BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fiatalok és drog: dílerek vannak a célkeresztben – védelmet ígér az állam, nem börtönt

A kormány a zéró tolerancia elvét követi, miközben hangsúlyozza: a gyermek nem bűnöző, hanem segítségre szoruló áldozat. A június közepén hatályba lépő új kábítószertörvény célja a fiatalkorúak védelme és a kábítószer-kereskedelem radikális visszaszorítása.

Június 15-től gyökeresen átalakul a kábítószerrel kapcsolatos jogi környezet Magyarországon. Az Országgyűlés által elfogadott új törvénycsomag nem csupán szigorít, hanem világos elvi határt is húz: csak a bűnözőket üldözi, a fiatalkorúak védelme pedig mindennél fontosabb lesz. A jogalkotó célja az, hogy a drogkereskedelemnek ne maradjon mozgástere, a szenvedélybetegség felé sodródó fiataloknak pedig korai beavatkozással próbáljanak segíteni – írta a Tényellenőr.

Fiatalkorúak védelme
A június közepén hatályba lépő új kábítószer-törvény célja a fiatalkorúak védelme és a kábítószer-kereskedelem radikális visszaszorítása / Fotó: ANP via AFP

Horváth László kormánybiztos szerint a törvény a „zéró tolerancia” elvét kívánja érvényesíteni. Ez elsősorban a dílereket sújtja:

  • kitilthatók azokból a településekből, ahol bűncselekményt követtek el;
  • vagyonuk elkobozható;
  • és visszaesőként a feltételes szabadság is kizárt számukra.

Emellett új büntetőjogi kategória születik: a pszichoaktív szerek – így a dizájnerdrogok – használata immár nem szabálysértés, hanem automatikusan bűncselekmény.

Fiatalkorúak védelme: börtön helyett terápia

A jogszabály kifejezetten különbséget tesz a dílerek és a fogyasztók között. Utóbbiak esetében a cél nem a bebörtönzés, hanem az elterelés – bizonyos feltételekkel. Míg korábban két évente lehetett „megúszni” a csekély mennyiségű szer birtoklását eltereléssel, mostantól ez csak azoknak jár, akik együttműködnek a hatóságokkal, és segítenek lebuktatni dílerüket.

Az ismételten lebukókat azonban már nem menti meg az elterelés sem: őket büntetőeljárás várja. Ugyanakkor a törvény kiemelten figyel a gyermekekre: ha egy kiskorú kábítószer hatása alatt áll, az orvos köteles haladéktalanul értesíteni a szülőt. Ez nem a gyermek megbüntetését, hanem a megelőzést szolgálja – az időben érkező segítség ugyanis életet menthet.

A törvénycsomag azonban nem áll meg a büntetőjogi szigorításoknál. A prevenciós munka az oktatási rendszer része: a védőnők, tanárok, rendőrök közös erővel dolgoznak azon, hogy a diákok tisztában legyenek a drogfogyasztás kockázataival. 

A „DADA” program és a Delta-program évtizedek óta több százezer fiatalt ért el, és ma is működik minden megyében.

A digitális tájékoztatás is fontos szerepet kap: az ORFK „Láss tisztán!” című kiadványát több mint 2,5 millió emberhez juttatták el, a KRÉTA rendszerben és iskolai honlapokon keresztül is. A cél egyértelmű: a fiatalok, szüleik és tanáraik minden szükséges információt megkapjanak a megelőzéshez és segítségkéréshez.

Az új kábítószertörvény világos üzenetet közvetít: a kormány célja nem a fiatalkorúak tömeges kriminalizálása, hanem a kereskedők elleni szigorú fellépés, miközben erős védelmi hálót kínál a gyerekeknek. A jogszabály nemcsak üldöz, hanem védelmez is – megelőzéssel, oktatással és korai beavatkozással. A jövő generációjának egészsége érdekében ez nem kevesebb, mint stratégiai kérdés.

Valami történt: elfogy a drog Magyarországon – egyre kevesebb a kábítószer

Az új kábítószerellenes törvény június 15-től lép életbe. A drog Magyarországon már most is egyre kevesebb, a rendőrség munkája ebben elismerésre méltó.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.