BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai atom-tengeralattjáró érkezett Európába – üzenetértékű kikötésének a helyszíne

Az Egyesült Államok nagyobb figyelmet fordítana az Északi-sarkvidékre. Először kötött ki amerikai atom-tengeralattjáró Izlandon.

Az amerikai haditengerészet nukleáris meghajtású támadó tengeralattjárója szerdán először kötött ki Izlandon. A mindeddig példátlan kikötés egyben üzenet is az Amerikai Egyesült Államok ellenségeinek, hogy Washington figyel és jelen van a térségben.

Stuart Munsch admirális
Amerikai Egyesült Államok USA
nukleáris atomtengeralattjáró USS Navy
Izland
Stuart Munsch admirális szerint az amerikai atom-tengeralattjáró izlandi kikötése fontos mérföldkő / Fotó: Mateusz Slodkowski / AFP

A Business Insider cikke szerint a Los Angeles osztályú USS Newport News támadó tengeralattjárónak ez első ilyen jellegű látogatása az északi szigetországban. A vizit akkor történt, amikor az Egyesült Államok és a NATO-szövetségesek egyre nagyobb aggodalommal figyelik az Északi-sarkvidéken egyre aktívabb orosz katonai tevékenységet.

Stuart Munsch admirális, az amerikai haditengerészeti erők európai–afrikai parancsnoka szerint stratégiai előnyt jelent, ha minél több olyan helyszín áll rendelkezésükre, ahol az amerikai tengeralattjárók igény esetén ki tudnak kötni.

Washington a stratégiai elhelyezkedése miatt Izlandot sarkvidéki jelenléte egyik központi elemének tekinti. Az ország 1949-ben alapító tagként csatlakozott a NATO-hoz, azonban a katonai szövetség többi tagjától eltérően nem rendelkezik saját hadsereggel. A hidegháború alatt rendszeresen nyugati csapatok állomásoztak a szigetországban, köztük jelentős számban amerikai csapatok is.

Az admirális emlékeztetett, hogy

az Egyesült Államok évtizedeken át fenntartott egy haditengerészeti légi támaszpontot Izlandon, hogy nyomon tudja követni a szovjet tengeralattjáró-műveleteket, majd az orosz tengeralattjáró-műveleteket. 

Az együttműködés keretében Izland 2023-ban fogadta az első amerikai atom-tengeralattjárót, azonban az, hogy az ki is kötött egy izlandi kikötőben, újabb mérföldkő a két ország kapcsolatában.

Nemcsak Izland van Amerika fókuszában

Munsch elmondta, hogy az Egyesült Államok számára kiemelten fontos, hogy több kikötési lehetőséget tudjon kialakítani európai partnereivel. A Pentagon 2024-es sarkvidéki stratégiájának egyik legfontosabb eleme is az, hogy erős jelenlétet tudjon fenntartani a Grönlandtól Izlandon át az Egyesült Királyságig terjedő régióban.

Sőt, Donald Trump Grönlandra nemcsak fontos szövetségesként tekint, hanem az Egyesült Államok egyik lehetséges tagállamaként számol vele, szeretné ugyanis országához csatolni. Az amerikai elnök terve azonban mindeddig akadályokba ütközött, ugyanis sem Dánia, sem maga Grönland nem szeretné ezt a forgatókönyvet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.