
Lengyelek és csehek menekülnek Izraelből: evakuálás Jordánián keresztül a háborús helyzet miatt
Lengyelország és Csehország is úgy döntött, hogy megkezdi állampolgárai evakuálását Izraelből, miután a Közel-Keleten kiújult az erőszak. Az izraeli–iráni feszültségek a pénteki, június 13-i izraeli támadással robbantak ki, amely célba vette Irán katonai és nukleáris létesítményeit. Azóta rakéta- és dróntámadások követték egymást mindkét oldalon – értesült a Politico.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint legalább 14 ember halt meg Izraelben, míg Iránban 224 áldozatról számoltak be vasárnap estig.
A lengyel külügyminisztérium közlése szerint mintegy 200 lengyel állampolgárt evakuálnak buszokkal Jordániába, ahonnan repülővel térhetnek haza Varsóba. A művelet a következő napokban kezdődhet. A tárca tájékoztatása szerint a kimenekítés elsősorban turistákra és rövid ideje Izraelben tartózkodókra vonatkozik.
Úgy becsüljük, hogy az evakuáció két napon belül megkezdhető
– nyilatkozta Henryka Moscicka-Dendys lengyel külügyminiszter-helyettes hétfőn.
Csehország külügyminisztériuma hasonló lépéseket jelentett be: az állampolgároknak a tel-avivi nagykövetségen kell jelentkezniük, ha élni kívánnak a hazaszállítás lehetőségével. A cseh sajtó szerint 70 ember már elindult egy meg nem nevezett szomszédos országba, ahonnan repülővel utaznak majd haza. A biztonság érdekében az indulási helyet nem hozták nyilvánosságra.
„Az első gép főként nőket és gyerekeket szállít majd, a jövőben további evakuációk is elképzelhetők” – közölte Veronika Kuchynová Smigolová, Csehország izraeli nagykövete. Más cseh állampolgárok önállóan próbálnak eljutni a határokig.
Egyre veszélyesebb a Közel-Kelet
A feszültség diplomáciai rendezésére tett európai felszólítások egyelőre nem hoztak eredményt. Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hamenei ajatollah pénteken úgy fogalmazott: „A cionista rezsim keserű és fájdalmas sorsot készített elő saját magának.” Válaszul Izrael védelmi minisztere, Israel Katz azt üzente: „Teherán lángba borul, ha folytatja a támadásokat.”
Miközben az uniós vezetők „önmérsékletre” szólítanak fel, Izrael amerikai nagykövete egyértelművé tette álláspontját: „A cél nem a háború megfékezése, hanem a megnyerése.”
Putyin és Erdogan közösen ítélték el Izrael iráni fellépését – azonnali tűzszünetet sürgetnek
Oroszország és Törökország vezetői telefonon egyeztettek az Irán és Izrael között kiéleződő konfliktusról. A Putyin–Erdogan-telefonhívás során mindketten súlyos aggodalmuknak adtak hangot, és a harcok azonnali leállítását követelik.






