Az Európai Bizottság megadta a jóváhagyását ahhoz, hogy Románia 2030-ig másfél milliárd euróval támogassa azokat a nagy energiaigényű ipari fogyasztókat, amelyeknek a működését a magas energiaárak mellett az üvegházhatású gázok kibocsátására kivetett klímaadó is veszélyezteti – jelentette be hétfőn Virgil Popescu, a bukaresti kormány energiaügyi minisztere.

Price,Of,Electricity,Is,Rising,Considerably,Worldwide,Due,To,Global, energetikai támogatás, eu,
Fotó: Shutterstock

A tárcavezető szerint Románia a karbonkvóták 75 százalékát téríti meg az úgynevezett kibocsátásáthelyezés által fenyegetett cégeknek az energiaügyi minisztérium költségvetéséből.

Az Európai Unióban bevezetett kifejezés azokra a nagy energiafogyasztókra utal, amelyeket a tulajdonosok várhatóan inkább áttelepítenek – szén-dioxid-kibocsátási korlátozások nélküli – szabályozatlan országokba, hogy kikerüljék a kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) alkalmazásával járó többletterheket.

A román miniszter Facebook-bejegyzésében felidézte:

Románia 2019-ben 399 millió lej (32,1 milliárd forint), 2020-ban pedig 637 millió lejes támogatást biztosított 34 kibocsátásáthelyezés által fenyegetett ipari fogyasztónak a karbonkvóták költségeinek részleges átvállalásával.

Romániában több ízben (legutóbb pénteken) Bukarestben rendeztek tüntetést a munkahelyek védelmében a nagy energiaigényű iparvállalatok szakszervezetei, miután – a magas energiaköltségek miatt – több helyen is leállt a termelés, az alkalmazottakat pedig kényszerszabadságra küldték. A szakszervezetek azt követelik, hogy a kormány korlátozza a villamos energia és a gáz árát.

A Wizz Air előre megmondta: hiába az állami támogatás, bedől a román fapados

Felfüggesztette valamennyi Romániából induló járatát egy román diszkont-légitársaság.

A bukaresti kormány csak a lakossági fogyasztók, a közintézmények és a kisvállalkozások energiaszámláira szabott meg jövő szeptemberig árplafont. A nagy energiafogyasztók esetén eddig arra hivatkozott, hogy az állami segélyezés sértené a piaci szabályokat, és csak akkor avatkozhat be árkorlátozással a munkahelyek védelmében, ha ehhez megszerzi az Európai Bizottság jóváhagyását.

A bukaresti kormány brüsszeli beadványában rámutatott arra, hogy

Romániában a nagy energiaigényű iparágak termelik a 6 százalékát, és mintegy 100 millió eurónyi adót fizetnek be a költségvetésbe,

ezeknek a vállalatoknak a harmadik országokba költöztetése pedig 200 ezer munkahely közvetlen vagy közvetett elvesztését eredményezné. A memorandum szerint a román energiaügyi minisztériumnak 2021-ben csaknem félmilliárd euró bevétele származott a leállított szennyező berendezések karbonkvótáinak értékesítéséből.

Energia-ársapkáért tüntettek Romániában

A szakszervezetek úgy érzik, hogy az elszálló árak miatt már szinte tarthatatlanná vált a nagy energiaigényű iparágak, mint például a kohászat helyzete.