékű jelét adta annak, hogy támogatja Kanadát.
A BBC értesülései szerint a király minap a Buckingham-palota parkjában juharfát ültetett, amely Kanada nemzeti jelképe, a múlt héten, amikor látogatást tett a brit királyi haditengerészet Prince of Wales nevű repülőgép-hordozóján, kanadai katonai kitüntetésekkel ellátott díszegyenruhában jelent meg, a kanadai miniszterelnökkel tartott hétfő esti találkozóján pedig a Kanada-érdemrend kitűzőjét viselte.
Mark Carney 2013 és 2020 között a Bank of England kormányzója volt. Ő volt az 1694-ben alapított brit jegybank 120., egyben első külföldi vezetője.
Franciaországba utazott az új kanadai miniszterelnök: első külföldi látogatása Trump szidásával telt
Carney a Zelenszkij-útikönyvet vitte magával Európába. A kormányfő kommentjei tovább mélyítették az Egyesült Államok és Kanada közti szakadékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.