BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Azok jó fegyverek" – állítja az ukrán kémfőnök az oroszok észak-koreai ellátmányáról

Kirillo Budanov szerint ma már majdnem minden második oroszok által kilőtt lőszer Észak-Koreában készült. Az ukrán kémfőnök szerint akár még idén eljöhet a tűzszünet.

Észak-Korea egyre nagyobb segítséget nyújt Oroszország felfegyverzésében, így ma már az ukrajnai háborúban használt orosz lőszerek mintegy 40 százaléka az ázsiai országból származik, miközben Moszkva és Phenjan kapcsolata is egyre jobban elmélyül – mondta egy interjúban az ukrán katonai hírszerzés élén álló Kirillo Budanov.

Military Intelligence Chief Kyrylo Budabov
Az ukrán kémfőnök szerint egyre több észak-koreai fegyvert használnak az oroszok / Fotó: Andrew Kravchenko / Bloomberg

Az ukrán kémfőnök így látja az orosz–észak-koreai együttműködést

A Bloombergnek nyilatkozó ukrán kémfőnök arról is beszélt, hogy Kim Dzsongun rendszere más fegyverekkel, például ballisztikus rakétákkal és tüzérségi rendszerekkel is ellátja az orosz hadsereget, amiért cserébe Moszkva technológiával és azzal segít, hogy enyhíti a phenjani rendszer nemzetközi elszigeteltségét.

Azok jó fegyverek

– fogalmazott Budanov, aki a katonai hírszerző egységek veszteségeinek a 60 százalékát az Észak-Koreában gyártott tüzérségnek tulajdonítja az elmúlt három hónapban, hozzátéve, hogy Észak-Korea óriási készletekkel rendelkezik, és a termelés is éjjel-nappal zajlik.

Oroszország és Észak-Korea katonai együttműködésének erősödését jelezte az is, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun tavaly júniusban stratégiai partnerségről írt alá szerződést, amikor Putyin 24 éve először Phenjanba látogatott. Észak-Korea több ezer katonával segítette az orosz csapatokat, hogy visszanyerjék az ellenőrzést az ország területe felett, miután ukrán csapatok törtek be a Kurszk régióba, és Kim feltétel nélküli támogatást is ígért az oroszoknak. Nyugati hírszerzők szerint Phenjan több millió tüzérségi lőszert is küldött nekik.

A két ország közötti diplomáciai kapcsolat azóta sem lankadt, így Szergej Sojgu volt orosz hadügyminiszter három hónap alatt háromszor járt Észak-Koreában, míg Szergej Lavrov orosz külügyminiszter háromnapos látogatása az országban pénteken veszi kezdetét.

Amerika akár új légvédelmi rendszereket is küldhet

Budanov beszélt Donald Trump amerikai elnök döntéséről, amely a múlt héten újraindította az amerikai fegyverszállításokat, majd nyilvánosan kritizálta is Putyint, amiért az túl sok embert öl meg. Az ukrán kémfőnök szerint hazája amerikai támogatása nem fog megszűnni a közeljövőben, sőt Washington akár újabb légvédelmi rendszereket is küldhet. A hírszerzési vezető szerint Trump álláspontja konzisztens, és nem szabad őt a média karakterizációja alapján megítélni.

Míg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten egyetértett az azonnali tűzszünetet követelő amerikai állásponttal Trumppal folytatott telefonbeszélgetésén, addig Putyin azt közölte az amerikai elnökkel, hogy Oroszország nem adja fel háborús céljait. Budanov szerint minél előbb tűzszünetre van szükség, jóval az év vége előtt. Ehhez szerinte három szereplőre van szükség, az ukránok mellett az oroszokra és az amerikaiakra, ám 

az idei tűzszünet reális cél.

Oroszország azonban egyelőre csak fokozza a rakéta- és dróntámadásokat, amelyekből a héten következett be a háború eddigi legnagyobbja, amikor 728 orosz drón indult az ukrán városok felé. Az ENSZ pedig arról számolt be, hogy júniusban volt a legtöbb polgári áldozat három év óta egy hónap alatt. Az orosz csapatok emellett a szárazföldön is törnek előre, így behatoltak a határ menti Szumi régióba, és Donyeckben és Zaporizzsjában is uralmuk alá vontak némi területet, miközben szeretnék elérni Dnyepropetrovszk régiót is. Azonban Budanov szerint nem reális, hogy az év vége előtt az oroszok megszerezzék a teljes Donyeck régiót.

A nyugati hírszerzéssel való együttműködésről Budanov elmondta, hogy az kiváló, hozzátéve: arra számít, hogy az információcsere folytatódik majd. Ukrajna az orosz rakétatámadások korai figyelmeztetése és más műholdas információk terén az Egyesült Államokra támaszkodik, ám az együttműködés kölcsönösen előnyös a felek számára.

Ugyanakkor sürgette az ország szövetségeseit, hogy a technikai hírszerzés mellett fordítsanak nagyobb figyelmet az emberi információgyűjtésre is, hiszen senki nem fog egy akciót mobiltelefonon megbeszélni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.