BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Sojgu: Washington képviselőit is vendégül látnánk Moszkvában – fontos biztonsági kérdésekről kellene tárgyalni

Több mint száz ország már megerősítette részvételét az éves találkozón. Sojgu szerint azonban az Egyesült Államok részvétele kulcsfontosságú, hogy a moszkvai csúcson fontos geopolitikai kérdésekben tudjanak megegyezni.

Moszkva meghívja az Egyesült Államok képviselőit a biztonsági kérdésekért felelős vezetők májusi nemzetközi találkozójára – közölte a TASS hírügynökséggel Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára csütörtökön.

moszkva szergej soigu
Szergej Sojgu szerint az Egyesült Államok részvétele kulcsfontosságú, hogy a moszkvai csúcson fontos geopolitikai kérdésekben tudjanak megegyezni / Fotó: AFP

Sojgu elmondta, hogy több mint száz ország már megerősítette részvételét az éves találkozón. A biztonsági kérdésekért felelős magas rangú képviselők nemzetközi találkozóját 2010 óta rendezik meg az orosz biztonsági tanács égisze alatt, az idei rendezvényt május 27-29-én tartják Moszkvában.

Moszkva nem kér az európai fenyegetőzésből

A volt orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu azt hangoztatta, hogy Emmanuel Macron francia kormányfő kijelentése az Európai Unió francia atomfegyverekkel való védelmének lehetőségéről „az általa kitalált orosz agresszióval szemben” közvetlen fenyegetést jelent az egész globális közösségre, amit Oroszország komolyan vesz. Sojgu szerint Macron, miközben Moszkvát agresszornak nyilvánítja, „elfelejti, hogy Oroszország többször is megmentette Franciaországot a teljes összeomlástól”.

Emlékeztetett arra, hogy a napóleoni háborúkat követő 1815-ös bécsi kongresszuson I. Sándor cár fellépésének volt köszönhető, hogy Franciaország nemhogy nem veszített területeket és erőforrásokat, de ténylegesen megőrizte nagyhatalmi státusát. Kitért arra, hogy az első világháborúban Oroszország Franciaországgal szolidaritást vállalva lépett be a Németország elleni háborúba, és több ezer orosz katona élete árán mentette meg Párizst a német megszállástól, amit Ferdinand Foch francia marsall is elismert.

Annak ellenére, hogy Franciaország a konfliktus – a második világháború – kezdetén mindössze 40 nap alatt katasztrofális vereséget szenvedett, a szovjet vezetés szilárd álláspontjának köszönhetően sikerült a győztes országok státuszába kerülnie, és később az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjává válnia

– mondta Sojgu.

Érvelése szerint a „brüsszeli bürokratáknak”, miközben újabb „abszurd” vádakat fogalmaznak meg Oroszország agresszivitásával kapcsolatban, nem lenne szabad elfelejteniük, hogy Moszkva „mindig is elkötelezett volt az egyenlő és oszthatatlan európai biztonság elve mellett, nyílt és őszinte partnerséget kínálva az európaiaknak”.

Az orosz biztonsági tanács titkára a Moszkva és Peking közötti partnerséget stratégiai jellegűnek nevezte, és kiemelte, hogy a kétoldalú katonai együttműködésük minden területen fejlődik. Kitért arra, hogy Oroszország és Kína hadászati légiereje közös járőrözést végez az ázsiai-csendes-óceáni térségben, és a két ország közös haditengerészeti gyakorlatokat tart.

Sojgu a Moszkva és Peking közötti együttműködés ígéretes területének nevezte az űrkutatást és az atomenergiát.

Trump–Putyin-tárgyalás: véget ért a történelmi telefonhívás – szivárognak a részletek, mire jutott egymással az USA és Oroszország vezetője

A két vezető közel két órán át beszélgetett a háború lezárásáról. Trump és Putyin megegyezése kulcsfontosságú a háború lezárásához, illetve a geopolitikai egyensúly kialakításához a békemegállapodás után. A két vezető az infrastrukturális támadások leállításáról, a katonai segélyek szüneteltetéséről és az ukrán kényszerbesorozás beszüntetéséről is egyeztettek.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.